Sosyal Medya Hesaplarımız

Diğer

WordPress Uyumlu ve Hızlı Hosting

WordPress Hosting konusunda edindiğimiz tecrübeleri, DigitalOcean ve ServerPilot kullanımını makalemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Eklenme Tarihi

-

WordPress Hosting

VUUB.net kurulduğu 2013 yılından bu yana çeşitli hosting firmaları ile çalıştık. Fakat geçen 3 uzun yılın ardından nihayet tam olarak istediğimiz gibi çalışan bir web sitesine sahip olduk. Maksimum stabilliğe ve sürata nasıl ulaştığımızı siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyorum. Bu doğrultuda sizlerinde bu yönde bir arayışı var ise eminim ki bu makalemiz WordPress Hosting konusunda yararlı olacaktır.

Kısaca Hosting Maceramız:

Bu alanda firma ismi vermemeye çalışacağım çünkü tamamı yerli olan firmalardan hizmet aldık. Zaman zaman bizlerin deneyimsizliği, zaman zaman da sadece para kazanma odaklı firmalar nedeniyle istediğimiz sonuçlara bir türlü ulaşamadık. 2015 yılının sonlarından bu yana Turhost firması bizlere sponsor olmuştu ve hiçbir ücret ödemeden 2016 yılı Eylül ayına kadar bizlere ev sahipliği yaptılar. Kendilerine bu cömert tavırları ile teşekkür ediyoruz. Fakat, Turhost için harcadığımız anlık trafik paylaşımlı sunucu üzerinde yük oluşturduğu için bizlere aylık 100 lira civarında bir sanal sunucu önerdiler, bu yüksek tutarı ödememek adına uzun bir araştırma döneminden sonra elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

WordPress Hosting Arayışımız:

Yerli ve yabancı o kadar fazla firma ile irtibata geçtik ki.. Tek isteğimiz gerçekten hızlı çalışan, güvenli ve stabil bir ortamda sitemizi sizlerle buluşturmak olan bu hedefte yaptığımız uzun araştırmalar sonucunda bir karara varabildik ve belki de bu konu ile ilgili olan bir çok kişinin bileceği üzere DigitalOcean ile çalışmaya karar verdik.

DigitalOcean’ın Artıları ve Eksileri:

Öncelikle eksilerinden başlayacak olursak tamamen İngilizce bir arayüz bizleri bekliyor. Fakat tek problemimiz bu değil, DigitalOcean üzerinde kendinize ait bir sanal sunucuya sahip olmak için Linux tabanlı işletim sistemleri konusunda da bilgi sahip olmanız gerekiyor. (du! – Bu konuya az sonra değineceğim.)

Artıları çok fazla fakat göze ilk çarpanları şu şekilde sıralayabilirim;

 • Datacenter seçimi (biz Frankfurt/Almanya seçimini yaptık)
 • Tercih edilen işletim sistemini 1 dakika gibi bir sürede hazır hale getirmesi,
 • Gereksiz yüklerden arındırılmış sanal sunucu,
 • İnanılmaz detaylı destek kütüphanesi,
 • ServerPilot ile çok basit kullanım şansı! (değindim.)

ServerPilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

ServerPilot tamamen ücretsiz olan ve sunucu üzerinde tam anlamıyla basit ve güzel bir arayüz ile yönetim kabiliyeti sağlayan uygulamaya verilen ad’dır. Üstelik ServerPilot’un vuub.net için yeterli olacak yönetim paketi tamamen ücretsiz!

Adım Adım DigitalOcean ve ServerPilot Kullanımı:

