Sosyal Medya Hesaplarımız

Diğer

“Zamanım Çok, Yapacak Bir Şey Yok” Diyenlere Hobi Önerileri

Hobi önerileri için yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz en tatlı ve sevimli önerileri sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Ayşe Tekin

Eklenme Tarihi

-

Fotoğraf: rawpixel.com - Unsplash

“Hobilerin nelerdir?” ilkokulda Türkçe kompozisyon dersi ve İngilizce derslerinin vazgeçilmez sorusuydu. Hemen hemen hepimiz spor yapmak, sinemaya gitmek, müzik dinlemek ve kitap okumak dedik ve bugünlere geldik. Modern toplumlarda bunlar hobi değil yaşam biçimi olarak kabul edilmeli ya neyse buralara girmeyelim. 🙂

Kış kapıda… Güneş yerini bulutlara bırakmaya başladı bile. Artık pencereler kapandı, kıyafetler kalınlaştı, televizyonda diziler de başladı… ama durun, bu geçen sene de böyleydi! Televizyon kanalları küsleri barıştırıp, katilleri arayadursun; bizim için bu kış geçtiğimiz senelerden daha farklı olsun. Sınırları kalın çizgiler arasına SIKIştırılmış TV programlarından bunalanlar, cep telefonu eline yapışmak üzere olanlar ve hobi edinmek isteyenler buraya. Uzun kış gecelerinde evinizden çıkmanıza bile gerek kalmadan zamanınızı değerlendirmenin birkaç keyifli yolunu bu yazımda paylaşıyorum.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 1 – KENDİ YEMEK TARİFLERİNİ YARAT

Hobi Önerileri

Hobi Önerileri

Yemek tarifleri yıllardır aynı standartlarda devam ediyor. Bu konuda kendi devrimini yap. Tarifleri değiştir ya da içine kendi imzanı atacak baharatlar kullan ve bunları gelecek nesillere aktar. Söz uçar yazı kalır. Kendi yemek kitabını yaz!
 

HOBİ ÖNERİLERİ 2 – MERAK ETTİĞİN BİR KONUDA ARAŞTIRMA YAP

Hobi Önerileri 2

Kimse senden bilimsel bir tez beklemiyor. Yalnızca kendin için araştır ve kaydet. Hiçbir konuda uzman olmadan her konuda fikri olan insanlardan olma. Belirli bir konunun bilgesi olmak özgüvenini arttıracaktır.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 3 – EVDE KULLANMADIĞIN EŞYALARI YENİDEN YAPILANDIR

Hobi Önerileri 3

Yıllardır giydiğin ve artık ulaşılamayan raflara atılan kotlarına eskitme yapabilir, ucuzluktan aldığın bilmem kaçıncı tshirtüne taş, süs işleyebilirsin (bu sene gerçekten çok moda). Hayır, ben uğraşamam diyorsan ihtiyaç sahipleri ile paylaşmanın hazzını hiçbir hobiden alamayacağını da hatırlatmak isterim.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 4 – TUVALLERİ BOYA

Hobi Önerileri 4

Sanat eseri yarat demiyorum. Boya yapmak hem zihnini boşaltıyor hem de duvarlarında ya da sevdiklerinde güzel bir hatıra bırakmana sebep oluyor. Yeteneğim yok deme. Al eline fırçayı vur tuvale, bilinçaltın sana rehber olacak. Tek eleştirmen kendinsin!
 

