Sosyal Medya Hesaplarımız

Tarih

Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

Eski Mısır uygarlığının beslenme alışkanlıkları ile Mısırlıların yaşamak için yemediklerini, adeta yemek için yaşadıklarına tanık olacağız.

Bilge Dilara Dokuzcan

Eklenme Tarihi

-

Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

Eski Mısır uygarlığı her zaman büyüleyici, gizemli ve ilgi çekici olmuştur. Geride bırakılan zamana rağmen evrensel kültürün önemli bir parçasıdır. Her ne kadar günümüz koşullarına ve teknolojisine yetişememiş olsalar da yaşamak için beslenmek zorundaydılar. Ancak yaşamak için yemediler adeta yemek için yaşadılar. Yemekli şölenler özellikle üst sınıfın en önemli sosyal aktivitelerinden biriydi. Şimdi dilerseniz Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgiye göz atalım.
 

 1. Eski toplumların çoğunda olduğu gibi Eski Mısır’da da toplum içindeki statü beslenmeyi etkileyen en önemli öğeydi. Bazı Mısırlı rahiplere balık ve domuz eti yasaktı. Bunun yanında batareh (tuzlanıp, kurutulmuş kefal yumurtası) adlı yemek alt sınıfın asla tadamadığı, kutsal sayılan bir yemekti.
 2. Beslenme şekilleri ağırlıklı olarak vejetaryen beslenmeydi. Et çeşitleri tüketiliyordu ancak beslenmede dar bir halkaya sahipti. Toplumun bütün sınıfları için geçerli olan bu durum, varlıklı insanların daha çeşitli besinlere ulaşabilmesinden ötürü değişiklik gösteriyordu.
 3. Kuşlar tarafından fazlaca göç almasından ve Nil kıyısında konumlanmasından ötürü en fazla tüketilen et çeşitleri av kuşları ve balıklardı. Özellikle kaz eti ve yumurtası sevilen ve saygı duyulan yiyeceklerdi. Tavuk henüz Mısır topraklarına ulaşmamıştı o yüzden Eski Mısır’da yiyeceklerde tavuk yoktu.
 4.  

  Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

  Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

 5. Tarımla uğraşan bir toplum oldukları için tahıllar beslenmelerindeki en geniş halkaydı. Ve en çok üretilen tahıl arpaydı. Hem bira hem ekmek yapımında kullanılıyordu. Ayrıca buğdaya göre daha ucuz olduğu için alt tabakanın beslenmesinde yoğunluklu görülüyordu.
 6. Ekmeğin toplumdaki yeri çok büyüktü. Çok çeşitli ve farklı şekillerde ekmekler üretiyorlardı. Kişi toplumda hangi sınıfta olursa olsun ölü gömme törenlerinde de en çok kullanılan adak türlerinden biriydi. Ayrıca kölelere ücret olarak ekmek ile bira veriliyordu.
 7. Çoğunlukla yağlı tohumlardan ve kabuklu yemişlerden elde ettikleri yağı kullanıyorlardı. Kızartma yapabiliyorlardı. Ek olarak ürettikleri yağları ekmek ve çöreklerde lezzet verici olarak kullanıyorlardı.
 8. İklim koşullarından dolayı balıkları uzun süre saklamak için salamura ve güneşte kurutma yöntemlerini kullanıyorlardı.
 9. Her ayın üç günü kusturucu şeyler alarak veya kalınbağırsağa su vererek, günümüzdeki detoks mantığına benzer sindirim sistemlerini boşaltıcı ve düzenleyici işlemler yapıyorlardı.
 10. Soğan, sarımsak, kırmızıturp ve pırasa hem yemeklere katılıyor hem de şifa verici olarak tüketiliyordu.
 11. Marul (Bizim tükettiğimizden farklı olarak daha sulu bir marul türü.) Mısırlılar için cinsel isteği arttıran bir yiyecekti ve doğurganlık ve bereket tanrıları Min’e sunulan en önemli adaktı.

 

Kaynakça

 • Bober, P. P. (2014). Sanat, Kültür ve Mutfak. İstanbul: Kitap yayınevi.
 • Kıple, K. F. (2010). Gezgin Şölen. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları.