 1. DigitalOcean’a kayıt olduk ve aylık 10$ olan paketi seçtik. Bu paket içerisinde 1 GB Ram, 30 GB SSD ve 1 CPU yer almakta. Bu özellikler WordPress kullanan web siteleri için tavsiye edilen gerekliliği karşılamakta. Bu noktada önemli bir ipucu vermeliyim; DigitalOcean üzerinden sanal sunucu satın aldığınızda tek tıkla WordPress kurulumu yapmamanız, ServerPilot ile tüm işlemleri yapmanız gerekmekte.
 2. ServerPilot’a kayıt olduk ve sonrasında DigitalOcean üzerinden satın almış olduğumuz sanal sunucuya bağlanmasına izin verdik.
 3. ServerPilot ile DigitalOcean üzerindeki sunucumuza bağlantı kurduktan sonar sol tarafta yer alan Create an App menüsüne tıklayarak WordPress tabanlı sitemizin kurulumunu gerçekleştirdik. Bu nokta da tüm yedeklerimizi SFTP (güvenli dosya transferi) bağlantısı gerçekleştirerek DigitalOcean’a taşıdık.
 4. Geçici olarak web sitemizin nasıl çalıştığını bize verilen IP adresi üzerinden takip ettik ve herşeyin yolunda olduğuna emin olduktan sonra DNS adresimizi DigitalOcean’a taşıdık.
 5. Son olarak performans ve güvenlik için DNS’lerimizi daha önceden de kullanmakta olduğumuz CloudFlare’in vermis olduğu DNS adreslerine yönlendirdik ve işlem tamamlanmış oldu.

Yukarıdaki adımları tamamlamamız yaklaşık olarak 2 saat sürdü. Bunun en önemli nedeni web sitemizin çok büyük boyutlarda bir görsel arşivinin olması. Eğer siz yeni bir site kuracaksanız tüm bu işlemler yaklaşık olarak 15 dakika sürecektir.

Performans Değerlendirmesi:

Açıkçası halen hayretle ve büyük bir mutluluk ile izlemekteyiz. Beklediğimizden çok daha hızlı ve stabil bir web sitesine geçen 3 yılın ardından sahip olabildik. Aşağıdaki ping sürelerine bakacak olursak Türkiye’de barınan web sitelerinden hiç eksiği olmadığını, fiyat & performans olarak ise çok daha yukarıda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

DigitalOcean Ping Sonucu

DigitalOcean Ping Sonucu

Belki sunucu veya WordPress Hosting konularına hakim olmayan kullanıcılarımız için kullanımı zor gözükebilir fakat inanın ServerPilot ile çok basit bir şekilde istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilmektesiniz. Yine ServerPilot’un destek kütüphanesi’nin son derece detaylı ve kullanışlı olduğunu belirtmekte fayda var.

Performans değerlendirmesini yaparken CloudFlare ve WP Rocket eklenti/hizmetlerini kullandığımızı belirtmekte fayda var. Sizde eğer henüz önbellekleme üzerine bir çalışma yapmadıysanız bu iki hizmeti kullanarak sayfanızda gözle görülür bir hızlanma yaşayabilirsiniz.

Son Olarak:

Elimden geldiğince geçen 3 yılın ardından elde ettiğimiz WordPress Hosting tecrübelerini, son olarak karar kıldığımız DigitalOcean çözümünü sizlerle paylaşmaya gayret ettim. Bu nokta da hem desteğinizi istemek hem de karşılıklı çıkar elde edebileceğimiz son bir noktayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. DigitalOcean üzerinden yapacağınız satın alma işlemini bu link üzerinden gerçekleştirirseniz hem bizler gelir elde edeceğiz hem de siz 10$’lık ilk indirim kampanyasından faydalanabileceksiniz. Teşekkürler ve sevgiler…

Yardımcı Konular:

1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Yorum

Diğer

25 Adımda Blogger Olun

25 adımda blogger olmak için gereken temel bilgileri ve çeşitli ipuçlarını bu makalemiz içerisinde bulabileceksiniz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

25 Adımda Blogger Olun

25 Adımda Blogger Olun makalemizin PDF versiyonunu buraya tıklayarak indirebilir ve yazıcınızdan çıktı alabilirsiniz.

Bu oldukça heyecan verici bir an, ilk bloğunuzu açtınız. Peki şimdi ne olacak?

Bugüne kadar çok sayıda blogger adayı gördüm, bir çoğu bir bloğa sahip olmanın ne denli zor ve uğraş verici bir iş olduğunu gördü ve ya ilgilerini kaybettiler ya da tamamen blog tutmayı bıraktılar.

İşte bu nedenle sizin için bir blog sitesine sahip olduktan sonra, öncelikle yapmanız gereken 25 adımı maddeler ile açıklamaya çalışacağım. Bu liste kesinlikle başlangıç aşamasında olan blogger’lar için ve umuyorum ki hak ettikleri değeri görmelerini sağlayacak.

