Sosyal Medya Hesaplarımız

Kültür-Sanat

Tarih Temalı Diziler

Son dönemde iyice artan tarih dizilerine farklı bir bakış ile bakmaya çalıştığımız bu makale içerisinde Muhteşem Yüzyıl, Harem, Osmanlı’da Derin Devlet ve Osmanlı Tokadına ait görüşlerimizi bulabilirsiniz.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Tarih Temalı Diziler

Türk dizilerin yaratıcı senaryoları olmamasına karşılık bir de hep aynı konuları işlemesi artık tabiri caizse kabak tadı verdi. Bir televizyon kanalını açıp izleyecek olsanız en fazla iki ya da üç farklı konu içeren dizi bulabilirsiniz. İzleyeceğiniz dizilerin konusu intikam-ihanet, aile arası çatışma ya da tarih. Son dönemlerde iyice artan tarih dizileri neredeyse televizyon kanallarını istila etmiş durumdalar. Star TV’nin Muhteşem Yüzyıl, Fox’un Harem, Samanyolu TV’nin Osmanlı’da Derin Devlet ve TRT’nin Osmanlı Tokadı isimli dizileri tarih konusunda ekranları bayağı bir meşgul etmektedir.

Muhteşem Yüzyıl dizisi Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Hürrem sultanın işlendiği bir yapım. Sarayı ve saraydaki hayatı, savaşları, aşk, ihtiras gibi konuları irdeleyen dizi büyük hayran kitlesi yarattı.

Harem dizisi Gani Müjde’nin yarattığı bir kurgusal tarih dizisidir. Diğer dizilerden ayrıldığı en önemli yönü kurgusal olması. Sıradan bir tarih dizisi olmaktan çok izleyiciye keyifli anlar yaşatan bir komedi dizisi oluşturulmuş. Televizyon kanallarında bu kadar çok tarih konulu dizi varken Gani Müjde’nin böyle bir komedi dizisi yaratması iyi bir alternatif oluşturdu.

Sonunda Samanyolu TV’de kendini aşıp din ile alakası daha az olan bir konuda dizi ortaya koyabildi. Osmanlı’da Derin Devlet dizisi Patrona Halil İsyanı’nın perde arkasını işleyen tarihi bir dizi. Geniş ve usta oyunculardan oluşturulan oyuncu kadrosu Samanyolu TV’nin yaptığı ilk düzgün dizi olarak herhalde tarihe geçecektir. Daha çok dini konularda yayınlar yapan Samanyolu TV’nin tarihe yönelmesi iyi olmuş fakat bu kadar çok tarihi dizi varken biraz yersiz olmuş da denebilir.

Osmanlı Tokadı TRT’nin tarihe farklı bir açısı getirdiği dizi geçmişten günümüze gelen yeniçerilerin başlarından geçenleri anlatan kurgusal bir dizidir. Kurgusal olması sebebiyle Osmanlı Tokadı diğer tarihi diziler arasında kendine farklı yer edindi.

Sürekli tarihi konuların kurgusal ya da gerçeğe uygun olarak işlendiği dizlerin çekilmesi dizi seyircilerini bıktırma noktasına getirdiğini düşünüyoruz. Tarih önemli fakat görsel bir platform olan televizyonda biraz da farklı konular ele alınsa fena olmazdı. Önümüzdeki günlerde umuyoruz ki senaristler ve yapım şirketleri farklı konularda daha güzel diziler ortaya koyacaktır.

Not: Tarih temalı dizilerin bu denli artış göstermesinde şu andaki hükümetinde payı olduğunu düşünüyorum, Muhteşem Yüzyılı bir kenara koyarsak diğer tüm dizilerde finansman bir şekilde hükümet tarafından finanse edilmekte gibi bir önyargım var.

Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Yorum

Tarih

Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

Eski Mısır uygarlığının beslenme alışkanlıkları ile Mısırlıların yaşamak için yemediklerini, adeta yemek için yaşadıklarına tanık olacağız.

