Kilo almak, kilo vermek kadar zordur. Evet, bu biraz hafif abartı olabilir; fakat biliyoruz ki çubuk gibi zayıf olan insanlar yemek yemekten asla kaçınmazlar. Çoğumuz kilo alamadığımız için kıskanç oluruz ve normal bir görünüme, çıkıntılı ya da kaslı bir vücuda sahip olmak isteriz. Bu makalemizde hızlı kilo almanın 20 yolunu sizlere sunacağız.

Hızlı Kilo Almanın 20 Yolu

Nasıl Kilo Alırım: İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı zayıf olabilir

Yetersiz beslenme alışkanlıkları, öğünler arası uzun zaman boşlukları, kötü yemek seçimleri, tam gıda alımı sağlanmadan yapılan fiziksel aktivitelerin enerjinizi azaltması, zayıf olmanın başlıca nedenleridir.

Diğer nedenler uzun süren hastalıklar, kanser, anoreksiya nervoza veya bulimia gibi yeme bozuklukları olabilir.

Nasıl Kilo Alırım: Sağlıklı Kilo Alma

Zayıfım, kilo alamıyorum diyen insanlara kademeli olarak kilo almaları tavsiye edilir. Günlük 500 kalori almak vücüdunuzda haftada 0.5kg ağırlık sağlar.

Bu sizin boyunuza, kilonuza, yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişiklik gösterilir. Vücut dokularınızı tekrardan yapılandırmak, beslenme durumunuzu düzenli bir şekilde korumak, sağlıklı kilo almanız için önemli unsurlardır.

Nasıl Kilo Alırım: Egzersiz yapmak

Zayıf kişilerin sadece karnının büyümemesi için fazla yememeye dikkat etmesi gerekir. Ne kadar zayıf olduğunuz, kaç yaşında olduğunuz önemli değildir. Fazla yemeye düşkün olursanız çirkin bir göbeğe sahip olursunuz. Bunu önlemek için tonlu bir gövdeye sahip olmaya çalışmalısınız. Bunlar içinse egzersiz gereklidir.

Her gün dengeli kardiyo hareketleri, ağırlık çalışmaları ve esneklik egzersizleri yapmalısınız.

Nasıl Kilo Alırım: Yağsız Kitle için Ağırlık Çalışma

Bunu zaten anlamadıysanız, yağsız bir vücut için bazı ağır işleri yapmanız gerekmektedir. Sizin rutinleriniz büyük ağırlıklar olmalıdır:

Squats, deadlifts, presses (bench and overhead), pull-ups, rows, dips, snatches, power cleans, clean and jerks.

Bu çoklu kas hareketleri hormonal yanıt sistemlerinizi tetikler.

Ağırlık Çalışarak Hızlı Kilo Alınabilir
Ağırlık Çalışarak Hızlı Kilo Alınabilir

Nasıl Kilo Alırım: Yeni başlayanlar için egzersiz

A)

Squat 5×5

Pull-ups 5x (12 den sonra kaldıramazsanız ağırlık ekleyin)

Overhead Press 5×5

B)

Squat 5×5

Deadlift 1/2/3×5 (Sizin seçiminiz; deadlifts inanılmaz yıpratıcı olabilir ve bitkin olursanız formunuz düşer, çok dikkatli olun; bazen daha büyük ağırlıkla tek set yapmanız yeterli olur.)

Bench Press 5×5

C)

Squat 5×5

Pull-ups 5x

Overhead Press 5×5

Bunları her hafta yapın (Pazartesi, Çarşamba ve Cuma olabilir.) Gün geçtikçe sayıları giderek arttırın ve ağırlık eklemekten çekinmeyin.

Nasıl Kilo Alırım: Sağlıklı Diyet

Besin takviyesi alabilirsiniz, fakat dengeli bir diyet daha gereklidir. Yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ depolamalısınız. Protein kas yapmanın anahtarıdır ve kilo almanıza yardımcı olur.

Nasıl Kilo Alırım: Sağlıklı bir kalp ve kilo aldıran diyet

Diyetinize fıstık ve leblebiyi ekleyin. Bunlar sizin abur cuburunuz olsun ve akşamları tüketin. Bunlar kalp hastalıkları riskini düşürmenize yardımcı olur. Diğer aparatifler ise kepekli ya da çok tahıllı ekmekle fıstık ezmesi olabilir.

