Sosyal Medya Hesaplarımız

Diğer

8 Kötü Şöhretli Suç Fotoğrafı

Oldukça kötü bir şöhrete sahip olan 8 suçlunun fotoğrafları ve arka plandaki suç hikayeleri bu liste içinde yer almaktadır.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Fotoğraf tarihinde toplumların üzerinde silinemez etkiler bırakan suç ve suçluların fotoğrafları bulunmaktadır.  Ne olursa olsun asıl olan işlenen suçların bütün fotoğrafları acı ve günahkarlığın somut halidir.

Uyarı: Bu listed yer alan fotoğrafların bazıları okuyucuları rahatsız edebilecek niteliktedir.

 

Deli Bombacı’nın Deli Gülüşü

Deli Bombacı’nın Deli Gülüşü

Adı bilinmeyen ve “Deli Bombacı” olarak tanınan bir adam New York’u 16 yıl boyunca terörize etti. Bir enerji şirketi olan Consolidated Edison’ın sahip olduğu Sinema, metro durakları, kütüphaneler ve binalar gibi halka açık bölgeye bomba yerleştirdi.

Toplamda 33 bomba yerleştirdi ve 22 tanesi patladı. Mucizevi bir şekilde sadece 15 kişi yaralandı. Yerleştirdiği her bomba için polisi aradı ya da gazetelere ilan verdi fakat asla bombanın tam konumunu vermedi. Bu doğal olarak bir kaos yarattı çünkü polis hem bombaları bulmaya hem de insanları sakin tutmaya çalışıyordu.

Polis bu adamla ilgili daha detaylı bir araştırma yapmaya karar verdiğinde  bir kriminolog’dan bombacının profilini çıkarmasını istedi. Kriminolog, bombacının Doğu Avrupalı olduğu, ve bir dönem Con Edison için çalışıp bir şekilde oradan kovulduğu sonucuna vardı. Ve tabi ki kovulmak bu adama adil gelmemişti.

Profil basıldıktan bir gün sonra polis gazeteye bombacıya teslim olması için çağrı yaptı.  Buna karşılık olarak bombacı ateşkes yapacağını fakat Con Edison’ı yine de patlatmak istediğini açıkladı.

Bombacı Con Edison’da çalışırken yaralandığını açıkladı, bunun üzerine Con Edison bir araştırma yapıp bu adamın George Metesky olduğunu ve çalışırken yaralandığını öğrendiler. 26 gün hastalık maaşı aldıktan sonra işten atılmıştı. Tazminat istediğinde ise bu reddedilmişti çünkü bu durumun geç dosyalandığını öne sürmüşlerdi.

Yakalandığında tüm suçunu itiraf etti. Tüm şehri korkuya boğan bu adamın parmaklıklar ardında fotoğrafının çekilmesine izin verildi. En ünlü fotoğrafı New Yok Daily News fotoğrafçısı Judd Mehlman’ın yakaladığı ve yukarıda sizlerle paylaştığımız karedir.

Metesky, halka delice şeyler yapan deli bir adam olarak tanıtıldı. Metesky mahkemeye çıkabilecek biri olarak görülmedi ve 90 yaşına kadar devlet hastanesinde yaşadı.

 

Ricky Kasso, Genç Satanist

Ricky Kasso, Genç Satanist

Satanizm’in genç insanların arasında en ateşli aşamasındayken çılgın gözler ve heavy metal tişörtüyle fotoğraflandı bu genç adam. Genç kızlar ve erkekler heavy metal yüzünden uyuşturucudan çürümüş Satanistler haline gelmekteydi. 17 yaşındaki Ricky Kasso ailenizden çıkabilecek herhangi kötü bir ergendi.

Bu fotoğraf 1984 Haziran’ında 17 yaşındaki Gary Lauwers’ı öldürme suçundan tutuklandığında çekildi. Kasso lise terk bir uyuşturucu bağımlısıydı ve partileri seviyordu. Bir noktada Lauwers ve Kasso arkadaşlardı ama Lauwers Kasso’dan uyuşturucu çaldığında işler değişti.  Bu olaydan bir süre sonra Kasso, Lauwers’a onu affettiğini ve ormanda arkadaşlarıyla yapacağı partiye gelmesini söyledi.