Yemek yiyorum, öyleyse varım felsefesini hayatının merkezine oturtmuş ve patatesin dünyadaki en güzel şey olduğuna inanan, Gazi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden mezun olmuş fakat daha öğrenecek şeyler bitmedi yaa diyerek bir de Okan Üniversitesi’nde aynı alanda Yüksek Lisans yapan normal bir insanım aslında.

Yorum

Diğer

8 Kötü Şöhretli Suç Fotoğrafı

Oldukça kötü bir şöhrete sahip olan 8 suçlunun fotoğrafları ve arka plandaki suç hikayeleri bu liste içinde yer almaktadır.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Fotoğraf tarihinde toplumların üzerinde silinemez etkiler bırakan suç ve suçluların fotoğrafları bulunmaktadır.  Ne olursa olsun asıl olan işlenen suçların bütün fotoğrafları acı ve günahkarlığın somut halidir.

Uyarı: Bu listed yer alan fotoğrafların bazıları okuyucuları rahatsız edebilecek niteliktedir.

 

Deli Bombacı’nın Deli Gülüşü

Deli Bombacı’nın Deli Gülüşü

Adı bilinmeyen ve “Deli Bombacı” olarak tanınan bir adam New York’u 16 yıl boyunca terörize etti. Bir enerji şirketi olan Consolidated Edison’ın sahip olduğu Sinema, metro durakları, kütüphaneler ve binalar gibi halka açık bölgeye bomba yerleştirdi.

Toplamda 33 bomba yerleştirdi ve 22 tanesi patladı. Mucizevi bir şekilde sadece 15 kişi yaralandı. Yerleştirdiği her bomba için polisi aradı ya da gazetelere ilan verdi fakat asla bombanın tam konumunu vermedi. Bu doğal olarak bir kaos yarattı çünkü polis hem bombaları bulmaya hem de insanları sakin tutmaya çalışıyordu.

Polis bu adamla ilgili daha detaylı bir araştırma yapmaya karar verdiğinde  bir kriminolog’dan bombacının profilini çıkarmasını istedi. Kriminolog, bombacının Doğu Avrupalı olduğu, ve bir dönem Con Edison için çalışıp bir şekilde oradan kovulduğu sonucuna vardı. Ve tabi ki kovulmak bu adama adil gelmemişti.

Profil basıldıktan bir gün sonra polis gazeteye bombacıya teslim olması için çağrı yaptı.  Buna karşılık olarak bombacı ateşkes yapacağını fakat Con Edison’ı yine de patlatmak istediğini açıkladı.

Bombacı Con Edison’da çalışırken yaralandığını açıkladı, bunun üzerine Con Edison bir araştırma yapıp bu adamın George Metesky olduğunu ve çalışırken yaralandığını öğrendiler. 26 gün hastalık maaşı aldıktan sonra işten atılmıştı. Tazminat istediğinde ise bu reddedilmişti çünkü bu durumun geç dosyalandığını öne sürmüşlerdi.

Yakalandığında tüm suçunu itiraf etti. Tüm şehri korkuya boğan bu adamın parmaklıklar ardında fotoğrafının çekilmesine izin verildi. En ünlü fotoğrafı New Yok Daily News fotoğrafçısı Judd Mehlman’ın yakaladığı ve yukarıda sizlerle paylaştığımız karedir.

Metesky, halka delice şeyler yapan deli bir adam olarak tanıtıldı. Metesky mahkemeye çıkabilecek biri olarak görülmedi ve 90 yaşına kadar devlet hastanesinde yaşadı.

 

Ricky Kasso, Genç Satanist

Ricky Kasso, Genç Satanist

Satanizm’in genç insanların arasında en ateşli aşamasındayken çılgın gözler ve heavy metal tişörtüyle fotoğraflandı bu genç adam. Genç kızlar ve erkekler heavy metal yüzünden uyuşturucudan çürümüş Satanistler haline gelmekteydi. 17 yaşındaki Ricky Kasso ailenizden çıkabilecek herhangi kötü bir ergendi.