BONUS:

Ücretsiz olarak kendinize logo oluşturmak isterseniz Logaster‘i kullanabilir ve harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Şu ana kadar 4 milyona yakın kişinin logo oluşturduğu bu harika aracı kullanmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz.

 1. URL Yapısını Değiştirin: Hangi platformu kullanarak blog tuttuğunuzdan bağımsız olarak URL yapısı büyük önem arz etmekte. WordPress ile bir blog hazırladığınızı varsayalım, yönetim paneliniz içerisindeki Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar adımını takip ederek blogunuza kullanıcı dostu ve arama motoru dostu url yapısı kazandırın.
 2. Zaman Ayarlaması: Bir diğer önemli konu da sunucu zamanı ile blog zamanının birbiri ile eşdeğer olmasıdır. WordPress yönetim paneli içerisinde Ayarlar > Genel adımlarını takip ederek siteniz için doğru zaman ayarlamasını yapın. Bu sayede eklediğiniz makaleler, kullanıcı yorumları ve zaman ayarlı makale gönderme seçenekleri gerçek zamanlı çalışacaktır.
 3. Blog adı ve açıklaması: WordPress blogunuzu kurduktan sonra bir diğer önemli nokta sitenize bir isim vermeniz ve bu isim için kısa bir açıklama girmektir. Ayarlar > Genel sekmesini takip ederek her iki alanı da uygun şekilde doldurun. Asla site açıklamanızı “Bir başka WordPress blogu” şeklinde bırakmayın.
 4. Hazır içeriği silin: WordPress kurulumunu yaptıktan sonra “Merhaba Dünya” ve “Örnek Sayfa” adlı iki hazır içerik örnek olarak sunulmaktadır. “Yazılar” alanından “Merhaba Dünya” yazısını ve “Sayfalar” alanından “Örnek Sayfa” isimli sayfayı mutlaka silin ve silme işleminin ardından çöpü de boşaltın.
 5. Kullanıcı Adı ve Parolanızı Düzenleyin: Kesinlikle kullanıcı adınızı “admin” olarak bırakmayın ve mutlaka farklı bir kullanıcı adı belirleyin. Kullanıcı adınızı belirledikten sonra mutlaka güçlü bir şifre ile kendinizi sağlama alın. Bu işlemleri yaptıktan sonra sistem de halen “admin” adlı bir kullanıcı var ise bu hesabı komple silin, bu işlem sitenizin güvenliği açısından oldukça kritik.
 6. Hakkımda Sayfası Hazırlayın: Okuyucularınızın hakkınızda bilgi sahibi olması için mutlaka “Hakkımda” sayfası oluşturun ve içeriğinde bloğunuzda yer vereceğiniz içerik ile ilgili bilgilendirme, kendiniz ile ilgili kısa ama samimi bilgilerin yer almasına dikkat edin.
 7. İletişim Sayfası Hazırlayın: İletişim sayfası aracılığı ile ziyaretçileriniz sizinle iletişim kurabilir, sosyal medya hesaplarınızı takip edebilir ve en önemlisi bu hesaplar vasıtası ile bire-bir interaktiflik kurmanız mümkün olabilir.
 8. Faydalı Linkler Sayfası: Bir blogger kendi başına gelen deneyimleri okuyucuları ile paylaşmalı. Blog oluştururken, internet’te gezinirken ve aklınıza gelen diğer konular da aldığınız hizmetten memnun kaldığınız markalara mutlaka yer verin ve yaşadığınız deneyimleri kısaca okuyucularınız ile paylaşın.
 9. Kullanım Şartları ve Gizlilik İlkeleri: Ben avukat değilim fakat bu sayfalara sahip olmanız okuyucularınızın hangi şartlar altında yazılarınızı okudukları konusunda fikir sahibi olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu sayfalara sahip olan sitelerin Google’ın gözünde bir adım önde olduğu da bilinmekte.
 10. Sponsor Reklamlar için Bilgilendirme: Blogger’lar için güzel bir gelir kaynağı olan “affiliate” adı verilen sistemi kullanarak siz de bu pasta’dan pay alabilirsiniz. Bunu yaparken de konu hakkında ziyaretçileriniz ile şeffaf bir ilişki kurmanız açısından bu sayfanın büyük önemi olduğunu düşünüyorum.
 11. İlk Makalenizi Yazın: Artık kendi bloğunuza sahipsiniz, ilk makalenizi hazırlayın! Belki bir tanışma makalesi belki de sunacağınız konu ile ilgili olarak hızlı bir giriş!
 12. Twitter Profili Oluşturun: Potansiyel okuyucu ve müşterileriniz ile etkileşime geçmek için en faydalı araç Twitter. Kullanım kolaylığı ve hızlı takipçi edinebilme özellikleri ile en sık kullanacağınız sosyal medya sitesi.