Nasıl Kilo Alırım: Sıvı alımını arttırın

Eğer kilo almak istiyorsanız, kendi iştahınızı kendiniz inşa etmelisiniz. Akşam yemeğinden önce küçük bir bardak şarap size gıda yardımcısı olacaktır. Ayrıca yemeklerden önce ve yemek aralarında su içmeyi unutmayın, iştahınızı berbat etmek istemezsiniz.

Nasıl Kilo Alırım: Az yemek yiyin

Öğünler arası yemek yiyorsanız bırakın. Bazıları günde 5-6 kez öğünler arası yemek yiyin der ama siz aldırış etmeyin. Yemeklerde patates gibi nişastalı ve bol kalorili besinler seçin. Unutmayın, fazla yemek sağlığınıza zarar verir.

Zayıf olan kişi de kilolu olanlar gibi abur cubur yiyorsa, kötü beslenme alışkanlıkları olanlarda aynı sağlık sorunlarını yaşarlar.

Abur Cubur Yemeyin
Abur Cubur Yemeyin

Nasıl Kilo Alırım: Doğru yolu şımartmak

Çoğu zaman iyi niyetli kişiler size kilo almanıza yardımcı olması için kek, pasta, tatlı ve diğer şekerli yemeklerin sizlere kilo almanız konusunda yardımcı olacağını söyler. Normalde bu strateji bazıları için mükemmel çalışır, diğerleri içinse sadece yağ yapar ve şişman olmaya başlarsınız. Dışarıdan bu sizde belli olmaz fakat içorganlarınızda aşırı derecede şeker oranı artar. Bu ağır şeker içeren yiyecekler büyük yada küçük olsun size yinede zarar verir.

Nasıl Kilo Alırım: Bol bol sağlıklı meyve, sebze ve et tüketin

Kilo almak istiyorsanız bu yiyecekleri eskisinden daha fazla tüketmeniz gerekir. Hormonlarınız için bu gıdalara ve çok çok protein almaya ihtiyacınız var.

Nasıl Kilo Alırım: Sağlıklı olan yağlı yiyecekleri seçin

Sağlıklı yağları tüketin. Yumurta sarısı, yağlı et, hindistan cevizi yağı ve diğer sağlıklı yağ içeren besinleri tüketmelisiniz. Sağlıklı ürünlerle beraber kalori alımını da arttırın. Bunun içinde en iyi tercih olarak muzu önerebilirim.

Nasıl Kilo Alırım: Protein alımını yükseltin

Eğer uzun süreli olarak kaslı olmayı hedefliyorsanız her gün protein almanız gerekiyor.Protein kas yapısını oluşturur ve zamanla vücudunuz proteine aç olacaktır.

Nasıl Kilo Alırım: Kilo almanıza yardımcı olacak besinler

Tüm yumurta: Ekonomik ve protein deposudur. A, D, ve E vitaminlerini içerir, bol kolesterol ile yüklüdür.

Tereyağı: Tereyağı uzun süreli kilo artışı ile bağlantılıdır. Tereyağını düzenli tüketin. Fazlası kalbinize zarar verebileceğinden tereyağı tüketiminiz ölçülü olmalıdır.

Ton Balığı: Ton balığı sadece yağ asitleri almanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda fiziksel refahınızıda yükseltir.

Doğal meyve suyu: Kilo almak için gerekli olan şeker ve ilave besinleri %100 meyve suyu tüketerek kazanabilirsiniz. Her gün doğal meyve suyu içmek sağlıklı ve besleyici bir yoldur.

Kepekli Ekmek: Her gün tam bir kepekli ekmek yediğinizde dilim başı 69 kcal depolamış oluyorsunuz. Sağlıklı yemeklerin yanında tercih edebilirsiniz.

Nasıl Kilo Alırım: Kalorisi yüksek besinler

Fıstık ezmesi – Bu size yaklaşık 192 kalori verir artı protein ekstra yüksektir.

