Sosyal Medya Hesaplarımız

Ekonomi

LinkedIn Nasıl Etkin Kullanılır?

Sosyal iş ağı kurmak için kullanılan dev internet sitesi LinkedIn hakkında tüm bilinmeyenler, tanımı ve etkin kullanımı hakkında tüm bilgiler.

Eklenme Tarihi

-

LinkedIn Nasıl Etkin Kullanılır?
Telif Hakkı: Shutterstock

Ülkemiz internet kullanıcıları tarafından biraz geç fark edilmiş olsa da belirli bir kullanıcı sayısını yakalamış olan LinkedIn genel bir ifadeyle iş olanaklarına yönelik bir sosyal ağ platformu olarak tanımlanabilir. Kullanıcılarının kariyerini özetleyen bir alan olarak da düşünülebilecek olan platform 2003 yılında iş dünyası ve olanaklarına yönelik bir networking sitesi olarak kurulmuştur. Çalışanların, iş arayanların ve işverenlerin profesyonel bir çerçevede kullanabileceği bir sosyal mecra olarak tasarlanmış olan LinkedIn, kişilerin, bir yandan arkadaş edinirken diğer yandan da meslektaşlarıyla iletişime geçebilmelerini sağlar.

Dünya çapında kullanılan ve süratle büyüyen profesyonel sosyal platform olan LinkedIn; işini geliştirmek ve yeni girişimlerde bulunmak isteyenlere yönelik birçok olanak içeriyor. İş dünyasının profesyonellerinin de, iş hayatına henüz başlamış olanların da bulunduğu bu geniş platform, kullanıcılarının iş başvuruları ve kişisel blog reklamı yapmasına, sunumları ve okudukları kitapları paylaşmasına olanak veriyor. Platformun içerisinde yer alan ve sosyal ağ kullanımından yana aktif olan kitle LinkedIn’i bir değer olarak görüyor ve platform üzerinden birbirlerini etkileyebiliyor. Bazı konularda ücretsiz hizmet sunan platform, LinkedIn Premium adı altındaki ücretli hizmetleriyle iş arayanlara ve işletmelere yönelik değişik alternatifleri olan özel hesaplar sağlıyor.

LinkedIn Nasıl Etkin Kullanılır?

LinkedIn – Sosyal İş Ağı

74 milyon tanesi sistemi en çok kullanılan ABD’den, 18 milyonu ikinci sıradaki Hindistan’dan olmak üzere toplamda 200 milyon kullanıcıya ulaşmış olan Linkedin, en popüler sosyal medya siteleri olan Facebook ve Twitter platformlarından farklı bir içeriğe sahip. Esas itibarıyla iş ve sektör ağırlıklı paylaşımların yapıldığı platform Türkiye’de de giderek daha çok sayıda kullanıcının ilgisini çekiyor. Bir iş network’ü (iş bağlantısı) oluşturma sitesi olarak da düşünülebilecek olan LinkedIn, kullanıcılarının profesyonel iş bağlantıları kurmasını sağlıyor. Günde 30-40 dakika zaman ayırmak LinkedIn’i etkin kullanmak için genel olarak yeterliyken; iş veya çalışma arkadaşı aramak söz konusuysa süre doğal olarak biraz daha uzayabiliyor.

Linkedin’e Kayıt Olmak/ Profil Oluşturmak

LinkedIn’e kayıt olmak için platformun resmi sitesine girmek ve karşınıza çıkan kayıt formunu doldurmak gerekiyor. Ad ve soyadınızı mutlaka doğru girmelisiniz, zira sizi incelemek isteyen şirketler aramayı bu bilgiler üzerinden yapacaktır. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza profesyonel profil oluşturabileceğiniz bir bölüm çıkacaktır. Başkalarını yetenek ve deneyimleriniz konusunda bilgilendirme, yeni iş fırsatlarında bulunabilmenizi ve iş arkadaşlarınız-dostlarınızla iletişimi sürdürmenizi sağlama gibi işlevleri olan bu profili de doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra ise çevrenizdeki arkadaşlarınıza ulaşabilmeniz açısından e-posta adresinize giriş yapmanız gerekiyor.