 13. Google Plus Profili Oluşturun: Belki bir çok insan Google Plus için başarısız veya faydasız olduğu yönünde fikir belirtiyor ve haklılık payları olabilir. Fakat aynı şirket bünyesinde dünya’nın en büyük ve en popüler arama motorunun olduğunu düşünürsek Google Plus sayfası açmanızın ve onu geliştirmenizin size en kötü ihtimalle uzun vade de faydalı olabileceğini söyleyebilirim, belki de düşündüğünüzden daha çok..
 14. Facebook Sayfası Oluşturun: Günümüzün en popüler sosyal medya sitesi olan Facebook, sanal ortam da markanızı en iyi temsil edebileceğiniz alan diyebiliriz.
 15. Youtube, Linkedin, ve Pinterest: Bence tüm önemli sosyal medya sitelerin de bloğunuza ait bir profil olması son derece önemli fakat çok da fazla bölünmenize gerek yok. Muhtemelen Facebook ve Twitter ikilisi ile fazlası ile meşgul olacaksınız. Eğer bloğunuz da kendi çektiğiniz videolara yer vereceksiniz YouTube kanalı, çok fazla görsel paylaşımı yapıyorsanız Pinterest profili ve iş dünyasına ait paylaşımlara ağırlık veriyorsanız LinkedIn sayfası kurmanız mutlaka yararlı olacaktır.
 16. Sosyal Medya Hesaplarınızı Sitenize Ekleyin: Şimdi sıra, oluşturmuş olduğunuz sosyal medya profillerinizi okuyucularınız ile buluşturma kısmında. Bloğunuzun tercih ettiğiniz bir alanına (kenarlar veya sayfanızın en alt kısmını tavsiye ederim) sosyal medya hesaplarınızı ekleyin.
 17. Makalelerinize Sosyal Paylaşım Butonları Ekleyin: Okuyucularınızın beğendikleri bir içeriği kolayca paylaşmasına olanak verin ve tercihen sayfa yüklenme sürenizi çok etkilemeyecek olan hafif bir script kullanın.
 18. Akismet’i Aktif Hale Getirin: Bloğunuzu oluşturur oluşturmaz bir şekilde spam yapan kişiler sizi buluyor ve istenmeyen bir sürü yorumu sitenize eklemeye çalışıyor. Bunun önüne geçmek için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Akismet eklentisini mutlaka aktif hale getirin.
 19. Arama Motoru Optimizasyonu: Bloğunuzun arama motoru sonuçların da yüksek sıralar elde etmesi için SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) ile ilgili mutlaka bazı çalışmalar yapmanız gerekecek. Bunlardan ilki sitenizi aktif hale getirdikten sonra All in One SEO veya Yoast adlı eklentilerden aklınıza yatanını sitenize yüklemeniz.
 20. Yedek Alın: Sitenizi sigorta altına almak için mutlaka düzenli olarak yedek almalısınız. Updraft Plus veya benzer ücretsiz eklentileri kullanarak düzenli olarak sitenizi yedekleyin ve ileride oluşabilecek büyük sorunların önüne geçin.
 21. Temanızı Değiştirin: WordPress kurulumu ile birlikte ücretsiz olarak sunulan bir kaç tema’dan birini kullanmak ilk etapta kötü bir fikir gibi gözükmeyebilir fakat okuyucularınızın hakkınızda daha ciddi düşünmesi için ücretsiz olarak sunulan bir çok harika WordPress teması içerisinden birini seçerek yola devam edebilir, daha da güzeli ücretli temalar’dan beğendiğiniz bir tanesini satın alarak çok daha etkileyici bir siteye sahip olabilirsiniz.
 22. Favicon Ekleyin: Tarayıcınızın en üst sol köşesinde beliren küçük simgeye verilen ad Favicon. Kendi sitenize ve site logonuza uygun bir favicon hazırlayarak mutlaka aktif hale getirin.
 23. E-Posta Listesi Hazırlayın: Yukarıda saydığım maddeler içerisinde bir önem sırası yapacak olsak ve içeriğimize de güveniyor olduğumuzu düşünürsek, E-Posta listesi hazırlamayı ilk sıraya koyardım. Mailchimp veya Aweber gibi servisleri kullanarak kendinize mutlaka bir e-posta listesi hazırlayın ve bu listeyi kendi bloğunuzda her makalenin sonuna ve ana sayfa’da sabit bir alana monte edin. Bu sayede kendinize ait bir okuyu kitlesi ile direkt olarak iletişim kurma fırsatı yakalayacaksınız.
 24. Google Analytics Kaydı Yapın: Web sitenizi ziyaret eden kişiler ile ilgili çok çeşitli bilgileri edinmek ve bu doğrultuda hazırlayacağınız makalelere yön vermek sitenizin başarısı için oldukça büyük önem taşımakta. Tüm istatistiklerinize hızlı bir şekilde erişmek için Google Analytics’e mutlaka kayıt olun ve sistemin size vereceği kodu kendi sitenize ekleyin.
 25. Google Webmaster Tools Kullanın: Google tarafından sunulan bir başka eşsiz servis. Web siteniz ile ilgili can alıcı bilgileri size sunmasının yanında site haritanızı Google arama motoru ile paylaşabilir, sitenize arama motorunun robotlarını çağırarak sıralamarda üst sıralara çıkabilirsiniz.