Enerji çikolataları – Vücudunuza bol bol yulaf ve fıstık takviyesi görevi görür. Kahvaltı içim hem sağlıklı hem de yaklaşık 500 kalori barındırıyor.

Peynir – Sabahları bir porsiyon peynir 69 kalori içermektedir. Peynir sütün konsantre halidir. Bu yüzden protein, kalsiyum, yağ ve kolesterol içerir.

Yağ – Yemeklerinize ekstradan yağ eklemek kalori arttırımınıza yardımcı olur. Zeytinyağı ve kanola yağını tercih edin. Bunlar sağlığınız için önem taşır ve sağlıklı bir şekilde kalori kazanırsınız.

Muz – Bir muz yaklaşık 100 kalori içerir. Sadece karbonhidrat bakımından zengin değil, aynı zamanda egzersiz için yakıt görevi görür.

Nasıl Kilo Alırım: Kilo Almak İçin Günlük Yapmanız Gereken İpuçları

Günlük 3 yada 4 porsiyon meyve ve sebze içermelidir. Sizin için gereken tüm besinleri alabilmek için yiyeceklerin tam doğal olanlarını seçmelisiniz. Günlük dinlenmelerinize dikkat edin. Glikoz arttırmak için çikolata veya az şekerli yulaflı bisküviler tüketin. Bunlar sizi acıktıracaktır.

Yoğurt: Sağlıklı, meyve aromalı ve yağsız yoğurt size 118 kalori kadar kazandırabilir. Hızlı kilo için günlük diyet içinde yer alması gereken besinlerdendir.

Nasıl Kilo Alırım: Kilo Almak İçin Diyet Takviyeleri

Besin eksikliği durumunda gerektiğinde takviyeler sadece bir doktor yada diyetisyene danışılarak alınmalıdır. Yapılan bu takviyeler vücudunuzun ihtiyacına bağlıdır. Genellikle kilo ihtiyaçları ile ilişkili takviyeler karbonhidrat ve zenginleştirilmiş besinler içerir.

Nasıl Kilo Alırım: Yeme Alışkanlığı Kazanmak Kilo Almanıza Yardımcı Olur

Sindirimi geliştirmek için doğru besinleri tüketmelisiniz. Yemeklerden sonra çay veya kahve gibi içecekleri tüketmekten kaçının. Bunlar bazı minerallerin sindirilmesini engellemektedir. Kilo artışınızı sürekli takip edin. Ayda 5-6 kilo alıyorsanız bu sağlıklı bir kilo artışıdır.

Sağlığınız için yararlı olan gıdaları geniş bir ızgarada pişirin. Salata ve mezelerinizde de bol sayıda sebze kullanın.

Nasıl Kilo Alırım: Sağlıksız Kilo Almak İçin Sağlıksız Alışkanlıklar

– Uyku eksikliği sizi şişmanlatır,

– Arabada yemek,

– TV seyrederken yemek,

– Her gün aynı şeyleri yemek,

– Kahve içmek ve buluşmalarınızda bu tür içecekleri satan yerleri seçmek.

Sağlıksız Kilo Alma Yollarından Uzak Durun
Sağlıksız Kilo Alma Yollarından Uzak Durun

Nasıl Kilo Alırım: Sağlıklı bir şekilde kilo aldıktan sonra (Hızlı Kilo Alma)

Sağlıklı gıda tüketmek, egzersiz yapmak, doğru nefes almak, dinlenme ve uyku size mutlu ve sağlıklı bir uzun yol gösterir. Arzu ettiğiniz kiloya ulaştıktan sonra vücudunuzun daha kavisli ve dolgun göründüğünü fark edecek ve mutlu olacaksınız. Hızlı kilo alma rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yukarıdaki maddeleri uyguladıktan sonra düşündüğünüzden daha fazla mutlu olacaksınız!

60.000 Kayıtlı Üyemizin Arasına Katılın
Hemen ücretsiz olarak kayıt olun, önemli haberler haftasonları posta kutunuz da olsun. :)
SIGN UP
 • deniz

  15 yaşında bir kızım ama kilom 42 boyum 1.62 çok zayıfım acil kilo almam lazım bunlar yeterli mi sizce …

  • Kesinlikle yeterli olacaktır Deniz. Ayrıca yaşınla doğru orantılı olarak metabolizmanın hızlı çalışıyor olması hızlı kilo alma konusunda bir engel gibi gözükebilir. Yukarıdaki maddeleri elinden geldiğince uygularsan mutlaka faydasını göreceksin, sevgiler!