E-Posta adresinizi onaylayıp da tekrar giriş yaptığınızda LinkedIn karşınıza yeni bir bölüm daha çıkarıyor. Bu bölümün sol üst kısmına girilen ad, soyadı ve üyelik tarihi bilgisi üye olduktan sonra değiştirilemiyor. Bu bölümün sağ üst kısmında ise size gelen iş teklifleri ve abone olduğunuz duyurular gibi bilgilerin yer aldığı mail bölümü bulunuyor. Yine bu bölümde yer alan Tanıtımlar başlığı ise belirli özellikleri edinebilmenize yarıyor. Bazılarına ücret karşılığında sahip olabileceğiniz bu özellikler kişilerin sizinle direkt bağlantı kurabilmesini, arama yaptığınızda çok sayıda profili görüntüleyebilmenizi, profilinize bakanları görmenizi ve profilinizi bağlı bulunduğunuz ağa tam olarak gösterebilmenizi sağlıyor.

LinkedIn: Video Desteği, Ücretli Hizmetler ve Daha Fazlası

LinkedIn video desteği hizmetiyle şirket videolarının şirketin ana sayfasına veya başka herhangi bir web sayfasına eklenmesine imkan veriyor. Genelde biraz resmi bir duruşu olan şirket sayfalarını blog ortamında daha rahat bir tarzda ayrıca oluşturarak firmanıza farklı bir bakış açısı ekleyebilir ve bu durumun LinkedIn sayfanızın ‘genel bakış’ penceresinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Benzer bir durumu Twitter sayfanız ile de oluşturmanız mümkündür. Kullanıcılarına son derecede ayrıntılı istatistik bilgileri de sunan platform verdiğiniz hizmetleri gözden geçiren ziyaretçileri, hangi sektörlerin sizinle ilgilendiğini ve link eklediğiniz bir görselle ilgilenenleri görebilmenizi sağlıyor. Kapsamı devamlı olarak genişletilen bu istatistikler sayesinde sizi LinkedIn üzerinden ziyaret edenlerin daha çok hangi firmalardan olduğunu bile görebiliyorsunuz.

LinkedIn’in ücretli hesapları kullanıcılara bağlantılı olmadıkları kişilerle mesajlaşmak, herhangi bir profile not bırakmak ya da o profilin ilgilisiyle iletişim kurmak ve nitelikli arama filtreleri oluşturmak gibi imkanlar sunuyor. Kullanıcılara sağlanan ücretli olanaklar arasında otomatik arama sonuçlarını göndermek de yer alıyor. Üye olmanın çok da zor olmadığı LinkedIn platformu kullanıcıları bu geniş kapsamlı profesyonel sosyal iş çevresi oluşumu üzerinden bilgi ve fikir alışverişi de yapabiliyorlar. Bu çerçevede belli bir konunun uzmanlarına soru sorup onlardan cevap almanız da, kendi fikir, bilgi ve tecrübelerinizi başkalarına sergilemeniz de mümkün olabiliyor.

LinkedIn grupları platformun kullanıcılarının birçok yeni insanla tanışıp onların profesyonel paylaşımlarını görebilmelerine olanak veriyor. Gruplarda faydalı makaleler okumanın yanı sıra konu paylaşımı yaparak iyi bir geri dönüşüm yakalamak da mümkün oluyor. Sosyal medya yönetimine başlayacak olanlar için işe ve markaya yönelik sayısız fırsatlar sunan LinkedIn kişisel markalar için çok sağlam bir basamak oluşturabiliyor. LinkedIn gruplarında paylaşılan marka ve ürün tanıtımlarıyla çok iyi geri dönüşler sağlamak mümkün oluyor.

Etkin LinkedIn Kullanımı Hakkında:

Etkili LinkedIn kullanımı için platforma üye olduktan sonra fotoğraflı ve detaylı bir profil oluşturmak gerekiyor. Öz geçmiş, iş bilgileri, çalışılan pozisyon ve unvan gibi bilgilerin net ve açık bir biçimde sergilendiği bir profil kullanıcıların iş bağlantıları kurma konusundaki şanslarını arttırıyor. LinkedIn başka sosyal mecralara kıyasla daha resmi, ciddi ve profesyonel bir ortam olduğundan, özel hayatta çektirilmiş bir fotoğraf yerine iş durumu, unvan ve çalışılan sektörün kriterleri gibi özellikler de göz önünde bulundurularak seçilmiş bir fotoğraf daha iyi bir izlenim bırakıyor. Yalnızca ticaretle uğraşan kişilere veya iş adamlarına değil iş arayanlara ve tüm çalışanlara da birçok olanak sunan LinkedIn platformunun sistemi, üye olan kişileri, profesyonel yaşantıyla ilgili bilgilerin doldurulması gereken alanları sırayla gösteriyor. Etkili LinkedIn kullanımı için bu alanları eksiksiz bir biçimde doldurmak gerekiyor. Kullanıcıların yazdıklarının içinde sahip oldukları web sitesi için belirledikleri anahtar kelimeleri mutlaka kullanmaları da ayrıca tavsiye ediliyor. Üye olunacak LinkedIn grupları arasında amaca yönelik olanları seçmek ve ağı sık ve düzenli bir biçimde kullanmak da önem arz ediyor.

Profil alanı profilleri ziyaret edenlerin göreceği bölüm olduğundan etkin LinkedIn kullanımı için bu alandaki iş deneyimleri ve eğitim bilgilerini net ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek, sıkıcı olmamaya dikkat ederek detaylandırmak gerekiyor. İçinde anahtar kelimelerin de yer aldığı etkileyici bir başlık oluşturmak da önem taşıyor. Şirkete ve kullanıcıya ait web sayfalarının girilmesi, bloğun ve Twitter hesabının belirtilmesi ve kişisel LinkedIn URL adresi oluşturulması kullanıcılara ciddi avantajlar sağlıyor. Bilgisayar versiyonunda yaşanan bazı kısıtlamalar mobil platformda yaşanmadığından, LinkedIn’in mobil kullanımı da şiddetle tavsiye ediliyor.

Etkili LinkedIn kullanımı yapabilmek için platformdaki sosyal ağı geliştirmeye çabalamak, ilgili olunan iş koluyla ilgili kelimeleri yazıp çıkan profilleri incelemek gerekiyor. Bu şekilde kullanıcıların karşılıklı fayda sağlayabilecekleri kişilerle iletişim kurmaları mümkün oluyor. Platform üyelerinin LinkedIn profesyonel ağına ekledikleri kişileri Twitter’da da mutlaka izlemesi tavsiye ediliyor. LinkedIn’de grup kurmak da kullanıcılara otorite ve ciddi avantajlar sağlıyor.

Dahil olunan ağdaki kişilerin anlık paylaşımlarının yer aldığı ana sayfanın sürekli göz önünde bulundurulması iş için önemli ve yararlı olabilecek paylaşımların gözden kaçırılmaması açısından faydalı oluyor. LinkedIn ortamında paylaşım yapmak veya diğer paylaşımlarla ilgili sohbet ve tartışmalara katılmak kullanıcının aktifliğini arttırıyor ve başka kullanıcılarla bağlantı kurması açısından faydalı olabiliyor. Birçok firmanın iş ilanlarını bu platform üzerinde yayınlaması iş arayışı içinde olanlar için fırsat oluşturuyor. İş ilanları ana ekranda da, grupların içinde de paylaşılıyor. (Türk firmalar bu anlamda çalışmalar yapmaya yeni başladı diyebiliriz ve ciddi bağlantılar kurup, iş başvuruları ve görüşmeler yapabilmeniz mümkün.)

LinkedIn gibi sosyal medya platformları, insan kaynakları süreçlerine ciddi oranda katkı yapıyor. Bu tip platformlar bu süreçlerin firma içinde ve dışında bilinirliğini de, insan kaynakları departmanlarının teknolojiye ve internete dönük yatkınlığını da arttırıyor. Yaratıcı sosyal CV dönemine geçiş yaptığımız bugünlerde, doğru ve etkili sosyal medya araçları kullanımı büyük bir önem taşıyor ve gelecekte daha da önemli hale gelecek gibi görünüyor.

1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Ekonomi

Yahoo’nun Yeni Logosu

İnternet’in en köklü firmalarından Yahoo, uzun bir zaman sonra logosu’nu daha modern hale getirdi ve bizlerle paylaştı.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Geçen ay, Yahoo yeni bir logo sunacağını fakat kötü şöhretli ünlem işaretinin kalacağını duyurdu. 30 günlük alternatif versiyon gösteriminden sonra, şirket logo’yu ortaya çıkardı.