Bu fotoğraf 1984 Haziran’ında 17 yaşındaki Gary Lauwers’ı öldürme suçundan tutuklandığında çekildi. Kasso lise terk bir uyuşturucu bağımlısıydı ve partileri seviyordu. Bir noktada Lauwers ve Kasso arkadaşlardı ama Lauwers Kasso’dan uyuşturucu çaldığında işler değişti.  Bu olaydan bir süre sonra Kasso, Lauwers’a onu affettiğini ve ormanda arkadaşlarıyla yapacağı partiye gelmesini söyledi.

Ormanda meskalin adı verilen ve halisünasyon görmelerini sağlayan bir madde kullandılar. Bir süre sonra Kasso bir karga sesi duydu ve bunu Lauwers’ı öldürmesi için bir işaret olarak yorumladı. İkisi kavgaya başladılar ve Kasso Lauwers’ı bıçakladı. Kasso ona diz çöktürdü ve ona “Şeytanı seviyorum de”  diye emretti. Buna karşın Lauwers annesini sevdiğini söyledi ve Kasso onu göğsünden, boynundan ve suratından olmak üzere 17 – 36 arasından darbeyle bıçakladı. Hatta onun gözlerini çıkardı. Daha sonra cesedi çürümesi için ormanda bıraktı.

Birkaç hafta boyunca Kasso işlediği cinayetle övündü ve hatta insanları cesedi görmeleri için ormana bile götürdü. Sonunda biri onu ihbar etti ve Kasso tutuklandı. Bu fotoğraf çekildikten iki gün sonra Kasso kendini hücresinde astı.

 

Salyalı Andre Rand

Salyalı Andre Rand

Andre Rand 1960’ların ortasında Willowbrook Devlet Okulunda bekçiydi. Bu okulun adı kötüye çıkmıştı çünkü Geralde Rivera yaklaşık 6.000 mental bozukluğu olan çocuk üzerinde barbarca yapılan tedaviler üzerine bir belgesel hazırlamıştı. Rand o okulda birkaç sene çalıştı, ta ki çocuklara cinsel saldırı ve kaçırma gibi suçlardan dolayı tutuklanana kadar. İlk tutuklanmasından sonra hayatının birkaç yılını bir içerde bir dışarda geçirdi.

1987 yılında  Willowbrook Devlet okulu kapatıldı ve bina terk edildi. Aynı dönemde bir seri katil ve akıl hastasının bodrum tünelinde yaşadığına dair bir şehir efsanesi ortaya çıktı.

Bu şehir efsanesinin bir şekilde gerçek olduğuna dair kanıtlar ortaya çıkmaya başadı. 1987 yılında doğuştan down sendromlu olan Jennifer Schweiger kayboldu ve 35 gün sonra Rand’in kampının yakınında bulunan okul mülkünde gömülü olarak bulundu.

Rand tutuklandı ve suçlandı. En kahredici görüntü ise; polisin kelepçelediği Rand’in deli gibi görünmesi ve ağzından durmadan salyalar akıtmasıydı. Rand’i böyle korkunç bir suç işleyecek bir canavar gibi gösteren fotoğraf Tony Carannante tarafından çekildi.

Tutuklandıktan sonra başka dört cinayet daha Rand’in suçlamaları arasındaydı ve bu kurbanların içinde iki tane 5 yaşında çocuk da yer alıyordu. Ancak Rand Schweiger ve 1981 yılında kaybolan Holly Ann Hughes cinayetlerinden hüküm giydi. Onun da cesedi iddia edilen diğer 3 kurban gibi bulunamadı. Aslında Rand’in masum olduğuna ve sadece ikinci derece kanıtlarla hüküm giydiğine inanan insanlar bulunmakta.

 

Karla Homolka’nın Siyah Gözleri

Karla Homolka’nın Siyah Gözleri

Paul Bernardo ve Karla Homolka Kanada tarihinin en kötü şöhretli katilleridir. Bernardo suç kariyerine düzinelerce kadına vahşice tecavüz ederek başladı. En sonunda Karla Homolka ile evlendi ve Karla kendi öz kardeşi Tammy’nin de dahil olduğu üç vahşi tecavüz ve cinayette Bernardo’ya eşlik etti.