HOBİ ÖNERİLERİ 5 – CAM YA DA AHŞAP BOYA

Hobi Önerileri 5

Mutfak dolaplarının içinde saklanan kavanozlarının artık daha şık görünmesini istersen her hangi bir yapı marketten alacağın boyalar ve yapıştırıcı desenler sana çok yardımcı olacaktır.  Hem mutfağının havası değişecek hem de yeniden kullanacağın sadece sana özel kavanozların olacak. Minik ojelerle bile harikalar yaratmak mümkün. Aynı şeyler ahşaplar içinde geçerli. İster tepsi, ister takı kutusu hayal gücünü sınırlandırma.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 6 – GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞ

Hobi Önerileri 6

Hayatta parayla elde edilemeyecek duygular vardır. Shakespeare’in söylediği gibi “ Her şerefli insan vicdanını yitirmektense, şerefini yitirmeyi yeğler.” Vicdanının sesini dinle ve yardıma ihtiyacı olanlar için bir adım at.  İstersen bunu kendi elinin uzandığı yere kadar yap, ,istersen bu yolda derneklerle beraber yürü fakat her gün, gece başını yastığa rahat koyacağın bir günü yaşa!
 

HOBİ ÖNERİLERİ 7 – EBRU SANATINA YOĞUNLAŞ

Hobi Önerileri 7

Ebru, yoğunlaştırılmış su üzerine yapılan desenlerin kağıda geçirilmesiyle yapılan süsleme sanatıdır. El emeğinle ortaya çıkaracağın tabloları evinin duvarlarına asabilir, belki de kendine bir sergi açabilirsin.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 8 – KENDİ MUM VE SABUNLARINI KENDİN YAP

Hobi Önerileri 8

İnternette bir-iki video izleyerek öğrenebilirsin. Kendi zevkine ve evinin dekoruna uygun, hiç kimsede olmayan objelerle kendini şımartıp, misafirlerini şaşırtabilirsin. Doğanın sana armağanlarını da göz ardı etme. Küçük bir tavsiye; dekorasyonuna kozalak ekle J
 

HOBİ ÖNERİLERİ 9 – NET YAZARLIĞI YAP

 
https://vuub.net/aramiza-katil/ bu linke tıklayarak yazdığın makaleleri gönder. Yazılarını herkesle paylaş. Unutma bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Hayata başlarken hayallerinin peşinden koşup İstanbul’a gelen Antalyalı; öğrenmeye, konuşmaya ve bilgi paylaşımına önem veren, İletişim Yüksek Lisansı yapmış ve sonrasında “insanlarla anlaşmanın yolu, onların kültürünü anlamaktır” diyerek Antropoloji Doktorası yapan, aynı zamanda da eğitim serüvenin de çırpınırken an’ı ve hayatı kaçırmamaya çalışan insan.

Devamını Oku
Yorum

Diğer

Babalar Günü için Hediye Fikirleri

15 Haziran Pazar günü kutlayacağımız Babalar Günü için birbirinden güzel ve ilginç hediye fikirleri ile babalar gününü en güzel şekilde kutlayın.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Aslında pekte önemsenmeyen bir gün Babalar Günü. Babası önemsenmeyince çocuklar niye önemsesin diye düşünen bir kısım ve o önemsemese de ben babama hediyemi alırım diyen bir kısım arasında gidip gelmişizdir ergenlikten başlayıp şu zamana kadar. Babasını kaybetmiş olanların kıskanma günüdür aslında o gün. Kimseye anlatamayacağın, söylemeye utanacağın bir hasetle seyredersin babasına sarılan insanları. Keşke olsaydı da hediye alsaydım ya da olsaydı da gene önemsemeseydi aldığım hediyeyi diyeceğin gündür o gün. Hemen hemen her kızın ilk aşkıdır babası ve her erkeğin ilk kahramanıdır. Hiç bitmeyen aşkın tanımıdır aslında baba bir kadının hayatında. Kızdığında ona benzemeyenini bulursun, sırf seni sevmiyorum ben demenin başka bir yoludur. Çok acı bir intikam şeklidir kimilerine göre. Artık kahramanlarını başkalarından seçen erkek çocuklarının büyüdüğünün işaretidir bu babalarına göre. Babasız büyüyen çocukların, babalarını hatırladıkları gündür babalar günü. Her baba hatırlanmalı böyle bir günde, ama iyi ama kötü ama yanlış insan olsun baba babadır der büyüklerimiz. Hatta “küreğin ucunda bok olsa banıcan, o senin baban!” diye bir tabir vardır kimileri arasında.. Keşke demeden önce sarılın ve kucaklayın babalarınızı. Seni seviyorum deyin. Ufak ta olsa bir paket uzatın. İster ne gerek vardı desin ister beğenmesin. Siz alın..

