Sosyal Medya Hesaplarımız

Apple

OS X Yosemite Tanıtım Videosu

Apple tarafından geçtiğimiz hafta WWDC etkinliğinde duyurusu yapılan yeni işletim sistemi OS X Yosemite için ilk tanıtım videosu yayınlandı.

Eklenme Tarihi

-

OS X Yosemite Tanıtım Videosu

Apple tarafından geçtiğimiz hafta WWDC etkinliğinde duyurusu yapılan yeni işletim sistemi OS X Yosemite için ilk tanıtım videosu yayınlandı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Apple tarafından düzenlenen Worldwide Developers Conference etkinliğinde tanıtımı yapılan yeni işletim sistemi OS X Yosemite için hazırlanan kısa tanıtım videosu içerisinde yeni butonları, ikonları, yazı tiplerini ve arayüze ait çeşitli ipuçlarını sergileyen Apple’ın, mobil işletim sistemi ile oldukça benzerlik taşıyan ögeleri kullandığını tanıtım videosu ile görebiliyoruz.

Apple WWDC 2014 Etkinliğinde Tanıtılan Herşey başlıklı makalemizde belirttiğimiz üzere OS X Yosemite ile gelen başlıca yenilikler şu şekilde;

Apple tarafından tanıtımı yapılan ilk ürün OS X Yosemite (OS X 10.10) oldu. Mobil işletim sistemi iOS 7 ile birlikte tasarıma getirilen düz öğeler (flat) OS X Yosemite için de baştan tasarlanmış durumda. Ayrıca menu bar’ı değiştirebileceğiniz ve dock görünümü elde edebileceğiniz Dark Mode, Arama ekranında iTunes ve Apple Maps sonuçlarını görüntüleme de diğer yenilikler arasında.
 
OS X Yosemite ile birlikte Mail ve Safari uygulamalarıda güncellenmiş durumda. Artık kullanıcılar 5GB’lık bir e-postayı rahatlıkla gönderebilecekler. Safari içerisinde tasarımsal değişiklikler ve geliştirmeler mevcut.
 
AirDrop için yapılan geliştirmeler ile artık iPhone ve Mac arasında dosya transferi mümkün hale getirilmiş.
 
iCloud Drive
 
OS X Yosemite ile birlikte Apple iCloud Drive özelliği gelmekte. Finder içerisinde çalışan iCloud Drive sahip olduğunuz tüm Apple ürünleri ile senkronize olmakta. Windows kullanıcıları da iCloud Drive’da sakladığınız dosyalarınıza izin vermeniz durumunda erişebilmekte.

 

OS X Yosemite Tanıtım Videosu

1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Yorum

Apple

MacOS Sierra ile Yapabilecekleriniz

Apple tarafından ücretsiz olarak sunulan en yeni işletim sistemi MacOS Sierra ile gelen yenilikleri mercek altına alıyoruz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

MacOS Sierra ile Yapabilecekleriniz

OS X öldü, çok yaşa macOS. Bugün içerisinde Apple’ın en yeni işletim versiyonu olan Sierra kullanıcılara sunuldu. Peki MacOS Sierra ile gelen yeni özelliklerin en dikkat çekenleri hangileri?

2009 ve sonrasında üretilen tüm Mac’ler ile uyumlu olan ve tamamen ücretsiz olarak indirilebilen macOS Sierra, App Store’da yerini aldı. Kimilerine göre henüz bu işletim sistemine geçmek çeşitli sorun açıyor olsa da macOS Sierra’yı denemeniz için 5 madde ile, gelen yeni özelliklere göz atalım;

MacOS Sierra ile Yapabilecekleriniz

1. Siri (Kişisel Asistanınız)

MacOS Sierra - Siri (Kişisel Asistanınız)

MacOS Sierra – Siri (Kişisel Asistanınız)

Sierra ile gelen en önemli özellik kişisel asistanınız Siri! Apple’ın mobil cihazlarını kullanan kullanıcıların sahip oldukları ve Türkçe algılama / konuşma yeteneğine sahip olan Siri, macOS Sierra ile masaüstü bilgisayarlarınıza konuk oluyor. Siri ile dosyalarınız içerisinde sesli arama yapabilir, müzik çalmasını isteyebilir, hava durumunu öğrenebilir, FaceTime üzerinden görüntülü sohbet gerçekleştirebilir ve aklınıza gelen bir çok yeniliği deneyimleyebilirsiniz.