Ormanda meskalin adı verilen ve halisünasyon görmelerini sağlayan bir madde kullandılar. Bir süre sonra Kasso bir karga sesi duydu ve bunu Lauwers’ı öldürmesi için bir işaret olarak yorumladı. İkisi kavgaya başladılar ve Kasso Lauwers’ı bıçakladı. Kasso ona diz çöktürdü ve ona “Şeytanı seviyorum de”  diye emretti. Buna karşın Lauwers annesini sevdiğini söyledi ve Kasso onu göğsünden, boynundan ve suratından olmak üzere 17 – 36 arasından darbeyle bıçakladı. Hatta onun gözlerini çıkardı. Daha sonra cesedi çürümesi için ormanda bıraktı.

Birkaç hafta boyunca Kasso işlediği cinayetle övündü ve hatta insanları cesedi görmeleri için ormana bile götürdü. Sonunda biri onu ihbar etti ve Kasso tutuklandı. Bu fotoğraf çekildikten iki gün sonra Kasso kendini hücresinde astı.

 

Salyalı Andre Rand

Salyalı Andre Rand

Andre Rand 1960’ların ortasında Willowbrook Devlet Okulunda bekçiydi. Bu okulun adı kötüye çıkmıştı çünkü Geralde Rivera yaklaşık 6.000 mental bozukluğu olan çocuk üzerinde barbarca yapılan tedaviler üzerine bir belgesel hazırlamıştı. Rand o okulda birkaç sene çalıştı, ta ki çocuklara cinsel saldırı ve kaçırma gibi suçlardan dolayı tutuklanana kadar. İlk tutuklanmasından sonra hayatının birkaç yılını bir içerde bir dışarda geçirdi.

1987 yılında  Willowbrook Devlet okulu kapatıldı ve bina terk edildi. Aynı dönemde bir seri katil ve akıl hastasının bodrum tünelinde yaşadığına dair bir şehir efsanesi ortaya çıktı.

Bu şehir efsanesinin bir şekilde gerçek olduğuna dair kanıtlar ortaya çıkmaya başadı. 1987 yılında doğuştan down sendromlu olan Jennifer Schweiger kayboldu ve 35 gün sonra Rand’in kampının yakınında bulunan okul mülkünde gömülü olarak bulundu.

Rand tutuklandı ve suçlandı. En kahredici görüntü ise; polisin kelepçelediği Rand’in deli gibi görünmesi ve ağzından durmadan salyalar akıtmasıydı. Rand’i böyle korkunç bir suç işleyecek bir canavar gibi gösteren fotoğraf Tony Carannante tarafından çekildi.

Tutuklandıktan sonra başka dört cinayet daha Rand’in suçlamaları arasındaydı ve bu kurbanların içinde iki tane 5 yaşında çocuk da yer alıyordu. Ancak Rand Schweiger ve 1981 yılında kaybolan Holly Ann Hughes cinayetlerinden hüküm giydi. Onun da cesedi iddia edilen diğer 3 kurban gibi bulunamadı. Aslında Rand’in masum olduğuna ve sadece ikinci derece kanıtlarla hüküm giydiğine inanan insanlar bulunmakta.

 

Karla Homolka’nın Siyah Gözleri

Karla Homolka’nın Siyah Gözleri

Paul Bernardo ve Karla Homolka Kanada tarihinin en kötü şöhretli katilleridir. Bernardo suç kariyerine düzinelerce kadına vahşice tecavüz ederek başladı. En sonunda Karla Homolka ile evlendi ve Karla kendi öz kardeşi Tammy’nin de dahil olduğu üç vahşi tecavüz ve cinayette Bernardo’ya eşlik etti.

Bu korkunç suçlar dünya çapında duyuldu. Fakat eskiden de şimdi de birçok kişiyi etkileyen Homolka’nın korkunç siyah gözlerinin fotoğrafı oldu. Bu fotoğraf Bernardo’u saldırı ile suçladığında kanıt olarak çekildi. Bunun sonucu hem polis hem de halk Homolka’nın Bernardo’nun kurbanı olduğuna inandı. Ve yine bu fotoğraf karşılığında Homolka sadece 12 yıllık hapis cezası aldı.

