Sosyal Medya Hesaplarımız

Yaşam

Okuduktan Sonra Sizi Gastronomi’de Uzaya Çıkaracak 10 Kitap Önerisi

Hem gastronomi ile ilgilenen hem de kitap okumaktan hoşlananlar işte bu yazı tam da size göre. Gastronomi aslında bir nevi yemek bilimidir…

Bilge Dilara Dokuzcan

Eklenme Tarihi

-

Okuduktan Sonra Sizi Gastronomide Uzaya Çıkaracak 10 Kitap Önerisi
Fotoğraf: Brooke Lark - Unsplash

Hem gastronomi ile ilgilenen hem de kitap okumaktan hoşlananlar işte bu yazı tam da size göre. Gastronomi aslında bir nevi yemek bilimidir. Yiyecekler ile içeceklerin hammaddelerinin üretilişinden tutunda, sofrada servis edilişine kadar tüm süreçleri kapsamaktadır. Eee iş böyle olunca bende gastronomi içerikli, farklı alanlara değinmiş on kitabı size tanıtmayı bir borç bildim. Haydi kitap kurtları dilerseniz başlayalım.

Okuduktan Sonra Sizi Gastronomi’de Uzaya Çıkaracak 10 Kitap Önerisi

 

1. ‘Lezzettin Fizyolojisi ya da Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler’ Brillant Savarin

‘Lezzettin Fizyolojisi yada Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler’ Brillant Savarin

‘Lezzettin Fizyolojisi yada Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler’ Brillant Savarin

Gastronominin tanımını ilk kez yapan zat-ı muhteremin kitabı ile başlayalım. Asıl mesleği avukatlık ve yazarlık olsa da yemeğe ve lezzette olan düşkünlüğünü biraz küstahça ama eğlenceli bir şekilde yazıya döktüğü bu kitap gastronomiye yeni başlayanlar için ideal.

2. ‘Yemek, Mutfak, Sınıf’ Jack Goody

‘Yemek, Mutfak, Sınıf’ Jack Goody

‘Yemek, Mutfak, Sınıf’ Jack Goody

Bu kitabımız akademik bir dil ile yazılmış sosyolojik çalışmalar barındırıyor. Yani akademik alanda yapacağınız çalışmalara iyi bir kaynak olacaktır. Özellikle farklı kültürlerle, toplumsal sınıf, cinsiyet ve mutfak konularının etkileşimlerini içeriyor.

3. ‘Sanat, Kültür ve Mutfak’ Phyllis Pray Bober

‘Sanat, Kültür ve Mutfak’ Phyllis Pray Bober

‘Sanat, Kültür ve Mutfak’ Phyllis Pray Bober

Antik çağ ve orta çağda yaşayan insanların mutfaklarına konuk olmak isterseniz bu kitabı mutlaka edinmelisiniz. Sayfalarında gezerken o dönem mutfağının sanata yansımasına da tanık olacaksınız. Ayrıca arkeolojiye olan bir tutkunuz varsa çok keyif alarak okuyacağınıza inanıyorum.

4. ‘Yemekte Tarih Var’ Seda Erkoç, Ayşegül Avcı, Elvin Otman

‘Yemekte Tarih Var’ Seda Erkoç, Ayşegül Avcı, Elvin Otman

‘Yemekte Tarih Var’ Seda Erkoç, Ayşegül Avcı, Elvin Otman

Tarihte yaşanmış olayların, o dönemin yemek kültürü ile tespit edilebileceğini ve bu yolla bazı bilmediğimiz gerçeklere ulaşabileceğimizi iddia eden bu kitap, tarih tutkunları için de altın değerindedir. Osmanlı, Avrupa ve Amerika’dan ve farklı dönemlerden seçtiği araştırmalar ile geçmişe yemekle ayna tutuyor.

5. ‘Restoranın İcadı’ Rebecca L. Spang

‘Restoranın İcadı’ Rebecca L. Spang

‘Restoranın İcadı’ Rebecca L. Spang

Bu kitapta ‘yemek’ ten çok ‘yemek yenen yer’ i inceleyen, geçmişten günümüze geçirdiği değişimleri anlatan bilgiler yer almakta. Önceden bir nevi sağlık amaçlı yerler olan restoranların değişiminin sizi şaşırtacağına eminim.