Not: 15 Haziran Pazar gününün Babalar Günü olduğunu bir kez daha hatırlatalım. (:
 

Babalar Günü için Hediye Fikirleri

 

Fotoğraflı ve Mesajlı Beyaz Kupa

Fotoğraflı ve Mesajlı Beyaz Kupa

Fotoğraflı ve Mesajlı Beyaz Kupa

Çok çay ve kahve içen babalar için ideal bir hediye. Göndereceğiniz resim ve istediğiniz yazı, arka tarafına da istediğiniz bir mesajı basıyorlar.

Yaz için ideal T-Shirt

Yaz için ideal T-Shirt

Yaz için ideal T-Shirt

Hem esprili, hem de babanızı şımartabileceğiniz bir t-shirt. Her bedeni mevcut ve fiyatı da gayet uygun.

Kadife Kutusunda Babaya Özel Fotoğraflı Plaket

Kadife Kutusunda Babaya Özel Fotoğraflı Plaket

Kadife Kutusunda Babaya Özel Fotoğraflı Plaket

İşyerinde her zaman masasında durabilecek, kırmızı renk kadife kutunun içinde duran bir plaket. Sizin göndereceğiniz fotoğraf ve sizin belirlediğiniz yazılarla babanızı mutlu edebilirsiniz.

Mat Metal Köstekli Cep Saati

Mat Metal Köstekli Cep Saati

Mat Metal Köstekli Cep Saati

Eski zamanlarına düşkün bir babanız varsa bu saat tam ona göre. Cep saati üzerine gene sizin belirlediğiniz 20 harfi geçmeyen mesajınızı yazdırabilirsiniz. Ömür boyunca saklanıcak ve kullanışlı bir hediye.

Kişiye Özel Erkek Çorabı

Kişiye Özel Erkek Çorabı

Kişiye Özel Erkek Çorabı

Giyimine özen gösteren babalar için ideal. Bir pakette 12 adet bulunuyor ve dikişssiz. Ayrıca anti-bakteriyel ve parfümlü.

Mangal Önlüğü

Mangal Önlüğü

Mangal Önlüğü

Her babanın hayalidir mangalı bir kerede yakmak. Çoğu zaman gerçekleşmeyen bu hayalin bile bir hediyesi olmalı. İsterseniz aşçı şapkalarından alıp takım olarakta verebilirsiniz.

Chivas Regal Şişe Abajur

Chivas Regal Şişe Abajur

Chivas Regal Şişe Abajur

Gerçekten geri dönüşüm projesi içinde en faydalı ürünlerden biri. Özel olarak yapılmış bu ürünler babanızın başucu için harika bir hediye.

İsme Özel Sigaralık – Metal Sigara Tabakası

İsme Özel Sigaralık - Metal Sigara Tabakası

İsme Özel Sigaralık – Metal Sigara Tabakası

Sigara içmemesi gereken ama içen bir babanız varsa işte ideal hediye. 18 uzun sigara almakta ve 16 harfi geçmeyecek bir yazı yazdırabiliyorsunuz.

İsme Özel Balmain Kalem Seti

İsme Özel Balmain Kalem Seti

İsme Özel Balmain Kalem Seti

Krem bir deri kılıf içinde, parlak krom toka ve boğumlu, deri dikişli roller ve tükenmez kalem seti.16 harfe kadar dilediğinizi yazdırabiliyorsunuz.

Kişiye Özel Gümüş Kol Düğmesi ve Kravat İğnesi

Kişiye Özel Gümüş Kol Düğmesi ve Kravat İğnesi

Kişiye Özel Gümüş Kol Düğmesi ve Kravat İğnesi

Giyimine özen gösteren babalar için. 925 ayar gümüşten yapılmış bu sete isim ve soyisimin başharflerini yazdırabilirsiniz.