Bu fotoğraf 1992 Aralık ayında olan olayın bir sonucuydu. Bernardo, Homolka’yı bir fenerle çok kötü dövmüştü. Ailesi daha sonra onu kurtardılar ve onu Bernardo’dan kurtardılar. Bu şekilde Bernardo’nun sonu gelmiş oldu.

Maalesef Homolka’nın cinayetlere söylediğinden daha fazla katkıda bulunduğu ortaya çıktı. 2005 yılında serbest kaldı, şuan kocası ve 3 çocuğuyla yaşamakta.

 

Ted Bundy İçindeki Canavarı Açığa Çıkarıyor

Ted Bundy İçindeki Canavarı Açığa Çıkarıyor

Ted Bundy tüm zamanların en ünlü ve en çok öldüren seri katillerinden biridir. Yüzeyde akıllı ve iyi görünümüyle içindeki canavarı saklayabilmesiyle tanınır. Davaları boyunca insanların çoğu böyle görünen ve davranan bir adamın nasıl bu suçlarını işlediğini anlayamadılar. Hatta onu cezalandıran hakim bile onun hayatının bir noktasında kafayı kıran parlak genç bir adam olduğunu düşünmüştür.

Yukarıda gördüğünüz ve Bill Frakes’in çektiği fotoğraf  Bundy’nin içindeki hiddeti çok net yansıtmaktadır. Bu fotoğraf Bundy’nin son kurbanı olan 12 yaşındaki Kimberley Leach davasında Orlanda’da çekilmiştir. Bundy, Leach’I okuldan kaçırmış ve kızın cesedi haftalar sonra bulunmuştu.

Bu davada Bundy kendi avukatı olmamayı seçti. Kendini normalde bilinen sakin ve düzgün tavrında tutmakta problem yaşıyordu. Bu fotoğraf Bundy’nin mahkeme salonunu terketmeye çalıştığı fakat polis tarafından durdurulduğu zaman çekilmişti. Bu görünüşte çekici Bundy’nin kendini kaybettiği nadir anlardan biriydi. Bu bize küçük de olsa Bundy’nin 30’dan fazla kurbanının onda gördüğü şeyi görmemizi sağlayan bir fotoğraf.

 

Thomas Shipp & Abram Smith’in Linç Edilişi

Thomas Shipp & Abram Smith’in Linç Edilişi

Çok fazla Afrikalı Amerikalı halkın önünde ve halk tarafından linç edilmiştir ve bu korkunç anlara ait birkaç adet fotoğraf bulunmaktadır. Yukarıdaki fotoğraf Lawrence Beitler tarafından çekilmiştir.

Linç edilen bu iki adam 18 yaşındaki Thomas Shipp ve 19 yaşındaki Abram Smith’di. Bir gece önce tutuklanmışlardı ve aralarında James Cameron’da vardı. Bu içlü nehir kenarında araba sürüyorlardır ve o sırada Claude Deeter ve Mary Bell ile karşılaştılar. Cameron’a göre Shipp ve Smith çifti soymak istediler ve Cameron’a bir silah verdiler. Cameron çifti tanıdığını fark ettiğinde oradan uzaklaşmaya karar verdi. Ve kısa süre sonra silah sesleri duyduğunu iddia etti. Üçlü ilerleyen saatlerde Deeter’ın öldürmek ve Bell’e tecavüz etmekten tutuklandı.

Tutuklamadan bir gün sonra yüzlerce kişinin olduğu bir grup hapishanenin etrafını sardılar. Bu kalabalık üçlüyü linç etmeye hazırdı. Grup balyoz kullanarak hapishaneye girdi, öndelikle Smith ve Shipp’i çıkardılar.  Önce onları dövdüler ardından da onları astılar.

Mucizevi bir şekilde Cameron’da tam asılacakken kalabalıktan biri onun masum olduğunu söyledi. Ve kalabalık onun gitmesine izin verdi. Bu olay Cameron’ı linçten kurtulan tek insan olarak tarihe geçirdi.