Bu korkunç suçlar dünya çapında duyuldu. Fakat eskiden de şimdi de birçok kişiyi etkileyen Homolka’nın korkunç siyah gözlerinin fotoğrafı oldu. Bu fotoğraf Bernardo’u saldırı ile suçladığında kanıt olarak çekildi. Bunun sonucu hem polis hem de halk Homolka’nın Bernardo’nun kurbanı olduğuna inandı. Ve yine bu fotoğraf karşılığında Homolka sadece 12 yıllık hapis cezası aldı.

Bu fotoğraf 1992 Aralık ayında olan olayın bir sonucuydu. Bernardo, Homolka’yı bir fenerle çok kötü dövmüştü. Ailesi daha sonra onu kurtardılar ve onu Bernardo’dan kurtardılar. Bu şekilde Bernardo’nun sonu gelmiş oldu.

Maalesef Homolka’nın cinayetlere söylediğinden daha fazla katkıda bulunduğu ortaya çıktı. 2005 yılında serbest kaldı, şuan kocası ve 3 çocuğuyla yaşamakta.

 

Ted Bundy İçindeki Canavarı Açığa Çıkarıyor

Ted Bundy İçindeki Canavarı Açığa Çıkarıyor

Ted Bundy tüm zamanların en ünlü ve en çok öldüren seri katillerinden biridir. Yüzeyde akıllı ve iyi görünümüyle içindeki canavarı saklayabilmesiyle tanınır. Davaları boyunca insanların çoğu böyle görünen ve davranan bir adamın nasıl bu suçlarını işlediğini anlayamadılar. Hatta onu cezalandıran hakim bile onun hayatının bir noktasında kafayı kıran parlak genç bir adam olduğunu düşünmüştür.

Yukarıda gördüğünüz ve Bill Frakes’in çektiği fotoğraf  Bundy’nin içindeki hiddeti çok net yansıtmaktadır. Bu fotoğraf Bundy’nin son kurbanı olan 12 yaşındaki Kimberley Leach davasında Orlanda’da çekilmiştir. Bundy, Leach’I okuldan kaçırmış ve kızın cesedi haftalar sonra bulunmuştu.

Bu davada Bundy kendi avukatı olmamayı seçti. Kendini normalde bilinen sakin ve düzgün tavrında tutmakta problem yaşıyordu. Bu fotoğraf Bundy’nin mahkeme salonunu terketmeye çalıştığı fakat polis tarafından durdurulduğu zaman çekilmişti. Bu görünüşte çekici Bundy’nin kendini kaybettiği nadir anlardan biriydi. Bu bize küçük de olsa Bundy’nin 30’dan fazla kurbanının onda gördüğü şeyi görmemizi sağlayan bir fotoğraf.

 

Thomas Shipp & Abram Smith’in Linç Edilişi

Thomas Shipp & Abram Smith’in Linç Edilişi

Çok fazla Afrikalı Amerikalı halkın önünde ve halk tarafından linç edilmiştir ve bu korkunç anlara ait birkaç adet fotoğraf bulunmaktadır. Yukarıdaki fotoğraf Lawrence Beitler tarafından çekilmiştir.

Linç edilen bu iki adam 18 yaşındaki Thomas Shipp ve 19 yaşındaki Abram Smith’di. Bir gece önce tutuklanmışlardı ve aralarında James Cameron’da vardı. Bu içlü nehir kenarında araba sürüyorlardır ve o sırada Claude Deeter ve Mary Bell ile karşılaştılar. Cameron’a göre Shipp ve Smith çifti soymak istediler ve Cameron’a bir silah verdiler. Cameron çifti tanıdığını fark ettiğinde oradan uzaklaşmaya karar verdi. Ve kısa süre sonra silah sesleri duyduğunu iddia etti. Üçlü ilerleyen saatlerde Deeter’ın öldürmek ve Bell’e tecavüz etmekten tutuklandı.

