Sosyal Medya Hesaplarımız

Spor

Türkiye’de Spor Gazeteleri – Daha Ne Kadar Zevksiz Olabilirler?

Spor gazeteleri mizanpaj ve tasarım açısından yerlerde sürünüyor, peki dünya da durum nasıl? Örnekler ile inceliyor ve kahroluyoruz.

Eklenme Tarihi

-

Türkiye’de Spor Gazeteleri
Fotoğraf: G. Crescoli - Unsplash - Modifiye: VUUB

Türkiye’de Spor Gazeteleri başlığı biraz yanıltıcı aslında. Spor oldukça geniş bir kavram ve ülkemizde bu yönde yayın yapan gazetelerin tamamı aslında neredeyse sadece futbol için haber yayınlamakta. Peki yayınlanan bu haberlerin bu denli kötü bir mizanpaj ile sunulmasının nedeni ne?

Spor Basını Açısından Türkiye'de 1950'den Günümüze Milliyet Gazetesi'nde Yaşanan Değişim

Mart aylarının ilk haftasındaki sayılarında Milliyet Gazetesi’nin spor sayfalarında yayınlanan haberlerin branşlara göre dağılımı.

Öncelikle buraya kadar olan girişi bölümü ilginizi çektiyse ve mizanpajın tam olarak ne olduğunu öğrenmek isterseniz, kısaca bir özet geçmek isterim…

Mizanpaj Nedir?

Mizanpaj, kelime anlamı olarak gazete, dergi gibi yayınlarda ki sayfa düzenine verilen isimdir. Gazetecilik ve dergi yayıncılığında verilen haberler kadar, okuyucuya hangi mesajların en uygun şekilde aktarılması gerektiği de büyük önem arz etmektedir. Ve bu noktada mizanpaj yani verilen haberlerin konumlandırılması, tasarımları ve hatta yazı karakterleri hayati önem taşımaktadır.

 

Mizanpaj Kelimesinin Hikayesi

¹ Çok hoş ve ilginç bir hikayesi var bu kelimenin. Aslı Osmanlıca, ama dilimize Fransızca’dan geçmiş. Şöyle ki, Osmanlıcadaki asli nizam-ül page, yani sayfa düzeni, Osmanlı’da çok sık görülen, iki farklı dilden iki kelimenin bir araya getirilerek yepyeni bir kelime oluşturulması durumu. Farsça hane ve Arapça kitap’tan kütüphane gibi… Bunun hikayesi de şu, gazete-matbaa gibi şeyler İngilizler’den öğrenildiği için nedense sayfa aynen “page” olarak alınmış, sonra Farsça nizam’la bir araya getirilerek yeni bir terkip oluşturulmuş. İngilizce’de bunu karşılayan bir kelime yokmuş, onlar da beğenmiş, alıp kullanmaya başlamışlar. Fransızlar da onlardan görüp beğenmiş ama tarih boyu her şeyi yanlış anlayan Fransızlar buradaki nizam’ı da mizan şeklinde anlamışlar. Neyse, yine bir ilginçlik olarak, biz kelimeyi tekrar İngilizler’den almamışız, araya Frankofonluk girdiğinden, Fransızlar’dan almışız.

Eskiden Osmanlı da nizam-ül page enderunları vardı, bu işin uzmanını yetiştirirlerdi, hayatında eline erkek eli değmemiş kumral bakirelerin saç tellerinden imal edilen tabletlerle icra edilirdi bu meslek. Bir sayfanın nizam-ül mülkü için kırk bakire sıraya girip saçlarını kestirir, bunun yasını da her biri kırkar günden toplam 1600 gün tutarlardı, sırayla. Yasları bitince de saçlarının basımında kullanıldığı sayfanın yazarına cariye olarak verilirlerdi.

 

Daha Ne Kadar Zevksiz Olabilirler?

Türkiye’de Spor Gazeteleri bu anlamda sınıfta kalmanın ötesinde birer zevksizlik abidesi olarak yayın yapmaya devam etmekteler. Ne sayfalarının mizanpajları, ne de seçtikleri görseller ile birlikte kullandıkları yazı tipleri herhangi bir uyum göstermemekte. Hatta daha ne kadar kötü olabilir ki diye düşünmeme sebep olmakta.

Dünya’da Spor Gazeteleri

Corriere dello Sport, Tutto Sport ve The Guardian gibi önde gelen gazetelerin mizanpajlarına yakından bakalım;

Corriere dello Sport ve Tutto Sport

Corriere dello Sport ve Tutto Sport

Yukarıdaki görselde göreceğiniz gibi öncelikle göz zevkimizi bozmayacak bir uyum ve simetri söz konusu. Toplam da altı önemli haber gazetelerin ilk sayfasında okuyucuları ile buluşturulmuş. En yukarıdaki iki haber, sayfanın genişliği ikiye bölünerek konumlandırılmış. En vurucu haber ise büyük bir görsel ve görsel üzerine konumlandırılmış, okunurluğu yüksek ve temiz yazı tipleri ile sunulmuş. Yine köşe yazarlarının en kıdemlisi sol sütunda, tüm metin ise sağa ve sola hizalanmış şekilde sunulmuş. Tasarım ve mizanpaj açısından bakacak olursak oldukça tutarlı ve simetrik bir alan kullanımı söz konusu.