Fotoğrafçı, bu fotoğrafı iki versiyonda bastı. Biri kalabalığı göstermiyordu fakat diğeri olayı izlerken gülümseyen insanları da içeriyordu. Günler içinde bu fotoğraflar yüzlerce sattı.

Bu olay Güney’deki insanlar için bir onurken dışarıdaki insanları şoka soktu. İlk defa insanlar bu fotoğrafla kendi ülkelerinde ırkçılığın ne kadar korkunç bir noktaya geldiğini farkettiler.

 

Bonnie & Clyde Saçmalarken

Bonnie & Clyde Saçmalarken

Amerika tarihinde en fazla romantize edilen suçlular Clyde Barrow ve kız arkadaşı Bonnie Parker’dır. Çiftin suçları genelde sisteme karşı gelen aşıkların büyüleyici hikayesi olarak görülüyordu ve hala da öyle görülmekte. Aslında olan ise fakir insanlardan çalan bir çete oldukları idi. En kötüsü ise soğuk kanlılıkla 13 kişiyi öldürmüş olmalarıydı.

Bu fotoğrafı aslında polis yaydı, bunlar basılmamış bir film makarasında bulundu. Polis elinde başka fotoğraf olmadığı için aranan kaçakların bulunması için bu fotoğrafları kullanmak zorunda kaldı.

Bu fotoğrafların paylaşılması olayların görüntüsünü çok değiştirdi. Bonnie ve Clyde aşık vahşi genç isyankarlar olarak görülmeye başlandı. İnsanların fakirlik içinde kurallara uymak zorunda olduğu bir dönemde ortaya çıkan bu çift ve fotoğraflar genç Amerikalılar arasında bu çiftin bir fenomen olmalarını sağladı.

 

Sevgililer Günü Katliamı

Sevgililer Günü Katliamı

Şikago’da 1929 yasaklar çağında kara borsada kontrol sahibi olmak isteyen iki ana çetenin savaşı vardı. Çeteler George “Bugs” Moran ve Al “Scarface” Capone tarafından yönetiliyordu.  Moran, Capone’yi yakalayacak kişiye büyük bir para ödülü vereceğini duyurdu ve Capone ilk saldırıyı yapmaya karar verdi.

Capone saklanırken ilk saldırı emrini verdi. 14 Şubat 1929 yılından iki adam polis memuru olarak, iki adam ise takım elbiseyle Moran’ın bulunduğu yere gittiler. Çetenin 5 üyesi oradaydı ve 2 tanesi de garajdaydı. Duvara doğru dizilmelerini söylediler ve Capone’nin adamları diğer çetenin 7 üyesini üzerlerine ateş açarak öldürdüler. Enteresan bir biçimde çetenin ölmeyen tek üyesi Moran’dı çünkü o sırada uyuyordu ve garajda değildi.

Suç korkunç ve şok ediciydi ve fotoğraflar bu durumu daha da kötüleştirdi. Bu fotoğraf Chicago American’dan Tony Bernardi tarafından çekildi. Polis onun bu fotoğrafı çekmesine izin vermişti.

Katliam hem Moran hem de Al Capone’nin çöküşü oldu. Capone’yi destekleyenler bu fotoğrafı gördükten sonra ona sırt döndüler. Moran basitçe tekrar bu insan gücünü toplayacak bütçeyi bulamadı ve bu sırada Capone de vergi kaçakçılığından tutuklandı.

Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Yorum

Diğer

Dünyayı Yöneten Aileler

Yeni Dünya Düzeni adı verilen ve sadece bir kaç aile tarafından yönetilen dünyamıza hükmeden aileler ve sahip oldukları şirketler.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Dünyayı Yöneten Aileler

Bazıları fark etmeye başladılar ki dünya’ya hükmeden büyük finans grupları mevcut. Politik entrikaları, anlaşmazlıkları, devrimleri ve savaşları unutun. Bunlar tamamı ile şans değil. Herşey uzun bir süreden bu yana planlanıyor.