6. ‘Zeytinyağı – Görsel Rehberler 3’ Charles Quest-Ritson

‘Zeytinyağı - Görsel Rehberler 3’ Charles Quest-Ritson

‘Zeytinyağı – Görsel Rehberler 3’ Charles Quest-Ritson

Görsel rehberler serisinin üçüncü kitabı olan bu kitap zeytinyağı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir bilgi kaynağı. Doğru, sağlıklı zeytinyağını nasıl seçebileceğinizi ve nasıl tadım yapabileceğinizi anlatan bu araştırmadan sonra zeytinyağı hakkında daha bilgili olacaksınız.

7. ‘Melceü’t-Tabbahin (Aşçıların Sığınağı)’ Mehmet Kamil

‘Melceü't-Tabbahin (Aşçıların Sığınağı)’ Mehmet Kamil

‘Melceü’t-Tabbahin (Aşçıların Sığınağı)’ Mehmet Kamil

Türkçesi aşçıların sığınağı olarak geçen ve Osmanlı Mutfağı ile ilgili en önemli kaynaklardan biri olan bu eser basılmış olan ilk Türk yemek kitabıdır. Direkt aslından çeviridir ve tarifler çok net bir şekilde belirtilmiştir. Bu sebeple Osmanlı Mutfağını merak edenler ve denemek isteyenler için eşi olmayan bir kaynaktır.

8. ‘Şarap ile Doğayı Yudumlamak’ Olcay Sönmez

‘Şarap ile Doğayı Yudumlamak’ Olcay Sönmez

‘Şarap ile Doğayı Yudumlamak’ Olcay Sönmez

Boş bir zamanınızda çerez gibi gidecek bu efsanelerle ve resimlerle donatılmış eğlenceli ve bilgilendirici bir eser. Daha çok kültür ve sanattaki şarap öğelerine değinmiş. Akıcı anlatımıyla okuması çok keyifli olan bu kitabı şarapla ilgilenenlere öneririm.

9. ‘Kafeist Manifesto’ Steven D. Ward

‘Kafeist Manifesto’ Steven D. Ward

‘Kafeist Manifesto’ Steven D. Ward

İyi bir kahve içmek için her zaman fazla para ödemek zorunda mıyız? Evet dediğinizi duyar gibiyim ancak bu kitabı okuduktan sonra cevabınız kesinlikle hayır olacak. Bu kitap kahve ile ilgili olan yayınlar arasından favorim. Çünkü kahve konusuna yeni başlayanlar için her şeyi sıfırdan anlatan temel bir kitap. Okuduktan sonra bilgi seviyenizdeki değişime kendiniz bile inanamayacaksınız. 

10. ‘Acı Çikolata’ Laura Esquivel

‘Acı Çikolata’ Laura Esquivel

‘Acı Çikolata’ Laura Esquivel

Son eserimiz on iki bölümden oluşan ve  her bölümde o konuyla ilgili bir tarif içeren, okurken olayların içinde hissedeceğiniz ve Meksika mutfağının derinlerine dalacağınız çok güzel bir aşk romanı.

Yemek yiyorum, öyleyse varım felsefesini hayatının merkezine oturtmuş ve patatesin dünyadaki en güzel şey olduğuna inanan, Gazi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden mezun olmuş fakat daha öğrenecek şeyler bitmedi yaa diyerek bir de Okan Üniversitesi’nde aynı alanda Yüksek Lisans yapan normal bir insanım aslında.

Yorum

Tarih

Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

Eski Mısır uygarlığının beslenme alışkanlıkları ile Mısırlıların yaşamak için yemediklerini, adeta yemek için yaşadıklarına tanık olacağız.