 

The Guardian

The Guardian

Yukarıdaki görsel spor gazetesi olmasa da içeriğinde spor haberlerinin yer aldığı İngiltere’nin en önemli medya gruplarından The Guardian’a ait. Corriere dello Sport ve Tutto Sport için yazdıklarım, The Guardian için de geçerli. Hatta The Guardian diğerlerine oranla çok daha sade, içeriğe odaklanmış durumda ve görselden ziyade yazı tipleri ile okuyucusuna mesaj vermekte.

Türkiye’de Spor Gazeteleri

Yukarıdaki örnekleri inceledikten sonra gözlerinize vereceğim zarar için şimdiden özür dilerim.

Spor Gazeteleri - Fotomaç ve Fanatik

Spor Gazeteleri – Fotomaç ve Fanatik

Beyniniz size oyun oynamıyor fakat Şener Şen’in Arabesk’te söylediği gibi; Allahım kör et beni, Allahım kör et beni,aksın göz nurum aksın, bundan böyle kör baksın..

Herhangi bir marka veya kuruluş ile şahsi bir alıp veremediğim yok. Fakat Allah aşkına bu nasıl bir tasarım, nasıl bir mizanpaj? Bu sayfa düzeni!!! içerisinde ne anlatmak istediniz? Biz her harfi farklı bir yazı karakteri ile yazabiliyoruz ya da görsellerin üstüne yeni görseller ekleyerek yepyeni şeyler deniyoruz… mu demek istiyorsunuz?

Evet biz Türk halkı olarak alışkınız zevksiz binalara, çirkin cadde ve sokaklara. Çirkinlik ülkenin ruh hali ile özdeşleşmiş durumda fakat bilgisayar ile üretilen ve örnekleri çokça olan bir alan da bu kadar zevksizlik niye? Özel bir istek mi var bu konuda?

Bir diğer örneğimize göz atalım. (Dikkat! Gözleriniz halen kanamadıysa şimdi kanayabilir…)

Öncelikle fosforlu renk seçimleri, akıllara zarar katmanlar ve yine yukarıdaki örnekte olduğu gibi “herşey farklı yazı tipinde olsun ve okuyucu ambale olsun” mantığı rahatlıkla seçilebilmekte. Aslında uzun uzun incelenecek bir durum da yok ortada, daha zevksiz olamazlar, çok net.

Özet

Herhangi bir konuda eleştiri yapmak nispeten çözüm üretmekten daha kolay gibi gözükebilir fakat ben bu makalem de eleştirinin çok ötesine geçtiğimin farkındayım. Şimdiler de sosyal medya üzerinde bu tip durumlara “gömmek” ifadesini kullanıyorlar. Sanırım durum tam olarak bu. Aslına bakarsanız tam olarak bu konu hakkında, bu sayfaları hazırlayan kişilerin hangi ruh halinde olduklarını ve neden bu kadar mide bulandırıcı bir iş yaptıklarını öğrenmek isterdim. Okuyucuya sunulan bu zevksizlik abidesi gazetelerin tasarımlarını, sayfa mizanpajlarını ve yazı tiplerini baştan aşağıya değiştirmesi gerekmekte. Olur da bu makale dikkate alınırsa çok mutlu olacağım, sizlerin de bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

Kaynak:

  • ¹ efendilerus – ekşi sözlük
  • Spor Basını Açısından Türkiye’de 1950’den Günümüze Milliyet Gazetesi’nde Yaşanan Değişim – Selami Özsoy

1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Yorum

Eğlence

Dünya Kupasının En Yakışıklı Futbolcuları

Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupasının en yakışıklı futbolcularını bir araya getirdik. 32 ülkeden en yakışıklı futbolcuları listemizde bulabilirsiniz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupasında boy gösteren futbolcular içerisinde, her ülkeden sadece bir tane futbolcu’nun seçildiği “Dünya Kupasının En Yakışıklı Futbolcuları” listesini aşağıda bulabilirsiniz. Bu makalenin orjinali BuzzFeed adlı web sitesinde Matt Bellassai tarafından kaleme alınmıştır. Sıralama yakışıklıdan en yakışıklıya doğru gitmektedir, sizde lütfen kendinizce en yakışıklı dünya kupası yıldızlarını en aşağıdaki yorum alanında bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

32. Uruguay: Nicolás Lodeiro

Nicolás Lodeiro

Michael Regan / Getty Images

Nicolás Lodeiro

instagram.com

 