D’S Damat Babalar Günü Seti

D’S Damat Babalar Günü Seti

D’S Damat Babalar Günü Seti

Çeşitli renk ve desen seçeneği ile aradığınız tarzda gömlek ve kravat bulabileceğiniz bu setin içerisinde cüzdan, kol düğmesi, kravat ve erkek gömleği bulunmakta. Benim babam en şık olmalı diyenlere..

Devamını Oku

Diğer

Milletimizin Başı Sağolsun

Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki kömür madeninde yaşanan facia nedeniyle sitemizin yayınladığı başsağlığı mesajı.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Milletimizin Başı Sağolsun

Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonrasında hayatını kaybeden emekçilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dilerken yaralı olan emekçilerimize acil şifalar diliyoruz.

Dileriz ki bu facianın tüm sorumluları tek tek yargı önüne çıkartılır ve bu acı trajedinin yaşanmasına neden olan “herkes” en büyük cezalara çarptırılır.

Devamını Oku

Diğer

Kurtarılmış Toprakların Çocukları

Biz kurtarılmış toprakların çocuklarıyız, biz özgürlüğü kanlarıyla kazananların torunları, çocuklarıyız.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Kurtarılmış Toprakların Çocukları

Zor günler yaşıyoruz, bazen umutsuzluğa kapılıp isyan ediyoruz. Özgürlüğü sorguluyoruz, sonra yeniden isyan ediyoruz.

Bunun için nereden geldiğimizi, neler yaşandığını, bugünlere nasıl gelindiğini hatırlamak ve bugünlere geldikten sonra nasıl değişimler yaşandığının farkına varmak için küçük bir hatırlatma yazısı paylaşmak istiyorum sizlerlerle…

Biz kurtarılmış toprakların çocuklarıyız, biz özgürlüğü kanlarıyla kazananların torunları, çocuklarıyız. Sırf bu yüzden dökülen tüm kanlar, verdiğimiz tüm canlar için elimizde olanı korumalıyız, potansiyelimizin farkına varmalıyız.

Ben 1989 doğumluyum ve kendimi bildim bileli benim kuşağım, benden önceki ve sonraki kuşaklar için apolitik dendi, etliye sütlüye karışmayan, farkındalığı olmayan, “kek” gibi yaşayan genç muamelesi gördük. Ben her zaman kendine göre düşünceleri olan, belli ideolojileri benimseyen, doğruları ve yanlışları olan bir insandım, evet kendimi biliyordum. Ama az önce bahsettiğim “kek” jenerasyonu klişesi benim de bilinçaltıma yerleşmiş çünkü belli bir süre öncesine kadar gençlerin gerçekten farkındalığı olmadığını düşünüyordum, ama çok yanlış düşünüyormuşum, bunun için özür dilerim. Biz, Türk gençleri olarak doğruları ve yanlışları olan, farkındalığı olan insanlarmışız, her sabah umutla uyanmamız aslında bundanmış.

Zor ve akıl sağlığımızı etkileyen bu süreci yaşarken insan merak ediyor, bundan yıllar önce bu tarihlerde neler oluyordu, ülkemizde neler oluyordu. Aşağı da Ocak ayından Mayıs ayına kadar geçen süreçte geçmişteki önemli olayları sıraladım, muhtemelen herkes bu bilgilere sahiptir ama hatırlatma amaçlı ve geçmişte Ocak’tan Mayıs’a geçen aylarda neler yaşanmış, 2014 yılında neler yaşandı ve yaşanıyor bunu kıyaslayabilmek için bir hatırlatma amaçlı listeledim.

Buyrun hatırlamaya başlayalım;

OCAK

1 Ocak

1919 – İngilizlerin Antep’i İşgali.