Bilge Dilara Dokuzcan

Eklenme Tarihi

-

Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

Eski Mısır uygarlığı her zaman büyüleyici, gizemli ve ilgi çekici olmuştur. Geride bırakılan zamana rağmen evrensel kültürün önemli bir parçasıdır. Her ne kadar günümüz koşullarına ve teknolojisine yetişememiş olsalar da yaşamak için beslenmek zorundaydılar. Ancak yaşamak için yemediler adeta yemek için yaşadılar. Yemekli şölenler özellikle üst sınıfın en önemli sosyal aktivitelerinden biriydi. Şimdi dilerseniz Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgiye göz atalım.
 

 1. Eski toplumların çoğunda olduğu gibi Eski Mısır’da da toplum içindeki statü beslenmeyi etkileyen en önemli öğeydi. Bazı Mısırlı rahiplere balık ve domuz eti yasaktı. Bunun yanında batareh (tuzlanıp, kurutulmuş kefal yumurtası) adlı yemek alt sınıfın asla tadamadığı, kutsal sayılan bir yemekti.
 2. Beslenme şekilleri ağırlıklı olarak vejetaryen beslenmeydi. Et çeşitleri tüketiliyordu ancak beslenmede dar bir halkaya sahipti. Toplumun bütün sınıfları için geçerli olan bu durum, varlıklı insanların daha çeşitli besinlere ulaşabilmesinden ötürü değişiklik gösteriyordu.
 3. Kuşlar tarafından fazlaca göç almasından ve Nil kıyısında konumlanmasından ötürü en fazla tüketilen et çeşitleri av kuşları ve balıklardı. Özellikle kaz eti ve yumurtası sevilen ve saygı duyulan yiyeceklerdi. Tavuk henüz Mısır topraklarına ulaşmamıştı o yüzden Eski Mısır’da yiyeceklerde tavuk yoktu.
 4.  

  Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

  Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

 5. Tarımla uğraşan bir toplum oldukları için tahıllar beslenmelerindeki en geniş halkaydı. Ve en çok üretilen tahıl arpaydı. Hem bira hem ekmek yapımında kullanılıyordu. Ayrıca buğdaya göre daha ucuz olduğu için alt tabakanın beslenmesinde yoğunluklu görülüyordu.
 6. Ekmeğin toplumdaki yeri çok büyüktü. Çok çeşitli ve farklı şekillerde ekmekler üretiyorlardı. Kişi toplumda hangi sınıfta olursa olsun ölü gömme törenlerinde de en çok kullanılan adak türlerinden biriydi. Ayrıca kölelere ücret olarak ekmek ile bira veriliyordu.
 7. Çoğunlukla yağlı tohumlardan ve kabuklu yemişlerden elde ettikleri yağı kullanıyorlardı. Kızartma yapabiliyorlardı. Ek olarak ürettikleri yağları ekmek ve çöreklerde lezzet verici olarak kullanıyorlardı.
 8. İklim koşullarından dolayı balıkları uzun süre saklamak için salamura ve güneşte kurutma yöntemlerini kullanıyorlardı.
 9. Her ayın üç günü kusturucu şeyler alarak veya kalınbağırsağa su vererek, günümüzdeki detoks mantığına benzer sindirim sistemlerini boşaltıcı ve düzenleyici işlemler yapıyorlardı.
 10. Soğan, sarımsak, kırmızıturp ve pırasa hem yemeklere katılıyor hem de şifa verici olarak tüketiliyordu.
 11. Marul (Bizim tükettiğimizden farklı olarak daha sulu bir marul türü.) Mısırlılar için cinsel isteği arttıran bir yiyecekti ve doğurganlık ve bereket tanrıları Min’e sunulan en önemli adaktı.

 

Kaynakça

 • Bober, P. P. (2014). Sanat, Kültür ve Mutfak. İstanbul: Kitap yayınevi.
 • Kıple, K. F. (2010). Gezgin Şölen. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları.

Devamını Oku

Sağlık

Gripten Korunmanın Yolları

Soğuk kış günleri geldi gelecek derken, yine aylardan Kasım. Herkes hasta olmaya başladı bile. Peki, gripten korunmak için nasıl önlemler alabiliriz?