Bilge Dilara Dokuzcan

Eklenme Tarihi

-

Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

Eski Mısır uygarlığı her zaman büyüleyici, gizemli ve ilgi çekici olmuştur. Geride bırakılan zamana rağmen evrensel kültürün önemli bir parçasıdır. Her ne kadar günümüz koşullarına ve teknolojisine yetişememiş olsalar da yaşamak için beslenmek zorundaydılar. Ancak yaşamak için yemediler adeta yemek için yaşadılar. Yemekli şölenler özellikle üst sınıfın en önemli sosyal aktivitelerinden biriydi. Şimdi dilerseniz Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgiye göz atalım.
 

 1. Eski toplumların çoğunda olduğu gibi Eski Mısır’da da toplum içindeki statü beslenmeyi etkileyen en önemli öğeydi. Bazı Mısırlı rahiplere balık ve domuz eti yasaktı. Bunun yanında batareh (tuzlanıp, kurutulmuş kefal yumurtası) adlı yemek alt sınıfın asla tadamadığı, kutsal sayılan bir yemekti.
 2. Beslenme şekilleri ağırlıklı olarak vejetaryen beslenmeydi. Et çeşitleri tüketiliyordu ancak beslenmede dar bir halkaya sahipti. Toplumun bütün sınıfları için geçerli olan bu durum, varlıklı insanların daha çeşitli besinlere ulaşabilmesinden ötürü değişiklik gösteriyordu.
 3. Kuşlar tarafından fazlaca göç almasından ve Nil kıyısında konumlanmasından ötürü en fazla tüketilen et çeşitleri av kuşları ve balıklardı. Özellikle kaz eti ve yumurtası sevilen ve saygı duyulan yiyeceklerdi. Tavuk henüz Mısır topraklarına ulaşmamıştı o yüzden Eski Mısır’da yiyeceklerde tavuk yoktu.
 4.  

  Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

  Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

 5. Tarımla uğraşan bir toplum oldukları için tahıllar beslenmelerindeki en geniş halkaydı. Ve en çok üretilen tahıl arpaydı. Hem bira hem ekmek yapımında kullanılıyordu. Ayrıca buğdaya göre daha ucuz olduğu için alt tabakanın beslenmesinde yoğunluklu görülüyordu.
 6. Ekmeğin toplumdaki yeri çok büyüktü. Çok çeşitli ve farklı şekillerde ekmekler üretiyorlardı. Kişi toplumda hangi sınıfta olursa olsun ölü gömme törenlerinde de en çok kullanılan adak türlerinden biriydi. Ayrıca kölelere ücret olarak ekmek ile bira veriliyordu.
 7. Çoğunlukla yağlı tohumlardan ve kabuklu yemişlerden elde ettikleri yağı kullanıyorlardı. Kızartma yapabiliyorlardı. Ek olarak ürettikleri yağları ekmek ve çöreklerde lezzet verici olarak kullanıyorlardı.
 8. İklim koşullarından dolayı balıkları uzun süre saklamak için salamura ve güneşte kurutma yöntemlerini kullanıyorlardı.
 9. Her ayın üç günü kusturucu şeyler alarak veya kalınbağırsağa su vererek, günümüzdeki detoks mantığına benzer sindirim sistemlerini boşaltıcı ve düzenleyici işlemler yapıyorlardı.
 10. Soğan, sarımsak, kırmızıturp ve pırasa hem yemeklere katılıyor hem de şifa verici olarak tüketiliyordu.
 11. Marul (Bizim tükettiğimizden farklı olarak daha sulu bir marul türü.) Mısırlılar için cinsel isteği arttıran bir yiyecekti ve doğurganlık ve bereket tanrıları Min’e sunulan en önemli adaktı.

 

Kaynakça

 • Bober, P. P. (2014). Sanat, Kültür ve Mutfak. İstanbul: Kitap yayınevi.
 • Kıple, K. F. (2010). Gezgin Şölen. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları.

Devamını Oku

Eğitim

İyi Öğretmen Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İyi öğretmen nedir, neye benzer? Bilginin, akademik yeterliliğin, teknolojiyi kullanmanın ötesinde bir öğretmeni iyi yapan nedir?