   • yusuf

    17 yaşındayım 182 boyum var ve 67,5 kiloyum ama kemiklerim iri ben zayıf gozukuyorum acaba nasıl kilo alabilirim okulda okuyorum bu arada

    • Merhaba Yusuf, aslında yaşına göre herşey yolunda gözüküyor. Spor yapmaya devam ederek, protein ve karbonhidrat kullanımını arttırarak gayet sağlıklı bir şekilde devam edebilirsin. 🙂

     • yusuf

      ama mesela 73 75 olsam vücüt tam gozukur ondan dolayı ne yapabilirim ornek ne yiyebilirim ne içebilirim ?

     • Mutlaka kilo almak istiyorsan düzenli spor yapmalı, spor öncesi bol protein almalısın. Örnek olarak her sabah kahvaltıda 4 yumurta yiyebilir, spor sonrasında ise karbonhidrat alarak (haşlanmış tavuk gibi) kilo alabilirsin Yusuf 🙂

     • Lana Zolanski

      13 yasındayı 1,60 boyum var 38-40 kilom var her yemegi sebzeyi meyveyı severim ama pek yemıyorum nasıl kilo alırım

 • deniz

  15 yaşındayım 43 kiloyum acilen kilo almam lazım bunlar yeterli mi sizce boyum 1.62

 • Esma

  17 yaşindayim 1.70 boyundayim ve 47 kiloyum bi bayan olarak çubuk gibi kalmak istemiyorum 🙁 eczaneden almadiğim ilaçlqr kalmadi yer fistiği yaği vs hepsini ilaçlarin yanina ek yardimci olarak aldim fayda etmiyor. İştahimda şu aralar yok pek ama olduğu zamanlarda yediğim halde alamiyorum ne yapmaliyim

  • Merhaba Esma, 17 yaşında olduğun için metabolizmanın hızlı çalışıyor olması gayet normal bir durum. Makalemizde yazan tüm konulara dikkat edersen mutlaka sağlıklı şekilde kilo alacağını düşünüyoruz. Ayrıca diyetisyen kontrolü her zaman için faydalı olacaktır, sevgiler.

 • Selin

  12 yaşındayım ama 37 kiloyum.Bir çok yemeği sevmediğim için yiyemiyorum maalesef.Mesela sebzeleri hiç sevmem.Baklagilleri de sevmem.Meyvelerden de sevdiğim çeşit çok azdır portakal,erik,muz
  Ne yapmalıyım?

  • Merhaba Selin 🙂 12 yaşında meyveler ile aranın kötü olması iyi değil, özellikle vitamin alabileceğin mandalina, portakal ve elma gibi meyveleri tüketmeni tavsiye ederiz. Sebzeleri çoğu genç sevmiyor fakat çok sağlıklılar. Özellikle ıspanak tüketmen çok faydalı olacaktır, sevgiler.

 • Bekir

  Boy 176 kilo 60 bay.acil kilo almam lâzım iştah yok ne yapmam gerekiyor ilaçlar yararlı olur mu? Teşekkürler

  • Merhaba Bekir, kaç yaşındasın? Yaşını öğrendikten sonra yardımcı olmak daha doğru olacaktır, teşekkürler.

 • Hilal

  18yasındayım fakat kılom 37 ve boyum 157 neyapsam alamıyorum kılo

  • Merhaba Hilal, ihtiyacın olan 5-10 kilo aralığına ulaşman spor, yürüyüş ve sağlıklı beslenme ile mümkün. Bu konuda düzenli ve disiplinli bir çalışmaya rağmen kilo almakta zorluk çekersen lütfen diyetisyen kontrolü seçeneğini değerlendir.

 • Ozlem

  Ben 22 yasindayim 49 kilo 1.60 boy nasıl kilo alabilirim

  • Merhaba Özlem, boy ve kilo oranınız harika gözüküyor. Sizin gibi olmak isteyen milyonlarca insan var. 🙂 Sağlıklı beslenmeye devam ederek formunuzu korumanızı tavsiye ederim ve elbette spor yapmayı da ihmal etmeyin.