 

2. Evrensel Pano

Evrensel Pano

Evrensel Pano

Hiç aklınızdan iPhone’unuz da yer alan bir fotoğrafı kopyalayıp sonrasında iMac’inize yapıştırmak geldi mi? macOS Sierra ile bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. iPhone, iPad, iMac, MacBook gibi cihazlarınız üzerinde rahatlıkla kopyala / yapıştır komutunu uygulayabilirsiniz. Yazı, resim / fotoğraf ve daha bir çok dosyayı rahatlıkla cihazlarınız arasında kopyala / yapıştır işlemi ile sorunsuzca taşıyabilirsiniz.

 

3. iCloud Drive

iCloud Drive

iCloud Drive

iCloud Drive desktop özelliği ile dosya ve klasörlerinizi iPhone ve iPad ile senkronize edebilir ve tüm cihazlarınız üzerinden erişilebilir kılabilirsiniz.

 

4. Sekmeler

Sekmeler

Sekmeler

Özellikle kullandığımız tarayıcılar da kullanmaya alışık olduğumuz “tab – sekme” sistemi Sierra ile tüm işletim sistemine yayılmış durumda. Kullanabileceğiniz hemen hemen tüm uygulamalara entegre edilen bu özellik ile çoklu işlemleri, ekran üzerinde herhangi bir dağınıklığa meydan vermeden “tab – sekme” özelliği ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

5. iOS 10 ve Diğer Özellikler

iOS 10 ve Diğer Özellikler

iOS 10 ve Diğer Özellikler

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 10 ile birlikte gelen bir çok özelliği MacOS Sierra ile gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir Apple Watch’a sahipseniz bilgisayarınızı saatiniz üzerinden kilitleyebilir, diğer iOS 10 kullanıcılarına iMessage üzerinden eğlenceli mesajlar gönderebilirsiniz. Apple Music, yenilenen iTunes ile birlikte iOS 10’a oldukça benzer hale getirikmiş. Ayrıca sıklıkla kullanmadığınız dosyalar iCloud sürücünüze otomatik olarak aktarılmakta ve kullanmakta olduğunuz bilgisayarın disk kapasitesi tasarrufu yapılması sağlanmakta.

Genel olarak bakıldığında performans artışı yaşayan kullanıcılar olduğu kadar, performans üzerinde düşüş yaşayan kullanıcılar da bulunmakta. Bu doğrultuda tamamen ücretsiz olarak sunulan MacOS Sierra’ya geçip geçmemek tamamen sizin vereceğiniz bir karar. İşletim sistemini test etme imkanı bulan okuyucularımız deneyimlerini bizlerle paylaşabilirse harika olur!

Devamını Oku

Apple

iOS 10 Güncellemesini Herkesten Önce Deneyin

Apple’ın iPhone, iPad ve iPod için hazırladığı mobil işletim sistemi iOS 10 ‘u herkesten önce denemek ister misiniz? Hemen rehberimizi ziyaret edin!

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

iOS 10 Güncellemesi

Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS 10 güncellemesini herkesten önce denemek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Birkaç hafta içerisinde resmi olarak yayınlanacak olan bu güncelleme şu anda tüm Apple kullanıcıları için birkaç basit işlem sonrasında kullanıma uygun hale gelmekte.