1929 – Millet Mektepleri Açldı.

7 Ocak

Hatay/ Erzin’in Kurtuluşu.

9 Ocak

1936 – Dil,Tarih, Cografya Fakültesi Açıldı.

11 Ocak

1905 – Mustafa Kemal Harp Akademisini Bitirdi.

12 Ocak

1920 – Son Mebusan Meclisi Açıldı.

18 Ocak

1919 – İtilaf Devletleri Temsilcilerinin Toplandığı Paris Barış Konferansının Açılışı.

20 Ocak

1915 – Mustafa Kemal 19. Tümen Komutanlığına Atandı.

1921 – İlk Anayasanın Kabulü.

21 Ocak

1932 – İstanbulda İlk Kez Türkçe Kuran Okundu.

24 Ocak

1993 – Uğur Mumcu Öldürüldü.

1921 Fevzi Çakmak Başbakan Seçildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan Öldürüldü.

28 Ocak

1920 – Misak-ı Millinin Kabulü.

29 Ocak

1923 – Atatürk Latife Hanımla Evlendi.

30 Ocak

1919 – Paris Barış Konferansında Osmanlı İmparatorluğunun Parçalanması Kararlaştırıldı.

1929 – Milli iktisat ve Tasarruf Cemiyetinin Kurulması.

31 Ocak

Muammer Aksoy Öldürüldü.

ŞUBAT

1 Şubat

1979 – Abdi İpekçi Öldürüldü.

2 Şubat

1935 – Ayasofya Müze olarak Halka Açıldı.

3 Şubat

1923 – Atatürk’ün İzmirde Kadın Hakları ve Medreselere Dair Nutku.

4 Şubat

1954 – Köy Enstitüleri Kaldırıldı.

5 Şubat

1928 – İstanbulda Hutbenin Türkçe Okunmasına Başlandı.

Altı Ok Anayasaya Girdi, Böylece Anayasanın 2. Maddesi: Cumhuriyetçi, Ulusçu, Halkçı, Devletçi, Laik ve Devrimcidir Biçimini Aldı.

6 Şubat

1933 – Atatürk “Bursa Söylevi “Diye Ün Yapan Konuşmasını Yaptı.

7 Şubat

Namaza Duruş Türkçe Okunmaya Başlandı.

11 Şubat

1920 – Maraş Fransız İşgalinden Kurtuldu.

12 Şubat

1937 – Atatürk’ün Selanikteki Evi Kendisine Armağan Edildi.

1919 – Trabzonda “Trabzon Müdafaa-I Hukuku Milliye Cemiyeti Kuruluşu.

13 Şubat

1925 – Şeyh Sait Ayaklanması Başladı.

Erzincan’ın Kurtuluşu.

14 Şubat

İzmir Alsancak Limanının Temeli Atıldı.

15 Şubat

1924 – İzmir’de Halifeliğin Lağvının Kararlaştırılması.

16 Şubat

1920 – 2. Anzavur Ayaklanması.

1925 – Türk Hava Kurumunun Kuruluşu.

17 Şubat

1925 – Aşar ve HayvAn Vergisinin Kaldırılması.

1926 – Türk Yurttaşlık Yasasının Kabulü.

18 Şubat

1935 – Bazı Kisvelerin Giyilmeyeceğine Dair Kanun Çıkarılması.

19 Şubat

1935 – Halk Evleri Açıldı.

1919 – Karadeniz bölgesindeki Rum Faaliyetlerine Karşı Samsun’da, Karadeniz Türkleri Müdafaa-ı Hukuk Cemiyetinin Kurtuluşu.

21 Şubat

1921 – Londra Konferansı.

Bayburtun Kurtuluşu.

22 Şubat

1919 – Maraşın İngilizler Tarafından İşgal Edilmesi.

23 Şubat

1945 – Türkiye Birleşmiş Milletler Antlaşmasını İmzaladı.