Tutuklamadan bir gün sonra yüzlerce kişinin olduğu bir grup hapishanenin etrafını sardılar. Bu kalabalık üçlüyü linç etmeye hazırdı. Grup balyoz kullanarak hapishaneye girdi, öndelikle Smith ve Shipp’i çıkardılar.  Önce onları dövdüler ardından da onları astılar.

Mucizevi bir şekilde Cameron’da tam asılacakken kalabalıktan biri onun masum olduğunu söyledi. Ve kalabalık onun gitmesine izin verdi. Bu olay Cameron’ı linçten kurtulan tek insan olarak tarihe geçirdi.

Fotoğrafçı, bu fotoğrafı iki versiyonda bastı. Biri kalabalığı göstermiyordu fakat diğeri olayı izlerken gülümseyen insanları da içeriyordu. Günler içinde bu fotoğraflar yüzlerce sattı.

Bu olay Güney’deki insanlar için bir onurken dışarıdaki insanları şoka soktu. İlk defa insanlar bu fotoğrafla kendi ülkelerinde ırkçılığın ne kadar korkunç bir noktaya geldiğini farkettiler.

 

Bonnie & Clyde Saçmalarken

Bonnie & Clyde Saçmalarken

Amerika tarihinde en fazla romantize edilen suçlular Clyde Barrow ve kız arkadaşı Bonnie Parker’dır. Çiftin suçları genelde sisteme karşı gelen aşıkların büyüleyici hikayesi olarak görülüyordu ve hala da öyle görülmekte. Aslında olan ise fakir insanlardan çalan bir çete oldukları idi. En kötüsü ise soğuk kanlılıkla 13 kişiyi öldürmüş olmalarıydı.

Bu fotoğrafı aslında polis yaydı, bunlar basılmamış bir film makarasında bulundu. Polis elinde başka fotoğraf olmadığı için aranan kaçakların bulunması için bu fotoğrafları kullanmak zorunda kaldı.

Bu fotoğrafların paylaşılması olayların görüntüsünü çok değiştirdi. Bonnie ve Clyde aşık vahşi genç isyankarlar olarak görülmeye başlandı. İnsanların fakirlik içinde kurallara uymak zorunda olduğu bir dönemde ortaya çıkan bu çift ve fotoğraflar genç Amerikalılar arasında bu çiftin bir fenomen olmalarını sağladı.

 

Sevgililer Günü Katliamı

Sevgililer Günü Katliamı

Şikago’da 1929 yasaklar çağında kara borsada kontrol sahibi olmak isteyen iki ana çetenin savaşı vardı. Çeteler George “Bugs” Moran ve Al “Scarface” Capone tarafından yönetiliyordu.  Moran, Capone’yi yakalayacak kişiye büyük bir para ödülü vereceğini duyurdu ve Capone ilk saldırıyı yapmaya karar verdi.

Capone saklanırken ilk saldırı emrini verdi. 14 Şubat 1929 yılından iki adam polis memuru olarak, iki adam ise takım elbiseyle Moran’ın bulunduğu yere gittiler. Çetenin 5 üyesi oradaydı ve 2 tanesi de garajdaydı. Duvara doğru dizilmelerini söylediler ve Capone’nin adamları diğer çetenin 7 üyesini üzerlerine ateş açarak öldürdüler. Enteresan bir biçimde çetenin ölmeyen tek üyesi Moran’dı çünkü o sırada uyuyordu ve garajda değildi.

Suç korkunç ve şok ediciydi ve fotoğraflar bu durumu daha da kötüleştirdi. Bu fotoğraf Chicago American’dan Tony Bernardi tarafından çekildi. Polis onun bu fotoğrafı çekmesine izin vermişti.

Katliam hem Moran hem de Al Capone’nin çöküşü oldu. Capone’yi destekleyenler bu fotoğrafı gördükten sonra ona sırt döndüler. Moran basitçe tekrar bu insan gücünü toplayacak bütçeyi bulamadı ve bu sırada Capone de vergi kaçakçılığından tutuklandı.