Unutmayın ki blog hazırlamak başlı başına büyük bir macera ve asla sonucun ne olacağını kestiremezsiniz. Size en büyük tavsiyem; sitenize sımsıkı bağlanın, yazı yazmaya devam edin ve bunu yaparken bol bol eğlenin!

Zira burada size anlattıklarım yetmez ise, burada yer alan detaylı blog açma rehberine göz atabilirsiniz.

Bir sonraki adımınız ne olacak?
Yukarıda sıraladığım 25 adımda blogger olun maddelerini tamamladıysanız lütfen web sitenizin adresi ile birlikte yorum alanında düşüncelerinizi bizimle paylaşın, umarım hak ettiğiniz başarıyı yakalarsınız.

Ek notlar!
Eğer bu yazının içeriği hoşunuza gitti ise daha önceden hazırlamış olduğumuz ve daha derinlere indiğimiz bu makaleler de mutlaka işinize yarayacaktır;

Devamını Oku

Diğer

WordPress için Temel ve Gelişmiş Kaynaklar

WordPress için temel ve gelişmiş kaynakları bir araya getirdik. Sizde rahatlıkla WordPress ile kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

WordPress için Temel ve Gelişmiş Kaynaklar

Dünya’nın en popüler içerik yönetim sistemi WordPress’in temel ve gelişmiş kaynaklarını bir araya getirdik. Daha önceki yazılarımız da WordPress ile sıfırdan blog kurmanın yöntemlerini ve daha bir çok faydalı yöntemi sizler ile paylaşmıştık.

Aşağıda WordPress için tema geliştirmekten, plugin geliştirmeye birçok makaleyi bulabilirsiniz. Makalelerin birçoğu İngilizce de olsa bu işlerle ilgilenenler için mükemmel kaynaklar olduğunu belirtmekte fayda var.

WordPress ile İlgili Temel Bilgiler / Eğitimler

WordPress ile ilgili çok fazla tecrübeniz yoksa bu alanda kendinizi geliştirmek için bir çok makale bulabilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Blog Kurulumu Detaylı Anlatım (VUUB)Git →
25 Adımda Blogger Olun (VUUB)Git →
Tam Olarak WordPress Nedir? (Speckyboy)Git →
Yeni Başlayanlar için WordPress ile Site Oluşturmak (Smashing Magazine)Git →
WordPress Blog Kurulumu (Adım Adım) (WPBeginner)Git →
WordPress’e Giriş (WP101)Git →
WordPress Fonksiyon Listesi (Dummies)Git →
WordPress Ansiklopedisi (WordPress Codex)Git →

WordPress için Tema Geliştirmek

WordPress için tema geliştirmek oldukça karmaşık olabilir fakat aşağıdaki eğitimler ile kendinize özgü bir temayı siz de geliştirebilirsiniz.

