Sosyal Medya Hesaplarımız

Instagram

8 Adımda Mükemmel Instagram Gönderisi (İnfografik)

Sizinle 8 adımda mükemmel Instagram gönderisi yapmak için ipuçları paylaşacağız ve konuyu bir infografik ile süsleyeceğiz.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Instagram sadece fotoğrafçılar için değil herkesin kullanabileceği bir sosyal medya aracı. Ayrıca markaların, müşterileriyle güçlü görsel formatlar paylaşmasına aracı olma potansiyeli olan bir mobil uygulama. Fakat çok fazla çöp niteliğinde paylaşımları da içinde bulundurmakta. Örneğin; bulanık fotoğraflar, belirsiz, anlaşılmaz başlıklar ve takipçilerin “Bunu neden paylaştı ki?” diye sormasını sağlayacak gönderiler gibi. Mükemmel fotoğraflar çekmenin yanında, pazarlamacılar Instagram’ı usulüne uygun ve devamlılık taşıyacak biçimde kullanmak için başka ne yapabilirler?

Aşağıda sizinle 8 adımda mükemmel Instagram gönderisi yapmak için ipuçları sıralayacağım. Bir dahaki paylaşımınızda size referans olabilecek ve paylaşımlarınızı daha kaliteli bir hale getirebilecek listeyi sizlerle paylaşacağım.

  • Fotoğrafları takipçilerinize daha cazip kılmak için parlak ışık kullanın.
  • Başlıkta mutlaka takipçileri sizinle etkilişime (yorum) geçmeye teşvik edin.
  • “Hemen”, “Yeni”, “Çünkü” gibi ikna edici kelimeler kullanın.
  • Yorumlara mutlaka cevap verin!

Not: İnfografik içerisinde yer alan 1/3 Kural (Rule of Thirds) hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için lütfen buraya tıklayın.

8 Adımda Mükemmel Instagram Gönderisi (İnfografik)

8 Adımda Mükemmel Instagram Gönderisi

Görselin büyük halini görebilmek için “8 Adımda Mükemmel Instagram Gönderisi (İnfografik)” tıklayın.

 

Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Devamını Oku
Yorum

Instagram

Instagram ile Koleksiyonlar Oluşturun

Instagram, kullanıcılarının beğendikleri fotoğrafları, koleksiyonlarına eklemesine imkan veren özelliği tanıttı. Hemen test etmek ister misiniz?

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Kısa bir süre önce popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram, kullanıcılarının beğendikleri fotoğrafları, koleksiyonlarına eklemesine imkan veren özelliğini tanıttı.

Özellikle çok sık takip ettiğiniz ve ilginizi çeken görselleri sunan hesaplardan yapılan paylaşımları kategorilendirerek, koleysiyonlarınıza ekleyebilir ve daha sonra bu görselleri tek bir ekrandan görmenin kolaylığını yaşayabilirsiniz.

İlginç bir konu da artık tüm popüler uygulamaların bir şekilde birbirlerini taklit ediyor olması. Snapchat’in video kaydedip paylaşma özelliğinin hemen sonrasında benzer hamleyi Instagram ve Facebook yapmıştı. Şimdi ise yine Instagram, bir başka popüler sosyal medya aracı olan Pinterest’in koleksiyonlar özelliğini taklit etmişe benziyor. Her ne kadar Instagram kullanıcıları için oldukça faydalı olacağına emin olduğumuz bu özellik gerekli gibi gözükse de, birbirlerini birebir taklit ediyor olmaları ve sektöre yeni bir değer katmıyor olmamaları oldukça düşündürücü.

Nasıl Koleksiyon Oluşturabilirm?

Koleksiyonunuza eklemek istediğiniz fotoğrafın sağ alt köşesinde bulunan ikona basılı tutarak işlemi tamamlayabilir, profil sayfanıza giderek ise koleksiyonlarınızı istediğiniz şekilde kategorilendirebilirsiniz.