24 Şubat

1925 – TBMM Vatan Hainliği Yasasına Dinin Politikaya Araç Yapılmasını Yasaklayan Bir Madde Eklendi.

26 Şubat

1925 – Tütün Rejimi Kaldırıldı.

1961 – Hasan Ali Yücel’in Ölümü.

27 Şubat

İngilizlerin Bilecik İşgali.

28 Şubat

1997 – 28 Şubat Kararları.

MART

1 Mart

1914 – Mustafa Kemal’in Yarbaylığa Yükselmesi.

1935 – Atatürk 4. Kez Cumhurbaşkanı Seçildi.

2 Mart

Rize’nin Kurtuluşu.

3 Mart

1924 – Halifelik Kaldırıldı.

1924 – Öğretim Birliği Sağlandı.

1924 – Dinin ve Ordunun Siyaset Dışında Tutulması Sağlandı.

4 Mart

1924 – Takrir-I Sukün Kanunu Kaldırıldı.

1919 – Birinci Damat Ferit Paşa Kabinesinin Kuruluşu.

6 Mart

1928 – Gazi Eğitim Enstitüsü Açıldı.

7 Mart

1917 – Mustafa Kemal’in Diyarbakır’daki 2. Ordu Komutanı Vekilliğine Atanması.

8 Mart

1922 – Türk Ortodoksları Kayseri’de yaptıkları Toplantıda Ulusal Savaşı Desteklediklerini Açıkladı.

10 Mart

1920 – 5. Balıkesir Kongresi Toplandı.

1919 – İstanbul’da İngilizlerin İsteği Üzerine Bazı Tanınmış Kişilerin Tutuklanması.

12 Mart

1921 – İstiklal Marşının Kabulü.

1971 – Türk Silahlı Kuvvetleri Hükümete Uyarı Mektubu Verdi.

13 Mart

1899 – Mustafa Kemal Harp Okulu Piyade Sınıfına Girdi.

15 Mart

1920 – İngilizler İstanbul’da 150 Türk Aydınını Tutukladı.

16 Mart

1917 – Mustafa Kemalin 2. Ordu Komutanlığına Asil Olarak Atanması.

17 Mart

1926 – Demir Sanayi Kurulmasına İlişkin Yasa Kabul Edildi.

18 Mart

1915 – Çanakkale Deniz Zaferi.

20 Mart

1971 – Falih Rıfkı Atay’ın Ölümü.

24 Mart

1926 – Türkiyede Petrol Arama ve İşletmenin Devletçe Yapılması Kararlaştırıldı.

26 Mart

1931 – Uluslararası Ölçü Birimlerinin Kabulü.

29 Mart

1938 – Cumhurbaşkanlığı Genel sekreterliği Atatürkün Sağlığı Üzerine İlk Raporunu Yayınladı.

NİSAN

1 Nisan

1936 – Ereğli Kömür Şirketi Ulusallaştırıldı.

3 Nisan

1930 – İlk Kez Türk Kadınına Belediye Seçimlerine Katılma Hakkı Tanındı.

5 Nisan

1928 – Cumhuriyet Halk Fırkası Tarafından Laiklik İlkesinin ve Anayasa Değişiminin Kabulü.

6 Nisan

1920 – Anadolu Ajansı Kuruldu.

8 Nisan

1924 – Dinsel Yargıya Son Verilerek Yargı Birliği Sağlandı..

9 Nisan

1935 – İstanbul Telefon Şirketi Satın Alınarak Ulusallaştırıldı.

10 Nisan

1926 – Kuruluşlarda Türkçenin Zorunlu Kullanılması Yasası Kabul Edildi.

1928 – Anayasadan Türkiye Devletinin Dini İslamdır İlkesi Çıkarıldı.

11 Nisan

1920 – Vahdettin Osmanlı Meclisini Kapattı.

12 Nisan

1931 – Türk Tarih Kurumu Kuruldu.

17 Nisan

1940 – Köy Enstitüleri Açıldı.