Eğitim: WordPress Tema Türkçeleştirme (VUUB)Git →
WordPress Fonksiyonları için Mega Liste (Make a Website Hub)Git →
WordPress Fonksiyonları (Virtual Blend)Git →
Geliştiriceler için WordPress Fonksiyonları (Start Blogging Online)Git →
Geliştiriceler için WordPress Fonksiyonları (Mega) (WPMU DEV)Git →
WordPress Fonksiyonları Ansiklopedisi (WordPress Codex)Git →
WordPress Aksiyon Listesi (hookr.io)Git →
WordPress Filreleme Listesi (hookr.io)Git →
WordPress Değişkenleri Listesi (hookr.io)Git →
WordPress Tema Yapımı (Speckyboy)Git →

WordPress için Eklentiler Geliştirmek

Web sitenize işlevsellik kazandırmak için kendinize özgü plugin (eklentiler) geliştirebilirsiniz.

Acemiler için WordPress Eklenti Geliştirmek (Hongkiat)Git →
WordPress için Nasıl Eklenti Geliştirebilirim? (Scotch)Git →
Eklenti API (WordPress Codex)Git →
WordPress Eklenti Geliştirmek – En iyi Pratikler (WooNinjas)Git →
Sıfırdan WordPress için Eklenti Geliştirmek (1stWebDesigner)Git →
Eklenti Yazımı (WordPress Codex)Git →

Gelişmiş WordPress Eğitimleri

Aşağıdaki makaleler WordPress’in uzmanları için faydalı olabilecek birçok materyal sağlamaktadır.

REST API

WordPress REST API’yi Nasıl Kullanabilirim? (WPMU DEV)Git →
WP REST API’ye Giriş (Envato Tuts+)Git →
REST API – Yazılımcının Not Defteri (WordPress Developer Resources)Git →
WordPress Rest API’nin Temelleri (Kinsta)Git →

Güvenlik

WordPress İçeriğinizi Koruma Yöntemleri (VUUB)Git →
WordPress’i Güçlendirmek (WordPress Codex)Git →
WordPress Sitenizi Güçlendirmek için 10 Eklenti (Speckyboy)Git →
WordPress Siteniz için 10 Ücretsiz Yedekleme Çözümü (Speckyboy)Git →
Sucuri WordPress Security Eklentisi (Sucuri)Git →
Wordfence Blog (Wordfence)Git →
Bir Kaç Adımda WordPress Güvenliği (Yoast)Git →
WordPress Güvenliği: Gelişmiş Rehberi (WPMU DEV)Git →

SEO ve Pazarlama

WordPress SEO ve Optimizasyon (VUUB)Git →
WordPress Uyumlu ve Hızlı Hosting (VUUB)Git →
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) (VUUB)Git →
Yoast Eklentisi’nin Gelişmiş Kullanım Özellikleri (TORQUE)Git →
Web Sitenizi Nasıl Pazarlayabilirsiniz? (DevriX)Git →
WordPress için İçerik Pazarlama Rehberi (CreativeMinds)Git →
Arama Motorlarında En Yukarıda Yer Almak(Yoast)Git →
Yeni Başlayanlar için Arama Motoru Optimizasyonu (Adım Adım) (WPBeginner)Git →

WordPress Sizin için Ne Anlam İfade Ediyor?

Yukarıda yer verdiğimiz kaynakları WordPress ile kişisel veya ticari siteler için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu makale içerisinde yer alan bilgilere eklemek istediğiniz konular / rehber var ise lütfen bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin. Yine yukarıdaki konularda ülkemizde de kaliteli içerik üretilmesini heyecanla bekliyor olacağız ve bu içerikleri size ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz.