 

Instagram ile Koleksiyonlar Oluşturun

Instagram ile Koleksiyonlar Oluşturun

 

Hikayelerinizi paylaşabildiğiniz Stories özelliğinden sonra koleksiyonlarınızı oluşturabileceğiniz Collections özelliği ile instagram takipçi ‘lerinize hoş sürprizler yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu özelliğin yakın zaman da instagram.com üzerinden masaüstü bilgisayarlar içinde gelmesini beklediğimizi belirtmekte fayda var. Ayrıca bu yeni özellik için daha dikkat çekici butonlar ve menü ulaşımını da kısa bir süre sonra yeni güncellemeler ile bekliyor olacağız.

Instagram’ın koleyksiyon özelliğini iOS ve Android için hemen indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Instagram

Instagram ile Canlı Yayınlarınızı Kaydedin!

Instagram için yeni eklenen özellik ile Canlı Yayın yapan kullanıcılar, yayın bittikten sonra videolarını kaydedebilecekler.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Instagram ile Canlı Yayınlarınızı Kaydedin!

Instagram Live ile ilgili en can sıkıcı durumlardan biri video’nuzun daima yayın bittikten sonra silinmesidir. Canlı yayınınız bittikten sonra içerik sonsuza dek silinir. Videonuzu kaydeden Facebook Live veya Periscope’un aksine, kitleniz sadece canlı video’nuza denk gelirse sizi izleme şansı bulabilmekte idi…

Şimdiye kadar.

Instagram yeni getirdiği güncelleme ile yayıncıların, canlı yayınları yaptıktan sonra telefonlarına kaydetme seçeneğine sahip olduklarını açıkladı. Bunu yapabilmek ise çok basit. Canlı yayınınız sonlandığın da, sağ üst köşede bir kaydetme butonu göreceksiniz. Kaydetme butonuna tıkladıktan sonra canlı videonuz telefonunuza kaydedilmiş olacak.

 

Instagram ile Canlı Yayın Videonuzu Kaydedin!

Instagram ile Canlı Yayın Videonuzu Kaydedin!

 

Fakat Instagram yaptığı açıklama da ek olarak, takipçilerinizin bu videolara halen tek ulaşım şansının canlı yayın sırasında sizi izlemek olduğunu da belirtmiş durumda. Dolayısı ile bu videolara uygulama içerisinden ulaşmak şimdilik mümkün değil.

Bu güncelleme ile Instagram’ın Canlı Yayın özelliği biraz Snapchat biraz da Facebook Live veya Periscope benzeri bir hal almış durumda. Yayıncı videosunu kaydedebilirken, izleyiciler videoyu sadece canlı yayın esnasında izleme şansını elde edebilmekteler.

Güncelleme bugün iOS ve Android telefonlar için kullanıma sunuldu.

Devamını Oku

Instagram

Windows 10 için Instagram Masaüstü Uygulaması Yayınlandı

Microsoft Windows 10 işletim sistemi için Instagram uygulaması Windows Store’da yerini aldı. Uygulamanın detaylarını makalemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Windows 10 için Instagram Masaüstü Uygulaması Yayınlandı

Windows işletim sistemi için Instagram uygulaması Windows Store’da yerini aldı. WhatsApp’ın masaüstü uygulamasının yoğun rağbet görmesinin ardından Instagraam için de hazırlanan masaüstü uygulaması’nın halen eksiklikleri olduğunu söylemekte yarar var.

Instagram masaüstü uygulaması ile bilgisayarınızdan neredeyse akıllı telefonunuz ile yapabildiğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz. Yapamadığınız tek şey ise fotoğraf çekmek ve paylaşmak! Bunu yapabilmek için uygulama dokunmatik ekranlı bir bilgisayara veya tablete ihtiyaç duymakta.

Windows 10 için Instagram Masaüstü Uygulaması Yayınlandı

Windows 10 için Instagram Masaüstü Uygulaması Yayınlandı

 

Windows 10 için üretilen Instagram masaüstü uygulaması ile Instagram Stories, Direct mesajlar, Explore ve profil menülerinize rahatlıkla erişebilmektesiniz. Uygulamanın yakın zaman içerisinde daha kapsamlı bir hale getirilmesi gerektiğini ve sonrasında çok daha keyifli bir kullanım imkanı sunacağını düşünüyorum.

Devamını Oku
Reklamlar

Editörün Seçtikleri

Popüler Makaleler