18 Nisan

1920 – İstanbulda Hilafet Ordusu Teşkiline Başlanması.

1935 – Uluslararası Kadın Konseyi İstanbul’da Toplandı.

19 Nisan

1925 – Türkiye Sanayi ve Madenler Bankası Kuruldu.

21 Nisan

1924 – Devlet Demiryolları Kuruldu.

22 Nisan

1926 – Ticaret ve Sanayi Odaları Yasası Kabul Edildi.

23 Nisan

1920 – TBMM Açıldı.

24 Nisan

1920 – Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemal’i Başkanlığa Seçti.

25 Nisan

1962 – Anayasa Mahkemesi Kuruldu.

29 Nisan

1930 – İlk Kez Kadınlar Yargıçlık Görevi Yapmaya Başladılar.

1920 – Hıyanet-I Vatan Kanunu TBMM’de Kabul Edildi.

30 Nisan

1919 – Mustafa Kemal 9. Ordu Müfettişi Oldu.

MAYIS

1 Mayıs

1939 – 1. Türk Yayıncılık Kongresi Toplandı.

2 Mayıs

1920 – TBMM’nin Açılışı Avrupa Devletlerine Bildirildi.

3 Mayıs

1934 – Kayseri Uçak Fabrikasında Yapılan Uçaklardan Biri Ankaraya Uçtu.

4 Mayıs

1931 – Atatürk Üçüncü Kez Cumhurbaşkanlığına Seçildi.

1920 – İlk Bakanlar Kurulu Toplantısı.

5 Mayıs

1925 – Ankarada Gazi Orman Çiftliğinin Kuruluş Çalışmaları Başladı.

6 Mayıs

1920 – TBMM İstanbul Hükümeti ile Resmi İletişimin Yasaklanmasına İlişkin Karar Aldı.

1936 – Ankarada Devlet Konservatuarı Kuruldu.

7 Mayıs

1924 – Cumhuriyet Gazetesinin Kuruluşu.

11 Mayıs

1931 – Devletçilik İlkesi Cumhuriyet Halk Partisi Programına Alındı.

1920 – Mustafa Kemal’in İstanbul Hükümetince Ölüm Cezasına Çarptırılması.

13 Mayıs

1926 – Sıtma ile Mücadele Yasası Kabul Edildi.

15 Mayıs

1919 – İzmirin İşgali.

16 Mayıs

Mustafa Kemal İstanbul’dan Samsun’a Doğru Yola Çıktı.

19 Mayıs

1881 – Atatürkün Doğum Günü.

1919 – Atatürkün Samsun’a Çıkışı.

1989 – Atatükçü Düşünce Derneğinin Kuruluşu.

23 Mayıs

1919 – İzmirin Yunanlılar Tarafından İşgalini Protesto Amacıyla Sultan Ahmet Meydanında Büyük Miting.

24 Mayıs

1928 – Latin Rakamların Kabulü.

25 Mayıs

1935 – Birinci Basın Kongresi Ankara’da Toplandı.

26 Mayıs

1935 – Hafta Tatili Pazar Gününe Alındı.

29 Mayıs

1936 – Türk Bayrağı Kanunu Çıkarılması.

30 Mayıs

1920 – Fransızlarla Ankara Hükümeti Arasında Silah Bırakma İmzalandı.

 

Her bir tarihi yazarken 2014 yılında o tarihlerde neler yaşadığımızı hatırlamaya çalıştım ve böylelikle bir kıyaslama yapma imkanı buldum, bunu size de tavsiye ediyorum.

Son olarak kurtarılmış toprakların çocukları olduğumuzu unutmadığımız, kurtarılan ve evimiz olan bu toprakları korumanın en büyük amacımız olduğunu hiç unutmadığımız bir yıl olması dileğiyle.

Not: 30 Mart 2014, Pazar günü lütfen oy vermeyi ihmal etmeyin.

Devamını Oku
Reklamlar

Editörün Seçtikleri

Popüler Makaleler