Bazıları buna “Komplo Teorileri” veya “Yeni Dünya Düzeni” diyor. Günümüzdeki politik ve ekonomik olayları anlayabilmenin anahtarı, daha da varlık ve güç toplamış bulunan seçkin çekirdek ailelerdir.

Bahsettiklerimiz dünyaya gerçek anlamda hükmeden 6, 8 veya 12 aile. Bilin ki bu çözmesi zor bir bulmaca.

New York’ta Goldman Sachs, Rockefeller’lar, Loebs Kuh ve Lehman’lar, Londra ve Paris’te Rothschild’ler, Hamburg’un ve Paris’in Warburg’ları, Israil’de Lazard’lar ve Roma’da Moses Seif’ler diyerek gerçekten çok da uzak olmayacağız.

Pek çok insan Bilgerberg Grubunu, Illuminati’yi veya Trilateral Komisyonu’nu duymuştur. Ancak dünyayı ve NATO, Birleşmiş Milletler ve IMF gibi ogranizasyonları yöneten ailelerin isimleri nelerdir?

Şu soruyu cevaplamaya çalışın, en kolayıyla başlayalım: envanter, dünya’nın en büyük bankaları, ve bakın hissedarlar ve kararları verenler kimler.

Dünyanın şu anki en büyük şirketleri: Bank of America, JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs ve Morgan Stanley. Şimdi de hissedarlarına bir göz atalım:

Bank of America:

State Street Corporation, Vanguard Group, BlackRock, FMR (Fidelity), Paulson, JP Morgan, T. Rowe, Capital World Investors, AXA, Bank of New York Mellon.

JP Morgan:

State Street Corp., Vanguard Group, FMR, BlackRock, T. Rowe, AXA, Capital World Investor, Capital Research Global Investor, Northern Trust Corp ve Bank of New York Mellon.

Citigroup:

State Street Corporation, Vanguard Group, BlackRock, Paulson, FMR, Capital World Investor, JP Morgan, Northern Trust Corporation, Fairhome Capital Mgmt ve Bank of New York Mellon.

Wells Fargo:

Berkshire Hathaway, FMR, State Street, Vanguard Group, Capital World Investors, BlackRock, Wellington Mgmt, AXA, T. Rowe ve Davis Selected Advisers.

Şimdi görüyoruz ki bütün bankalarda mevcut bir çekirdek grup mevcut: State Street Corporation, Vanguard Group, BlackRock ve FMR (Fidelity). Tekrar olmasın diye bundan sora bunlara “büyük dörtlü” diyeceğiz.

Goldman Sachs:

“Büyük dörtlü,” Wellington, Capital World Investors, AXA, Massachusetts Financial Service ve T. Rowe.

Morgan Stanley:

“Büyük dörtlü,” Mitsubishi UFJ, Franklin Resources, AXA, T. Rowe, Bank of New York Mellon, Bank of NY Mellon ve Jennison Associates.

Büyük hissedarların isimlerini hemen hemen her zaman teyit edebiliriz. Daha da ileri gidelim ve şimdi de bu şirketlerin ve dünya çapındaki büyük bankaların hissedarlarını bulalım.

Bank of New York Mellon:

Davis Selected, Massachusetts Financial Services, Capital Research Global Investor, Dodge, Cox, Southeatern Asset Mgmt. ve … “büyük dörtlü.”

State Street Corporation (“Büyük dörtlü“den biri):

Massachusetts Financial Services, Capital Research Global Investor, Barrow Hanley, GE, Putnam Investment ve … “büyük dörtlü” (kendilerinin hissedarları!).

BlackRock (“Büyük dörtlü”den bir başkası):

PNC, Barclays.

PNC’nin arkasında kim var? FMR (Fidelity), BlackRock, State Street vs

Ve Barclays’in arkasında? BlackRock

Ve Monaco Cayman adalarındaki vergi barınaklarını veya Liechtenstein’daki yasal paravan şirketlerini inceleyerek saatler harcayabiliriz. Şirketlerin hep aynı olduğu bir ağ, ancak hiçbir ailenin ismi asla mevcut değil.