Berceste Arıkan

Eklenme Tarihi

-

Gripten Korunmanın Yolları
Fotoğraf: Dmitry Ratushny - Unsplash

Soğuk kış günleri geldi gelecek derken, yine aylardan Kasım. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kışın çok sert geçeceğine dair söylemler var. Herkes hasta olmaya başladı bile. Peki, gripten korunmak için nasıl önlemler alabiliriz?

1) Ellerinizi sık sık yıkayın

 
Özellikle toplu taşıma araçları çok fazla sirkülasyon olan yerlerden. Birçok insan grip ya da nezle belirtisi vermese bile vücudunda virüs taşıyor olabilir. Tutunduğumuz yerlerde mikroplar kol gezdiğinden muhakkak indikten sonra ellerimizi yıkamalıyız. Ayrıca kapı kolları, asansör tuşları, kredi kartı pos cihazları çok fazla mikrop barındırmaktadır. Mümkünse maske takılmalı veya şal, atkı gibi malzemelerle ağız kapalı tutulmalıdır. Ağızdan nefes alıp vermek yerine, burundan nefes alıp verilmelidir.

2) Tırnak yemeyin

 
Eller insanın günlük hayatında en çok kullandığı uzuvlarıdır. Gün içerisinde tırnak aralarında bolca mikrop birikir. Ellerinizi yıkasanız bile, yüzde yüz hijyen sağlayamazsınız. Tırnak yediğinizde mikroplar direkt olarak vücudunuza nüfus eder. Her akşam tırnaklarınızı fırçalarsanız, hastalanma oranınız ciddi olarak azalır.

3) Sarımsak ve soğan tüketin

 
Sarımsak ve soğan doğal antibiyotiklerdir. Kokusu rahatsız edici olsa da, bazı yöntemleri kullanarak kokmadan bu doğal antibiyotikleri tüketebilirsiniz. Örneğin geceleri yatmadan bir diş sarımsağı bütün olarak çiğnemeden su yardımıyla yutabilirsiniz. Pişmiş soğan kokmadığından, yemeklerin içerisinde tüketilebilir.

4) Öğün atlamayın

 
Bağışıklık sisteminizin düşmemesi için aç kalmamanız gerekir. Sabah kahvaltısı güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar. Vakit yok kahvaltı edemiyorum demeyin, bu bir bahane değil. Akşamdan, sabah kahvaltınızı hazırlayabilirsiniz. Çalışanlar saklama kabına koyup iş yerine götürebilir. Bir bardak kahveyle sabah öğününü geçiştirmek çok tehlikeli olabilir.  Kan şekerini düzenlemek için süt içebilirsiniz. Ayrıca süt ve yumurta tok tutar. Diğer öğünleri de atlamamak, ara öğünler ile desteklemek gerekir. Yoğurt ve sirkenin vücudu arındırma özelliği vardır, bol bol tüketilmelidir.

5) Uyuyun

 
Uyku düzeni çok önemlidir. En az 8 saat uyumaya özen gösterin. Vücudunuz uyurken kendini yeniler. Cildiniz güzelleşir, sinirleriniz yatışır, beyin mutluluk hormonu salgılar ve dinlenirsiniz. Sessiz ve karanlık bir ortamda uyumak, vücudun dinlenmesi için çok önemlidir. Televizyon sesi veya ışık, vücudunuzun tetikte olmasını sağlandığından, uyku kalitesini düşürür.

6) Giyiminize dikkat edin

 
Kışın çok kalın giyinilecek diye bir kural yoktur. Bulunduğunuz ortam ve hava durumuna göre giyinmenizde fayda var. Örneğin toplu taşıma kullanacaksanız çıkarıp giymesi kolay bir kıyafet tercih etmelisiniz. Araçta kalorifer çalıştığından, çıkaramayacağınız kıyafet giyerseniz terlersiniz ve indiğinizde rüzgarında etkisiyle hasta olmanız kolaylaşır.

Bu 6 maddeyi özenle uyguladığımızda, gripten korunmak mümkün hale gelecektir. Dikkat edersek daha az hasta olur, kaliteli yaşarız. Enerjik ve sağlıklı olmanız dileğiyle..