İşte 18 yıllık Internet şirketinin bundan sonra kullanacağı yeni logo:

Yahoo'nun Yeni Logosu

Yeni logo hakkında ne düşünüyorsunuz?

Genel sonuç insanların gerçekten bu yenilikten hiç hoşlanmadığı yönünde, oralarda bu yenilikten sahiden hoşlanan birileri var mı? Bu kadarla bitmiyor…işte şirketin yeni logosuyla birlikte yayınladığı bir video:

Yahoo’nun Sanat Yönetmeni ve kıdemli Marka Uzmanı olan, Glenn Tokunaga, daha fazlasını açıklıyor:

Yahoo! çalışanları için bu yeni değil. 1996’da kurumsal rengimiz olarak moru seçtiğimizden beri moru koruyoruz. Neden mi mor? Kurucu ortağımız olan David Filo’nun eski ofislerimiz için lavanta rengi boya üzerine oldukça fazla isteği vardı. Fakat sonunda, burada çalışmayı eşsiz kılacak her şey’e mor neden oldu. Şimdi bu enerjiyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Yahoo’nun Başkan Yardımcısı ve CEO Marissa Mayer yeni logonun hikayesi ile ilgili bilgi verdi:

Bu yaz bir haftasonu, kollarımı sıvadım ve logo dizayn takımımız: : Bob Stohrer, Marc DeBartolomeis, Russ Khaydarov, ve stajyerimiz Max Ma ile logo tasarımına başladık. Cumartesi ve pazar günlerimizin büyük kısmını, başından sonuna logoyu dizayn etmek için harcadık ve her dakikasında çok eğlendik.


Devamını Oku

Ekonomi

Sosyal Medya’da Marka Yönetimi

Yaşadığımız dönemde internet kullanıcıları zamanlarının büyük kısmını sosyal ağlarda geçiriyor ve markaların bu fırsatı doğru biçimde değerlendirmesi gerekiyor.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Sosyal Medya'da Marka Yönetimi
Yaşadığımız dönemlerde internet kullanıcıları zamanlarının epeyce bir kısmını sosyal ağlarda geçiriyor ve markaların bu fırsatı en doğru biçimde değerlendirmesi gerekiyor. Etkin bir sosyal medya ekibi kurmak, amacı doğru belirlemek ve bu amaca uygun iş stratejileri hazırlama, sosyal platformlar üzerinden marka yönetimi yapmaya yönelik yazılımlar geliştirmek büyük önem taşıyor. Bu amaca yönelik sayfaların profesyonelce hazırlanması, sayfaların teknik altyapısının varılmak istenen hedef çerçevesinde belirlenmesi gerekiyor.

Markası için profesyonel bir sosyal medya takibi yapılmasını isteyen birçok kurum bunu sağlamak için bir sosyal medya ajansı ile anlaşıyor. Sosyal ağ platformlarında marka yönetimi konusunda bilgili ve tecrübeli olan ajanslar marka hakkındaki yorumları derlemekle kalmıyor, yorumların duygu analizini yapıp bu analizleri de rapor haline getiriyorlar. Marka hakkında sürmekte olan online sohbetlerin olumlu veya olumsuz olduğunun marka yöneticisine sosyal medya danışmanı aracılığıyla anında bildirilmesi sayesinde duruma hızla müdahale edilmesi sağlanabiliyor. Sonuç itibariyle marka yorumları takibi büyük önem arz ediyor.

İnsanların çok sayıda içerik yarattığı ve bunları hızla tükettiği dijital dünyada uzun ömürlü ve büyük hacimli fikirler oluşturmaktan ziyade takipçilere her gün yeni ve taze fikirler sunmak gerekiyor. Başarılı sosyal medya kampanyaları yapabilmek için öncelikle detaylı ve sayısal verilere dayalı çalışmalar yapılması tavsiye ediliyor. Uzun bir süre boyunca değerli içerikleri ücretsiz olarak sunmak ve içerik oturtulduğu zaman marka tarafından yaratılmış olan gündemi genişletmek de sosyal medyada marka yönetimi konusunda başarılı olmanın koşulları arasında sayılıyor.