Mac Kullanıcıları için iOS 10 Güncellemesi;

 1. iPhone veya iPad’in bilgisayarınıza USB kablo aracılığı ile bağlayın.
 2. iTunes’u çalıştırın ve son sürümünü kullandığınıza emin olun.
 3. Açılan iTunes ekranında iPhone veya iPad ikonuna tıklayın.
 4. Karşınıza çıkan ekranda “bu bilgisayara” yedek al seçeneğini işaretlerin.
 5. Yedek Al butonuna tıklayın.
 6. Ardından iTunes’un “özellikler” (preferences) sekmesine tıklayın.
 7. Aygıtlar (Devices) sekmesine tıklayın.
 8. Mac bir bilgisayara sahipseniz son almış olduğunuz yedeğin üzerine sağ tuşla tıklayarak Arşiv (Archive) seçeneğine tıklayın. Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız sağ tıklama işe yaramayacağı için lütfen aşağıdaki adımları uygulayın.
 9. Son olarak Ayarlar (Settings) > Genel (General) > Yazılım Güncellemesi (Software Update) adımlarını takip ederek işlemi sonlandırın.

Windows Kullanıcıları için iOS 10 Güncellemesi;

 1. iPhone veya iPad’in bilgisayarınıza USB kablo aracılığı ile bağlayın.
 2. iTunes’u çalıştırın ve son sürümünü kullandığınıza emin olun.
 3. Açılan iTunes ekranında iPhone veya iPad ikonuna tıklayın.
 4. Karşınıza çıkan ekranda “bu bilgisayara” yedek al seçeneğini işaretlerin.
 5. Yedek Al butonuna tıklayın.
 6. iPhone veya iPad’iniz üzerinden Safari tarayıcınızı kullanarak https://beta.apple.com/profile adresini ziyaret edin ve Apple kimlik bilgilerini sisteme girerek Download Profile butonuna tıklayın.
 7. Son olarak Ayarlar (Settings) > Genel (General) > Yazılım Güncellemesi (Software Update) adımlarını takip ederek işlemi sonlandırın.

Yukarıdaki adımları takip ederek iOS 1o güncellemesini iPhone veya iPad‘iniz için aktif hale getirebilirsiniz.

 

Apple iOS 10 - Ekran Görüntüsü

Apple iOS 10 – Ekran Görüntüsü

iOS 10’u Destekleyen Cihazlar;

iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPad, iPad Pro 12.9-inch, iPad Pro 9.7-inch, iPad Air 2, iPad Air, iPad 4th generation, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPod, iPod touch 6th generation.

iOS 10 hakkında daha detaylı bilgi almak için Apple’ın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz; https://www.apple.com/tr/ios/ios10-preview/

Devamını Oku

Apple

Apple WWDC 2015 Etkinliği 8 Haziran’da Başlıyor

Apple tarafından bugün yapılan açıklama ile WWDC (World Wide Developer Conference) 8 Haziran’da başlayacak.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Apple WWDC 2015 Etkinliği 8 Haziran’da Başlıyor

Apple tarafından bugün yapılan açıklama ile WWDC (World Wide Developer Conference) 8 Haziran’da başlayacak.

San Francisco’da 4 gün boyunca sürecek olan 26. etkinlik iOS ve OS X’in geleceğine ışık tutacak. 1.000’den fazla Apple mühendisinin katılacağı ve Apple Tasarım Ödüllerininde kazananlara sunulacağı etkinlik için bilet hakkı kazanmak isteyenlere 17 Nisan Cuma gününe kadar süre verildi. Katılımcı olmak isteyen adaylar arasından yapılacak olan çekiliş ile davetiye hakkı kazanılan etkinliğin tüm canlı gösterimleri internet üzerinden izlenebilir olacak. Bu sayede bizler de tüm gelişmeleri an ve an takip edebileceğiz.

Son olarak WWDC etkinliği için The Bash sahne alacak ve izleyicileri canlı performansları ile eğlendirecek. Biz de VUUB.net olarak etkinlik esnasında ve sonrasında yaşanan tüm gelişmeleri yine sizlere ulaştırmaya çalışacağız.

Devamını Oku

Popüler Makaleler