Reyhan Koltarla

Eklenme Tarihi

-

İyi Öğretmen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Fotoğraf: Element5 Digital - Unsplash

Kara kaşlı, kara gözlü olsun, yok kumral, ela gözlü olsun, boyu uzun olsun, güzel olsun. Hep gülsün, güne kötü başlasa da, başı ağrısa da, soğuk yağmurda sırılsıklam olsa da hep neşe saçsın. Kızmasın, yorulmasın, sıkılmasın. En önemlisi sadece benim çocuğumla ilgilensin.

Peki, tüm bunlar gerçekçi mi? İyi öğretmen nedir, neye benzer? Bilginin, akademik yeterliliğin, teknolojiyi kullanmanın ötesinde bir öğretmeni iyi yapan nedir?

Şimdi bu sorulara cevap arayalım:

 • Bir çocuk ne ister en iyi o bilmeli. Çocuk, istekleri karşılanmadığında neler hisseder, dinlenmediğini, ciddiye alınmadığını düşündüğünde nasıl içine kapanır, güvensiz hissettiğinde, anlamadığı bir konu olduğunda sormaktan nasıl çekinir, okul bahçesinde neler olur hepsine hakim olmalı. Öğrenciyi kötü hissettiren her ne varsa; arkadaşlarıyla kolay iletişim kuramayanları, birlikte oyun oynayamayanları, bahçede yalnız kalanları erkenden fark ederek önlem almalı. Bunların hepsini bir zamanlar çocuk olduğunu unutmadığında hissedebilir, anlayabilir. Ancak bu şekilde çocuk kalbine dokunabilir.
 • Çocuk okula adım attığında ailenin koruyucu ortamından ilk kez dışarı çıkar; farklı yetenekleri olan yaşıtlarını görür ve ister istemez kendini kıyaslar. Kimi okumayı hızlı sökmüştür, kimi hızlı koşar, diğeri çok güzel resim yapar. Eğer ilgilenilmezse bu farklar kimi çocukta yetersizlik duygusu yaratarak derin yaralar açabilir. İyi öğretmen öğrenciye ulaşabilmeli, öğrenmeye motive etmeli, özgüvenini canlı tutmalı, okulda kendini mutlu hissettirmeli ve zayıf yönlerini geliştirmeli. Her öğretmen, öğrenciyken hangi öğretmenini çok severdi ve neden, hep hatırlamalı…
 • Sezgileri kuvvetli olmalı. Sınıfını iyi tanımalı, enerjisini hissetmeli. Şöyle gözünün ucuyla bir baktı mı kim ne yapıyor görmeli, dikkati hemen kendine çekmeli. Diyelim ki sınıf kıpır kıpır veya tatsız bir huzursuzluk var. Duraksamamalı, hemen dersi durdurmalı. Sandalyesini sınıfın ortasına getirmeli, oturmalı, öğretmenlerini izleyen sınıfın sessizliğini fırsat bilerek “Neyiniz var?” diye sormalı. “Haydi, anlatın bana, kaç kişiysek o kadar çözüm bulacağız şimdi, izleyin de görün” demeli.
 • Sevginin karşılıksız olanına sahip olmalı öğretmen. Kalbinde sevgi taşıyan öğretmenin öğrencileri de sevgiyle büyür, büyüyünce sevgiyi dağıtır. Çünkü sevgi sonsuzdur ve paylaşıldıkça çoğalır.
 • Her günün sürprizlerle dolu olduğuna inanmalı, her gün ilk günmüş gibi başlamalı. Tabi ki deriiiiiin nefes alarak ya da içinden ona kadar sayarak. Minik ellerin hazırladığı kâğıttan bir kalbi “Öğretmenim sizin için yaptım” diyerek veren öğrencisinin heyecanına ortak olmalı, bununla tüm yorgunluğunu unutmalı. İşte tam bu anda mutluluk sarmaz mı her yeri?

Pekiii ben kim miyim? Sezgilerine güvenen, sevgiyle büyümüş, çocuk kalmayı başarmış ve her şeyin farkında olan, durmadan kendini geliştiren, öğrencilerini sımsıkı ve kocaman kucaklayan İSTEKLİ bir BELDE öğretmeniyim.