Kısacası: Amerika’nın en büyük sekiz finans şirketi (JP Morgan, Wells Fargo, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, U.S. Bancorp, Bank of New York Mellon ve Morgan Stanley) yüzde yüz on hissedar tarafından kontrol ediliyor ve bütün karar alımlarında daima mevcut dört şirket var: BlackRock, State Street, Vanguard ve Fidelity.

Buna ek olarak, Amerikan Merkez Bankası 7 yönetim kurulu üyesi tarafından temsil edilen 12 bankadan oluşmakta, ki bu temsilciler “büyük dörtlü”nün temsilcilerini de oluşturmakta. “Büyük dörtlü” de diğer tüm kurumlarda mevcut.

Kısacası, Amerika Merkez Bankası dört büyük özel şirket tarafından kontrol edilmekte: BlackRock, State Street, Vanguard ve Fidelity. Bu şirketler Amerikan para politikasını (ve dünyanın) hiçbir kontrol veya “demokratik” seçim olmaksızın yönetmekte. Bu şirketler şu anki dünya çapında ekonomik krizi başlattılar veya rol aldılar, ve de eskisinden daha da zenginleşmeyi başardılar.

Son olarak, “büyük dörtlü” grubu tarafından kontrol edilen şu şirketlere bir göz atın:

 • Alcoa
 • Altria Group
 • American International Group
 • AT&T
 • Boeing
 • Caterpillar
 • Coca-Cola
 • DuPont
 • Exxon Mobil
 • General Electric
 • General Motors
 • Hewlett-Packard
 • Home Depot
 • Honeywell International
 • Intel
 • International Business Machines
 • Johnson & Johnson
 • JP Morgan Chase
 • McDonald’s
 • Merck
 • Microsoft
 • 3M
 • Pfizer
 • Procter & Gamble
 • United Technologies
 • Verizon Communications
 • Wal-Mart Stores
 • Time Warner
 • Walt Disney
 • Viacom
 • Rupert Murdoch’ın Haber Şirketi
 • CBS
 • NBC Universal

Aynı “büyük dörtlü” borsada yer alan Avrupa şirketlerinin de büyük çoğunluğunu kontrol altında tutmakta.

İlaveten, bu insanlar IMF, Avrupa Merkez Bankası ve Dünya Bankası gibi büyük finans kurumlarını da yönetmekteler. Ve bizler de bunları kurmuş olan “büyük dörtlü”nün işçileri olmak üzere “eğitildik” ve halen aynı şekilde devam etmekteyiz.

“Büyük dörtlü”yü kontrol eden aile üyelerinin isimleri hiçbir yerde mevcut değil.

Devamını Oku

Diğer

Dünyanın En Gereksiz 24 Bilgisi

Hem kafa dağıtıp eğlenmeniz hem de şaşırmanız için Dünya’nın en gereksiz 24 bilgisini sizler için bir araya getirdik.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Sürekli aklınızda bulunması gereken bilgileri beyninize yerleştirmekten bıktıysanız, biraz da gereksiz bilgiler hakkında uzmanlaşmak istiyorsanız bu yazı sizin ilginizi çekecektir. Sürekli kullanmayacak olsanızda, bazen arkadaşlarla sohbette laf gelmişken söyleyeceğiniz iki kelime olsun istiyorsanız Dünya’nın en gereksiz 24 bilgisine bir göz atın derim. Hem kafa dağıtıp eğlenmeniz hem de şaşırmanız için aşağıda Dünya’nın en gereksiz 24 bilgisiniz sıralıyorum.

1. Bir kedinin her iki kulağında da 32 kas bulunuyor.

Bir kedinin her iki kulağında da 32 kas bulunuyor.

Bir kedinin her iki kulağında da 32 kas bulunuyor.

2. Bir ördeğin vaklaması eko yapmıyor ve kimse neden olduğunu bilmiyor.

Bir ördeğin vaklaması eko yapmıyor ve kimse neden olduğunu bilmiyor.

Bir ördeğin vaklaması eko yapmıyor ve kimse neden olduğunu bilmiyor.

3. Köpek balıkları iki gözünü birden kırpabilen tek balık.

Köpek balıkları iki gözünü birden kırpabilen tek balık.