31. Kolombiya: Santiago Arias

Santiago Arias

Lars Baron / Getty Images

Santiago Arias

Twitter: @santiagoarias13

 

30. Güney Kore: Park Chu-young

Park Chu-young

Doug Pensinger / Getty Images

Park Chu-young

Darren Staples / Reuters

 

29. ABD: Geoff Cameron

Geoff Cameron

Scott Halleran / Getty Images

Geoff Cameron

instagram.com

 

28. Hollanda: Robin van Persie

Robin van Persie

Michael Regan / Getty Images

Robin van Persie

instagram.com

 

27. Kamerun: Eric Choupo Moting

Eric Choupo Moting

Stuart Franklin / Getty Images

Eric Choupo Moting

facebook.com

 

26. İngiltere: Jordan Henderson

Jordan Henderson

Warren Little / Getty Images

Jordan Henderson

facebook.com

 

25. Fildişi Sahili: Yaya Touré

Yaya Touré

Paolo Bruno / Getty Images

Yaya Touré

Clive Brunskill / Getty Images for Puma

 

24. Yunanistan: Andreas Samaris

Andreas Samaris

Milos Bicanski/EuroFootball / Getty Images

Andreas Samaris

Facebook: AndreasSamarisOfficialPage

 

23. İsviçre: Roman Bürki

Roman Bürki

Sebastien Bozon/EuroFootball / Getty Images

Roman Bürki

Roman Bürki

 

22. Bosna Hersek: Mensur Mujdza

Mensur Mujdza

Julian Finney / Getty Images

Mensur Mujdza

facebook.com

 

21. Nijerya: Joseph Yobo

Joseph Yobo

Martin Rose / Getty Images

Joseph Yobo

Mustafa Ozer/EuroFootball / Getty Images

 

20. Rusya: Aleksandr Kerzhakov

Aleksandr Kerzhakov

Dean Mouhtaropoulos / Getty Images

Aleksandr Kerzhakov

facebook.com

 

19. Ekvador: Gabriel Achilier

Gabriel Achilier

Charlie Crowhurst / Getty Images

Gabriel Achilier

Twitter: @GabrielAchilier

 

18. Kosta Rika: Diego Calvo

Diego Calvo

Facebook: Diego-Calvo-Oficial

Diego Calvo

Facebook: Diego-Calvo-Oficial

 

17. İran: Alireza Jahanbakhsh

Alireza Jahanbakhsh

MIGUEL SCHINCARIOL/AFP / Getty Images

Alireza Jahanbakhsh

facebook.com

 

16. Japonya: Keisuke Honda

Keisuke Honda

Epsilon / Getty Images

Keisuke Honda

Kiyoshi Ota / Getty Images

 

15. Meksika: Francisco Rodríguez

Francisco Rodríguez

Ronald Martinez / Getty Images

Francisco Rodríguez

facebook.com

 

14. Belçika: Dries Mertens

Dries Mertens

David Rogers / Getty Images

Dries Mertens

Twitter: @adamgriffiths

 

13. Şili: Alexis Sanchez

Alexis Sanchez

David Ramos / Getty Images

Alexis Sanchez

instagram.com

 

12. Honduras: Víctor Bernárdez

Víctor Bernárdez

AP Photo/Moises Castillo

Víctor Bernárdez

Bob Levey / Getty Images

 

11. Cezayir: Saphir Taider

Saphir Taider

Mario Carlini / Iguana Press / Getty Images

Saphir Taider

facebook.com

 

10. Avustralya: James Troisi

James Troisi

Quinn Rooney / Getty Images

James Troisi

facebook.com

 

9. Gana: Kevin-Prince Boateng

Kevin-Prince Boateng

Dean Mouhtaropoulos / Getty Images

Kevin-Prince Boateng

Claudio Villa / Getty Images

 

8. Arjantin: Ezequiel Lavezzi

Ezequiel Lavezzi

Elsa / Getty Images

Ezequiel Lavezzi

facebook.com

 

7. Portekiz: Miguel Veloso

Miguel Veloso

David Ramos / Getty Images

Miguel Veloso

Facebook: miguelveloso4

 

6. Almanya: Mats Hummels

Mats Hummels

Alex Grimm / Getty Images

Mats Hummels

facebook.com

 

5. Hırvatistan: Dejan Lovren

Dejan Lovren

Sebastian Patter / Getty Images

Dejan Lovren

instagram.com

 

4. Brezilya: Neymar

Neymar

David Ramos / Getty Images

Neymar

David Ramos / Getty Images

 

3. İspanya: Sergio Ramos

Sergio Ramos

Martin Rose / Getty Images

Sergio Ramos

Mens Health

 

2. Fransa: Olivier Giroud

Olivier Giroud

Julian Finney / Getty Images

Olivier Giroud

TETU

 

1. İtalya: Ciro Immobile

Ciro Immobile

Ian Walton / Getty Images

Ciro Immobile

instagram.com

Devamını Oku

Popüler Makaleler