Birçok markanın bir ön planlama yapmaksızın Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest ve akla gelebilecek bütün sosyal mecralarda boy göstermeye kalkışması bu alandaki yanlış tutumlardan birini oluşturuyor. Bütün sosyal medya kanallarında yer almanın değil markanın iş hedefleriyle uyumlu olması gözetilerek seçilmiş platformlarda bulunmanın hedeflenmesi gerekiyor. İçinde yer alınacak sosyal ağ veya ağların marka müşterilerinin profili ve nasıl bilgiler paylaştığı göz önünde bulundurularak seçilmesi öneriliyor. Sosyal medya için geleneksel stratejiler uygulamak ve bu ortamları diğer mecraların merceğinden bakarak kavramaya çalışmak da tavsiye edilmiyor. Sosyal medyanın ayrı bir bütçe ve özel stratejiler gerektiren yeni bir alan olduğunun kabul edilmesi ve bu doğrultuda davranılması gerekiyor.

Sosyal ağlarda doğru şekilde marka yönetimi yapabilmek için bu mecraları pazar araştırmasının bir parçası olarak değerlendirmek tavsiye ediliyor. Bu işi bilen marka liderleri bu mecraları geleneksel araştırmalarla ulaşamadıkları verilere ulaşmak için de kullanıyorlar. Sosyal ağlarda marka tanıtımı yapmak amacı çerçevesinde markaya keyifli ve yeni unsurlar eklemek, mizahı kullanmak, müşterileri konuşmaya davet etmek gerekiyor. Sosyal platformları tamamen bağımsız ve ayrı tanıtım mecraları olarak değerlendirmek, bu alana ek bütçe ayırmak ve bu sırada televizyon gibi diğer mecralarda yapılan reklam ve tanıtımlardan vazgeçmemek gerekiyor.


Diğer tanıtım alanlarına göre daha samimi bir havası olan sosyal ağlarda markaları tanıtmaya çalışırken markanın daha cazip ve ilgi çekici bir kılığa sokulması da büyük önem taşıyor. Sadece bir logo ve standart bir metin bu platformlarda marka yönetimi için kesinlikle yeterli bulunmuyor. Özellikle bu mecralara hitap edecek yeni tasarımlar ve görsel kimlikler oluşturmak; markaya bir canlılık, bir ruh katmak gerekiyor.

Devamını Oku

Ekonomi

Kickstarter’dan Sonra Yetişkinler için Offbeatr!

Offbeatr adı ile kurulan site yetişkinler için video hazırlayan kişi veya kurumlara kaynak yaratmak amacı ile yola çıktı ve şu anda sitenin toplam 10.000 kayıtlı üyesi ve 2.5 milyon sayfa gösterimi bulunmakta.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Kickstarter'dan Sonra Yetişkinler için Offbeatr!

Kickstarter‘ı eminim ki bir çoğunuz duymuşsunuzdur, amatör yada profesyönel kişi veya kurumlara kaynak yaratma platformu olarak hizmet veren sitenin ilginç bir klonu geliştirildi.

Offbeatr adı ile kurulan site yetişkinler için video hazırlayan kişi veya kurumlara kaynak yaratmak amacı ile yola çıktı ve şu anda sitenin toplam 10.000 kayıtlı üyesi ve 2.5 milyon sayfa gösterimi bulunmakta. Toplam 100 proje sitede yaratıldı ve kayıtlı kullanıcılardan toplam 4.000 kez projelere maddi destek sağlandı. Bakalım ilerleyen günlerde ne gibi istatistikler ile karşılacağız.

Kısa Bir Hikaye;

Kickstarter ile tanışmam çok eskiden oynadığım bir oyunun yeniden hayata geçirilme projesi ile başladı. Larry‘nin yaratıcıları tarafından ilk oyunun yeniden, günümüz teknolojisi ile ve efsane kadro tarafından yapılacak olması benim çok ilgimi çekmişti ve hemen kendimce bir destekte bulunmuştum. Oyun çok kısa bir sürede yeterli desteği sağladı ve yapımına başlandı. Bugünlerde alpha beta sürecine başlayan yapımcılar kısa bir süre içerisinde oyunu piyasalara sürmeye hazırlanıyor ve her geçen gün heyecan kat sayım artıyor buna bağlı olarak.

Devamını Oku

Popüler Makaleler