 • ece

  Mrb brn ece 21yaşinda yim 50 kiloyum kilo alamiyorumm

  • Merhaba Ece, bu soruna cevap verebilmek için uzunluğunu öğrenmemiz lazım, sevgiler.

 • Tuna Ayyıldız

  merhaba ben 13 yaşındayım boyum 1.47 kilom 37 kg nasıl kilo alırım??

 • Huseyin

  15 Yasindayim 48 kiloyum boyum 1.68 nasil kilo alrim cevap yazin lutfen

 • Abdulkadir Özsaraç

  Merhabalar.. Yaşım 23 boyum 176 kilo 56 nasıl kilo alırım.. 21 kasıma kadar kilo almam gerekiyor astsubaylık mülakatı ina girecem ltfn yardımcı olur musunuz..

 • Bahadır

  Merhaba ben 17 yasindayim 1.75 boy 48 kilo bir erkeğim.Kilo alma douetine basladim 3 ayda anca 3 kilo aldim yardimci olursaniz sevinirim.

 • Berkant

  İyi günler boyum 1.74 53 kiloyum nasıl kilo alabilirim

 • Mustafa

  Merhaba ben 18 yasindayim 170 boyum 55 kiloyum asiri istahliyim fazla yemek yiyorum ama kilo alamiyorum bana yol gösterin

 • Umut

  17 yaşındayım boyum 182 kilom 60 düzenli olarak fitness yapıyorum ve günlük harcadığım kalori miktarı biraz fazla nedeni okula yürüyerek gidiyorum ve geliyorum yani çok fazla enerji harcıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 • Umut

  Boy 182 yaş 17 kilom ise 60 düzenli olarak fitness yapıyorum ve gündelik olarak çok fazla yürümem zoruda kalıyorum lütfen yardım edin .

 • Mehmet

  Mrb ismim mehmet yaşım 33 boyum 1.75 kilom 68 yaklaşık 7 veya 8 yıldır aynı kilodayım ama kilo alamıyorum on kilo daha almak istiyorum yardımcı olurmusunuz tşk.

 • Irem

  16 yaşındayım boy 170 kilo 43 aşırı istahsizim ne yapmaliyim

 • Salih

  23 yaşındayım 193 boy 74 kilo. Alamiyorum 88 olmak istiyorum

 • Seval

  Merhaba 21 yaşındayım boyum 1.65 kilom 50 kilo almak istiyorum ama alamıyorum ne yapmam lazım

 • Ferdi şen

  1.81 boyum var 55 kilo yum acil yardım ! ! !

 • Gamze Gül Yaşar

  merhaba. 21 yaşındayım 167 boyundayım ve 52 kiloyum hiç bir zaman kilo alamadım sğlıklı beslenip spor yapmama ragmen oldukça da iyi bir iştaha sahibim ne yapmam gerek ideal kiloya ulaşmak için

 • Osman

  Merhaba ben osman yaşım 25 boyum 1.84 kilom 75 ama kilomu yeterli bulmuyorum ne yapmam gerekir

 • Nehir

  Merhaba. Ben 10 yaşındayım ve boyum 1.36 kilom 24 hem boy hemde kilo olarak sıkıntı çekiyorum . Hedefim boy olarak 1.43 kilo olarak 33 bunun için neler yapmalıyım?

 • Azra Sıla Eltutan

  yaşım 12 boyum 1.65 kilom 40 yardım edin düzenli spor yapıyorum

 • Ömer

  Meraba yaşım 17 Boyum 164 kilom 52 çok zayıfım nası kilo alabilirim

 • meryem

  Meraba 22 yaşındayım 165 boy 45 kiloyum kilo alamıyorum bana yardımcı olurmusunuz

 • Aynur

  Merhaba Aynur ben 25 yaşındayım boyum 1,79 kilom 65 yaklaşık ıkı seneden berı kilo almaya çalışıyorum fakat olmuyor üstelık spor yapıyorum sıksık yemek yiyorum yanı sağlıklı bır beslenmem var fakat dedıgım gıbı 😉