Devamını Oku

Diğer

7 Adımda Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Web sitesi nasıl oluşturulur sorusuna 7 adımda cevap veriyor ve tüm detayları ile açıklıyoruz, ayrıntılar için lütfen makalemizi ziyaret ediniz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

7 Adımda Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Adım adım kurulum ve tasarım planıyla yeni sitenize başlayın.

Kendi web sitenizi oluşturmak veya hazır web sitesi aldığınızda, özellikle önceki web tasarım deneyiminiz yoksa, göz korkutucu bir görev gibi gelebilir.Gerçekten de çok büyük veya karmaşık bir siteye ihtiyacınız varsa, deneyimli bir web profesyoneliyle çalışmak isteyeceksiniz, gerçek şu ki çok daha küçük ve basit siteler için bu işi kendiniz yapabilirsiniz!

Bu yedi adım web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacak.

1. Adım: Sitenizi Barındırma

Web barındırma, sayfaları, resimleri, belgeleri ve o siteyi görüntülemek için gereken diğer kaynakları içeren web siteniz için kiralanmış yer gibidir. Kişisel bilgisayarınızda tamamen işlevsel bir web sitesi oluşturabilirsiniz, ancak başkalarının görebilmesi için bir web barındırma kullanmanız gerekecektir.

Seçebileceğiniz birkaç tür web barındırma seçeneği vardır. Ve birçok yeni web tasarımcısı ücretsiz web barındırma cazibesine kapılırken bu ücretsiz servislere önemli dezavantajlar olabilir:

 • Sayfalarınızın depolandığı sunucu alanının kapasitesi daha az olur. Sitenizin boyutuna ve ihtiyaç duyduğu kaynaklara (video, ses, resim vb.) bağlı olarak, bu depolama alanı yeterli olmayabilir.
 • Sitenizde reklam yayınlamanız gerekebilir.
 • Çok fazla trafik alırsanız, çok kısıtlayıcı olabilecek bant genişliği limitleri olabilir. Bazı durumlarda, aylık limitinizi aşarsanız, sitenizi kapatabilirler bile.
 • Bazen ücretsiz bir barındırma sağlayıcısına koyabileceğiniz içerik türünün sınırlamaları vardır. Örneğin, bazıları E-ticaret web sitelerine izin vermiyor.
 • Bazı ücretsiz barındırma sağlayıcıları “ücretsiz” hesaplarına bakım ve yenileme ücretleri önermektedir.

Herhangi bir web barındırmasına web sitenizi koymadan önce tüm ince detayları okuduğunuzdan emin olun. Ücretsiz barındırma sağlayıcıları, web sayfalarını test etmek için veya çok basit, kişisel web siteleri için yeterince iyi olabilir, ancak daha profesyonel siteler için, söz konusu hizmet için en azından nominal bir ücret ödemeyi düşünmelisiniz.

 

Adım 2: Bir Alanı Adı Kaydetme

Bir alan adı, kullanıcıların web sitenize girmek için tarayıcılarına yazabilecekleri kolay bir URL’dir. Alan adlarına dair bazı örnekler şunlardır:

 • about.com
 • gov
 • Pumpkin-king.com

Alan adları, genellikle yılda 8 – 35 dolar arasında değişir. Çoğu durumda, aynı sağlayıcıdan alan adı kaydı ve web barındırma hizmetleri alabilirsiniz; bu hizmetler tek bir hesapta yer aldığından dolayı daha da kolaylaşır.

 

3. Adım: Web Sitenizi Planlama

Web site kurmak üzere sitenizi planlarken bir takım önemli kararlar vermeniz gerekecek:

 • İhtiyacınız olan sitenin türü. Bu, bir haber veya bilgi sitesi mi? bir şirket veya hizmet için bir site mi? kâr amacı gütmeyen veya neden odaklı sitesi bir site mi? veya bir E-ticaret mağazası vb. midir? Bu tür sitelerin her biri, tasarımını etkileyecek biraz farklı bir odağa sahiptir.
 • Gezinme tasarımı: Kullanıcıların sitenizde dolaşması, bilgi mimarisini ve sitenin genel kullanılabilirliğini etkiler. Sayfaları bir site olarak planlayın, bir site haritası oluşturun ve oradan bir gezinme yapısı geliştirin.
 • İçerik: Sitenizin içerik kalitesi sitenin başarısında önemli bir rol oynayacaktır. İçerik, metin, resim, video ve daha fazlası gibi sayfalarınızın içerdiği her şeydir. Sayfaları tasarlamaya veya yapmaya başlamadan önce, bu sayfaların içereceği içerik için açık bir stratejiniz olmalıdır.