Devamını Oku

Evcil Hayvan

(Röportaj) Tanıyalım: Yedikule Hayvan Barınağı

Yedikule Hayvan Barınağı’nın kurucusu ve gönüllü yöneticisi sevgili Meral Olcay ile beraber çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Nihal Can

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Yedikule Hayvan Barınağı

Bu benim ilk röportajım, VUUB’un da ilk röportajı. 🙂 Bu yüzden biz ailece biraz heyecanlıyız. Sürç-i lisan ettiysek aşk ola! Ve Aşk demişken 3.000 minik dostumun yanında, Yedikule Hayvan Barınağı‘nın kurucusu ve gönüllü yöneticisi sevgili Meral Olcay ile beraber çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Barınak koşulları hakkında merak ettiklerimiz, hayvanların yeri barınak mıdır, doğa mıdır ikileminde fikir alışverişlerimiz, yardım etmek isteyip yok mu bu işin yolu yordamı diyenlerimiz, kalbi minik dostlarımız için pıtpıt atan ama yaşam telaşıyla vakit ayıramayan tüm güzel kalpli insalarımız için umarım ufak bir yardımımız olur…

Unutmayalım dünya sadece iyi insanların sevgisi ve merhametiyle dönüyor!

Meral Hanım çok klişe bir soru olucak ama cevabınız ilginç olduğu için sormadan geçemezdim. Yedikule Hayvan barınağı nasıl kuruldu?

2001 senesinde kaderin bir cilvesi sonucunda kuruldu. Ben normal, mühendislik işime giderken trafiğin sıkışması ile daha kısa mesafede işime giderim diye bu sur dibindeki dar yola girdiğimde, burası Fatih Belediyesinin moloz döküm yeri, çöp döküm yeriydi. Biraz ilerledim dikiz aynasından baktığımda ihtiyar bir amca ve arkasında bir sürü köpek gördüm. Elinde de bir çuval… İçimden bir ses “işe geç kaldın git” dedi ikinci ses “bir sor bakalım ne oluyor?” dedi. Ben ikinci sesi dinledim.

Açıkçası bu ikilemde çok fazla kalıyoruz. Herkesin olaya bakış açısı farklı, belli bir kesim hayvansever hayvanların yeri sokaklardır, barınaklar ve rehabilitasyon merkezleri sağlıklı ve hijyenik değildir kanaatinde, diğer bir kesim hayvanseverse sokakların maalesef hayvanlar için güvenli olmadığını bu nedenle barınakta kalmaları gerektiğini düşünüyor. Bir barınak yöneticisinden ziyade bir hayvansever olarak görüşlerinizi çok merak ediyorum.

Hiçbir köpek ne sokakta, ne ormanda, ne de barınaklarda kalmayı hak etmiyor. Yüzyıllar önce evcilleştirdiğimiz köpekler insansız yaşayamaz haldeler. Ormanlara bırakılan köpekler tamamen insanlık ayıbı, sokaklardaysa şiddet, işkence, taciz ve açlık gibi çeşitli riskler var. Eğer barınaksa cevap, barınakta gönüllü çalışanlar yoksa orası da işkence bence. Bana göre barınak yuva bulana dek insani şartlarda sevgi ile bakıldıkları bir geçiş istasyonu olmalı. Hepsinin hak ettikleri yuvalara, sahiplenecek ailelerine ulaşması için bekledikleri durak gibi…

Yedikule Hayvan Barınağı – Fotoğraf Galerisi


 
Peki niyetimiz ciddi, hayvan sahiplenmek istiyoruz diyen ailelerde ne gibi özellikler arıyorsunuz? Süreç nasıl ilerliyor?