Köpek balıkları iki gözünü birden kırpabilen tek balık.

4. Badem, şeftali familyasından geliyor.

Badem, şeftali familyasından geliyor.

Badem, şeftali familyasından geliyor.

5. Devekuşlarının gözleri beyinlerinden daha büyük.

Devekuşlarının gözleri beyinlerinden daha büyük.

Devekuşlarının gözleri beyinlerinden daha büyük.

6. Kedilerin idrarı siyah ışık altında parlar.

Kedilerin idrarı siyah ışık altında parlar.

Kedilerin idrarı siyah ışık altında parlar.

7. Fil dışındaki tüm memeliler zıplayabilir.

Fil dışındaki tüm memeliler zıplayabilir.

Fil dışındaki tüm memeliler zıplayabilir.

8. İnsanlar primatlar arasında avuç içlerinde pigment olmayan tek canlılar.

İnsanlar primatlar arasında avuç içlerinde pigment olmayan tek canlılar.

İnsanlar primatlar arasında avuç içlerinde pigment olmayan tek canlılar.

9. Cleveland’da avcılık lisansı olmayanların fare yakalamaları yasak.

Cleveland’da avcılık lisansı olmayanların fare yakalamaları yasak.

Cleveland’da avcılık lisansı olmayanların fare yakalamaları yasak.

10. Seinfeld dizisinin her bölümünde bir yerlerde Supermen görünüyor.

Seinfeld dizisinin her bölümünde bir yerlerde Supermen görünüyor.

Seinfeld dizisinin her bölümünde bir yerlerde Supermen görünüyor.

11. 10 dakikalık bir kasırga, dünyanın tüm nükleer silahlarından daha fazla enerji yaratıyor.

10 dakikalık bir kasırga, dünyanın tüm nükleer silahlarından daha fazla enerji yaratıyor.

10 dakikalık bir kasırga, dünyanın tüm nükleer silahlarından daha fazla enerji yaratıyor.

12. Gözleriniz açık şekilde hapşırmak imkansızdır.

Gözleriniz açık şekilde hapşırmak imkansızdır.

Gözleriniz açık şekilde hapşırmak imkansızdır.

13. John Lennon’ın ilk kız arkadışının adı Thelma Pickles’dı.

John Lennon’ın ilk kız arkadışının adı Thelma Pickles’dı.

John Lennon’ın ilk kız arkadışının adı Thelma Pickles’dı.

14. Muskat eğer damardan enjekte edilirse bir insanı zehirler.

Muskat eğer damardan enjekte edilirse bir insanı zehirler.

Muskat eğer damardan enjekte edilirse bir insanı zehirler.

15. 111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321

111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321

111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321

16. Fıstık, dinamit yapımında kullanılmaktadır.

Fıstık, dinamit yapımında kullanılmaktadır.

Fıstık, dinamit yapımında kullanılmaktadır.

17. Rus Hükümetinin gelirinin %10’u vodka satışından sağlanıyor.

Rus Hükümetinin gelirinin %10’u vodka satışından sağlanıyor.

Rus Hükümetinin gelirinin %10’u vodka satışından sağlanıyor.

18. Bir insan ortalama olarak 7 dakikada uykuya dalar.

Bir insan ortalama olarak 7 dakikada uykuya dalar.

Bir insan ortalama olarak 7 dakikada uykuya dalar.

19. Çakmak, kibritten önce icat edilmiştir.

Çakmak, kibritten önce icat edilmiştir.

Çakmak, kibritten önce icat edilmiştir.

20. Wendy ismi “Peter Pan” için uydurulmuş bir isimdir.

Wendy ismi “Peter Pan” için uydurulmuş bir isimdir.

Wendy ismi “Peter Pan” için uydurulmuş bir isimdir.

21. Kaplanların sadece tüyleri değil derileri de çizgilidir.

Kaplanların sadece tüyleri değil derileri de çizgilidir.

Kaplanların sadece tüyleri değil derileri de çizgilidir.

22. Kaydedilmiş en uzun süre uçan tavuk rekoru 13 saniyedir.

Kaydedilmiş en uzun süre uçan tavuk rekoru 13 saniyedir.