Devamını Oku

Eğitim

Günlük Yaşamda Uygulanması Gereken 11 Görgü Kuralı

Bir kamu hizmeti olarak gündelik hayatta hepimize faydalı olacak görgü kurallarını paylaşıyoruz. Rica ederiz, siz önden buyurun lütfen. 🙂

Ayşe Tekin

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Günlük Yaşamda Uygulanması Gereken 11 Görgü Kuralı
Fotoğraf: morozov_photo - Fotolia

Adab-ı Muaşeret yani görgü/ahlak kurallarına uymamak hukuken suç sayılmasa da etrafınızdaki insanlara olan saygınızı ve onlara verdiğiniz değeri göstermenin bir yoludur. Bu da insanların birbirleriyle olan ilişkilerini kuvvetlendirip, önyargılarını kaldırmada faydalı olacaktır.

Bir kamu hizmeti olarak gündelik hayatta hepimize faydalı olacak görgü kurallarını önce öğrendim, şimdi de paylaşıyorum.  Rica ederim, siz önden buyurun lütfen. 🙂

1. Lokantada, mönü listesi açık kaldığı müddetçe garson gelmez. Yemek seçimi yapılınca mönü kitapçığı kapatılır.

 
2. Çatallar solda, bıçak ve kaşık sağda olmalıdır. Kaşık ve bıçak dıştan içe doğru sıralanmalıdır. Sofraya önem vermek her şeyden önce misafirlerinize verdiğiniz değerin göstergesidir.

 
3. Üstünüz olan bir kişiyle ya da bir kadınla güneş gözlüğüyle konuşulmaz. Ayrıca karşınızdaki kim olursa olsun göz göze iletişim kurmak gibisi de yoktur. Unutmayın, iletişim hem beden hareketlerini hem de sözlü ifadeyi kapsar.

 
4. Asansörden inişte kapıya yakın olan önce çıkar. Kural budur. Burada siz önden buyurun diyerek kibarlık etmenin lüzumu yok. 🙂

 
5. Herhangi bir davette, çağrılan yere gidip gidilmeyeceği mutlaka bildirilmeli ve o gecenin önemine uygun kıyafetler seçilmelidir. Davet edildiğiniz yer ilk kez gideceğiniz bir ev ise mümkünse ufak da olsa bir hediye götürülmelidir ancak kişinin ekonomik durumunu aşan bir armağan vermeniz görgü dışı bir davranış olur.

 
6. Kalabalık caddelerde, birbirinizin üstüne doğru yürümemek için herkes kendi sağına yönelmelidir.

 
7. Cep telefonlarıyla yerli yersiz, her mekân da konuşmamak gerekiyor. Kimse diğerinin özel hayatını dinlemeye mecbur değildir!

 
8. Öksürürken ya da esnerken ağzınızı kapatmayı unutmayın ve hemen elinizi yıkamaya özen gösterin. Bu hem görgü hem de temizlik kuralıdır. Sadece bebişlere serbest. 😍

 
9. İltifat aldığınızda fazla alçak gönüllü olmayın ve iltifatın gerekmediğini açıklamaya çalışmayın. Basit bir “teşekkürler” hem yeterli hem de kibar olur. Her durumda “Lütfen” ve “Teşekkür ederim” demeyi unutmayın.

 
10. Dostlarımız hastalandığında hemen, daha az samimi olduklarımızı da iyileşince ziyaret etmeliyiz. Hastanın yanında onun neşesini kaçıracak hiçbir şey anlatılmamalı. Ayrıca hasta ziyaretinin kısa olanı makbuldür bunu da unutmayın.

 
11. Bir restoranda eş ile gidiyorsak karşılıklı oturulur. Sosyal yemeklerde ise eşler yan yana oturur. Kadının erkeğin sağında oturması gerekmektedir.

 
BONUS: Her zaman temiz olmak görgü kurallarının temelini oluşturur.👏

Devamını Oku

Popüler Makaleler