 

4. Adım: Web Sitesi Tasarlama ve Oluşturma

Bu, kolayca web sayfası oluşturma sürecinin en karmaşık parçasıdır ve bu aşamada dikkat edilmesi gereken birtakım konular bulunmaktadır aşağıda yazıldığı gibi:

 • Tasarımın Temelleri: İyi ve uygun tasarım unsurları ve bunların web sitelerinde nasıl kullanılacağı.
 • HTML Öğrenme: HyperText Markup Dili veya HTML bir web sayfasının yapı taşlarıdır. Bir sayfanın HTML’ini sizin yerinize kodlayan birçok platform bulunurken, HTML temellerini öğrenirseniz daha iyi esnekliğe sahip olup ve daha iyi kontrol elde edersiniz.
 • CSS Öğrenme: Basamaklı Stil Sayfaları, web sayfalarının nasıl göründüğünü belirtir. CSS Öğrenme, bir sitenin görsel görünümünü bir projenin tasarım gereksinimlerine uyacak şekilde değiştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Web Sayfası Editörleri: Farklı editörler farklı şeyleri gerçekleştirmenize izin verecektir. HTML ve CSS, Not Defteri gibi basit metin düzenleyicilerinde yazılabilir veya oluşturduğunuz sayfalarda yardım almak için Adobe Dreamweaver gibi yazılımları kullanabilirsiniz. Web sitenizi oluşturup güçlendirmek için bir İçerik Yönetim Sistemi kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

5. Adım: Web Sitenizi Yayınlama

Web sitenizi yayınlamak, 4. adımda oluşturduğunuz sayfaları 1. adımda kurduğunuz barındırma sağlayıcısına götürme meselesidir.

Bunu barındırma hizmetinizle birlikte verilen tescilli araçlar ile veya standart bir FTP (Dosya Aktarım Protokolü) yazılımı ile yapabilirsiniz. Hangisini kullanabileceğiniz hosting sağlayıcınıza göre değişir, ancak sağlayıcıların çoğunun standart FTP desteği olmalıdır.

 

6. Adım: Web Sitenizi Tanıtma

Web sitenizi tanıtmak için en çok istenen yollardan biri arama motoru optimizasyonu veya SEO’dur.Bunun nedeni sitenizin, sitenizin tarafından sağladığı bilgi, hizmetler veya ürünleri arayan kişiler tarafından bulunmasını sağlar.

Web içeriğinizi arama motorlarına çekici gelecek şekilde inşa etmek isteyeceksiniz.

Sitenizi tanıtmanın diğer yolları şunlardır: ağız yoluyla konuşma, e-posta pazarlama, sosyal medya kullanımı ve daha geleneksel reklam biçimlerini kullanma.

 

7. Adım: Web Sitenizin Bakımı

Bakım, web sitesi tasarımının en sıkıcı parçası olabilir, ancak sitenizi iyi durumda tutmak ve iyi görünmek için düzenli olarak dikkate ve bakıma ihtiyaç duyar.

Sitenizi inşa ederken test etmek ve bir süre çalışır vaziyette kaldıktan sonra test etmek önemlidir.

Her zaman yeni cihazlar piyasaya sürülür ve tarayıcılar her zaman yeni standartlar ve özellikler ile güncellenir; bu nedenle düzenli testler sitenizin farklı cihazlarda ve tarayıcılarda beklendiği gibi performans göstermeye devam etmesini sağlar.

Düzenli testlere ek olarak, düzenli olarak yeni içerik üretmelisiniz.

İstediğiniz tarzda web sitesi oluşturmak için binlerce çesiti bulunan TemplateMonster ‘ın duyarlı tasarımlarına göz atabilir birbirinden şık, çekici son teknoloji şablonlarından birini alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için;
http://www.templatemonster.com/tr/ozellikler/duyarli-tasarim/

Devamını Oku

Popüler Makaleler