Kaydedilmiş en uzun süre uçan tavuk rekoru 13 saniyedir.

23. Dünya’da insandan çok tavuk vardır.

Dünya’da insandan çok tavuk vardır.

Dünya’da insandan çok tavuk vardır.

24. Winston Churchill kadınlar tuvaletinde doğmuştur.

Winston Churchill kadınlar tuvaletinde doğmuştur.

Winston Churchill kadınlar tuvaletinde doğmuştur.

Devamını Oku

Diğer

Farklı Kültürlerden Tercüme Edilemeyen 10 Kelime

Kelimeler ve anlamları ile ilgilenmek çok büyüleyici bir alan ve şimdi tercüme edilemeyen 10 kelime ile karşınızdayız.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Farklı Kültürlerden Tercüme Edilemeyen 10 Kelime

Kelimeler ve anlamları ile ilgilenmek çok büyüleyici bir alan, dilbilimciler yıllardır kelimelerin yapısal çözümlemelerini yapmakla uğraşıyorlar, harf harf ayırarak kelimelerin anlamlarını, verdiği hisleri ve düşünceleri bulmakla uğraşıyorlar. Ayrıca neden bazı hislerimizi ve düşüncelerimizi tanımlamak için kullanabileceğimiz kelimeler olmadığını araştırmak da dilbilimcilerin alanlarına giriyor.

Hiç kuşkusuz ki bu konuyla ilgili en iyi kitap Guy Deutscher’ın yazdığı “Dilin Aynasından”  (Through The Language Glass) adlı kitap. “Dilin Aynasından”, yukarıda bahsedilen his ve düşüncelerimizin tam karşılığı kelimelerin olmamasının yarattığı boşluktan bahsediyor, ve kitaba göre tercüme edilmemiş bir sürü artık kelime bulunmakta ve kültürler arası tam anlamıyla açıklanamayan kelimeler bulunmakta ve bu iletişim güçlüğü de yaratıyor.

Aşağıda bahsedilen bu kelimelere örnek olarak, tercüme edilemeyen kelimelerin bazılarından olan ve farklı dillere ait 10 kelimeyi sizlerle paylaşacağım. Belki kullanabileceğiniz bir ya da iki yararlı kelimeyle karşılaşabilirsiniz.

1. Almanca : Waldeinsamkeit

Bir yalnızlık duygusu, ormanda tek başına olmak ve doğaya bağlanmışlık hissi.

2.İtalyanca: Culaccino

Soğuk bardağın masanın üzerinde bıraktığı iz.

3. Eskimo :  Iktsuarpok

Sizi dışarıya çıkıp, herhangi biri geliyor mu diye bakmaya iten bir sezgi.

4.Japonca: Komorebi

Bu kelime Japonların güneş ışığı ağaçların arasından filtrelendiğinde kullandıkları bir kelime. Yani ışık ve yapraklar arasındaki etkileşim.

5. Ruşça : Pochemuchka

Çok soru soran insan, aslında aşırı derecede soru soran insan için kullandıkları kelime.

6.İspanyolca: Sobremesa

İspanyollar sosyal insanlardır ve bu kelime yemeği birlikte yediğiniz insanlarla yemek sonrası yapılan sohbetler için kullanılıyor.

7.Endonezya : Jayus

Biri çok kötü bir şaka yaptığında, özellikle hiç komik olmayan bir şaka kendilerini tutamayıp yüksek sesle gülmek için kullandıkları argo bir kelime.

8.Hawai: Pana Poʻo

Hani bazen anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu unutursunuz ve kafanızı kaşırsınız çünkü bu bir şekilde sizin hatırlamanıza yardım eder, işte bu kelime tam olarak bu anlama geliyor.

9.Fansızca: Dépaysement

Yaşadığınız ülkeden uzakta olmanın verdiği his, yabancı ya da göçmen olmanın hissettirdiği duyguyu belirtmek için kullanılan kelime.

10.İsveç: Mångata

Parıltı için kullanılan bir kelime, ayın su üzerinde yarattığı yansıma için kullanılıyor.

Devamını Oku

Popüler Makaleler