http://www.fatihbelediyesiyedikulehayvanbarinagi.com/ web sitemizden formu doldurup bize yönlendirdiklerinde bizim aile hakkında bilgi toplama sürecimiz başlıyor. İnceleme sonucunda aile uygun görülürse daha önce köpek sahiplenmiş mi, hiç köpeğini terk etmiş mi, çaldırmış mı, bakamıyorum diye başka birisine vermiş mi kontrol ediyoruz. Buradan sahiplenecekleri köpek için en büyük risk terkedilme riski çünkü biliyorsunuz buraya genelde terkedilen köpekler geliyor. Bizler terk edilme riskini minimuma indirmek için iyice araştırıyoruz. En önemli kriterlerimizden biri de evde yalnız kalma süresi, gün içinde mutlaka yanında biri olmalı veya bir köpek arkadaşı olmalı. 🙂

3.000 civarı köpekten bahsediyoruz. Ben bir köpekle bile bütçemi zorluyorum. 🙂 Sizin her biri için mama, aşı, ilaç, barınak için elektrik, su, ısınma gibi birçok gideriniz oluşuyor. Bu gibi masraflarınızı nasıl karşılıyorsunuz?

Barınak gönüllülük esasına dayalı hizmet verdiği için ve bağışlar da maalesef oldukça az olduğu için biz sürekli projeler üretiyoruz.

Evlenecek hayvansever çiftlere yönelik davetiye, nikah şekeri, babyshower şekerleri, paticafemizde (barınak içerisinde) pazar brunchları, 5 çayları, doğumgünü partileri için çeşitli süslemeler ve özel kermesler düzenliyoruz. Kısaca gidebildiğimiz her yere giderek veya ürünlerimizi yönlendirerek hayvanlarımızın giderlerini karşılayabilmek için tamamen gönüllülük esasına dayalı çaba sarf ediyoruz. Bir de Fatih Belediyesinin bize sağladığı, maddi olmasa da lojistik desteği var.

Peki bu gibi talebe göre gerçekleşen projeler dışında özellikle minik dostlarımız için faydalı bulduğunuz ve süreklilik sağlayan bir projeniz var mı?

Hayvanseverler olarak web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda her sene çıkarttığımız yeni yıl takvimlerimiz var. Takvimlerimizi barınağımızdan ve TÜYAP kitap fuarlarından satın alabilirler. Bu gibi fırsatı olmayanlar hayvansever dostlarımız barınağımız ile irtibata geçmesi halinde kargo ile adrese teslim de yapabiliyoruz.

Siz insanlara hayvan sevgisini kazandırmak için ne yapmamız gerektiğini düşünüyorsunuz? Hayvan sevgisi sonradan edinilen bir sevgi olabilir mi?

Hedef kitlemiz; geleceğin büyükleri olacak çocuklar, o nedenle okul ziyaretleri, fuarlar ve benzeri etkinlikler düzenleyerek, her türlü sosyal faaliyetlere katılarak bilgi ve bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz ve emin olun bunun da karşılığını alıyoruz. Çünkü her sene barınağa gelen okul sayısı artıyor ve gelen okullar seneye daha kalabalık ve farklı sınıflarla birlikte dahil oluyor. Okullarında destek amaçlı kermesler düzenleyerek faydalı oluyorlar. Bu sene ilk kez Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz; barınak olarak çocuklara yönelik eğitici, bilgilendirici Küçük Ahmet Barınakta hikaye kitabımızla çocuklara hayvan sevgisi kazandırmada fark yaratacağımızı düşünüyorum.

Geldi, geliyor derken kış geldi çattı. Özellikle barınak için acil diyebileceğimiz ihtiyaçlarınız   neler?

Kuru mama, yaş ama, süt, makarna, bisküvi, eski gazete, çarşaf, yorgan, battaniye, kulübe, iç ve dış parazit ilacı şu an en acil ihtiyaçlarımız arasında yer alıyor.

 

Yedikule Hayvan Barınağı’nın tüm iletişim bilgilerini aşağıda bilgilerinize sunuyorum;

Web Sitesi: www.fatihbelediyesiyedikulehayvanbarinagi.com

Adres: Yedikule Sahil Yolu, Yedikule surdibi, eski havagazı deposu

Telefon: 0212 633 58 57  0535 712 63 90

Twitter Sayfası: YKHB

Facebook Sayfası: FYKHB

Facebook Grup: FatihBelediyesiYedikuleHayvanBarinagi

Devamını Oku

Popüler Makaleler