Devamını Oku

Eğlence

Hitler Hakkında Şaşırtıcı 25 Bilgi

Bugüne kadar fazla gün yüzüne çıkmayan, tüm zamanların en lanetli kişiliklerinden biri olan Adolf Hitler hakkında şaşırtıcı 25 bilgi.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Hitler Hakkında Şaşırtıcı 25 Bilgi

Kuşkusuz ki Adolf Hitler dünya tarihinde en çok tartışmaya yol açmış ve lanetlenmiş kişiliklerden biridir. Bu şekilde tepki görmeyi yapmış olduğu icraatlar ile haketmiştir. İnançları, düşünceleri ve idaelleri yüzünden, ikinci dünya savaşının başlamasına neden olmuş, büyük çapta katliamlara ve yıkıma sebep olmuştur. Yine de bu gezegenin tarihini şekillendirmis karakterlerdendir. Hitler’in yaptığı canavarlıkları oğrenmenin bize bir zararı olmayacaktır. Umarız ki geçmişe bakıp Hitler’in yaptığı kötülükleri inceleyerek, bu tür kişiliklerin bir daha yükselmesine ve güce sahip olmalarına izin vermeyiz.

Hitler hakkındaki şaşırtıcı 25 bilgi.

1-Hitler Eva Brown ile evlendi ve ertesi gün intihar etti.
1-Hitler Eva Brown ile evlendi ve ertesi gün intihar etti.

Brown ile evlenmenin imajını zedeleyeceğini düşündüğü için yıllarca reddetti. Buna rağmen ikinci dünya savaşında Almanlar yenilmek üzere iken evlenmeyi kabul etti. Sivil bir tören ile evlendiler. Ertesi gün ikisinin de cesetleri bulundu. Hitler kendini vurmuş, Eva ise siyanür hapı içerek kendini öldürmüştür.

 

 

2-Hitler, üvey yeğeni ile tartışmalara yol açan bir ilişki yaşamıştır.
2-Hitler, üvey yeğeni ile tartışmalara yol açan bir ilişki yaşamıştır.

Geli Raubal tıp okuluna giderken, Hitler’in Münih’teki apartmanında kalmıştır. Daha sonralari Hitler üvey yeğenini aşırı sahiplenmiş ve hükmetmeye calışmıştır. Hatta Hitler şoföru ile ilişkisi olduğu söylentilerini duyduktan sonra kendisinden izinsiz hiçbir şey yapmasına izin vermemiştir. Nurmberg’deki kısa bir toplantıdan döndüğünde Hitler yeğenini kendi silahıyla intihar etmiş olarak bulmuştur.

 

 

3-Hitler ve Kilise
3-Hitler ve Kilise

Hitler Vatikanın kendi otoritesini tanımasını istedi ve 1933’te Katolik kilisesi ve Reich (Alman devleti) bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre eğer Almanlar dini inançlara   sadık kalırlarsa Vatikan tarafından tanınacaktı. Fakat bu anlaşma daha sonra bozuldu ve Naziler anti katolik aktivitelere devam ettiler.

 

 

4-Nobel ödülünün Hitler versiyonu
4-Nobel ödülünün Hitler versiyonu

Nobel ödülünü yasakladıktan sonra Hitler kendi versiyonunu geliştirdi. İsmini de Alman Ulusal Sanat ve Bilim ödülü koydu. Ferdinand Porsche ödul alanlardan biriydi. Volkswagen Beetle ve dünya’nın ilk hybrid arabasını yapmasından ötürü bu ödüle layık görülmüştü.

 

 

5-Hitler'in yahudi eserler kolleksiyonu
5-Hitler’in yahudi eserler kolleksiyonu

Hitler bir dönem “nesli tükenmiş bir ırk” adlı bir müze kurup, sahip olduğu yahudi eserleri burda sergilemeyi düşünmüştür.

 

 

6-Eyfel Kulesinin asansör kabloları
6-Eyfel Kulesinin asansör kabloları

1940’ta Paris, Almanların kontrölüne geçtiğinde Fransızlar, Eyfel Kulesinin asansör kablolarını kestiler. Hitler, Eyfel Kulesinin tepesine merdivenleri kullanarak çıkmak zorunda kalsın diye kasıtlı olarak yapılmıştı. Fakat Hitler, 1000 tane basamak çıkmamak için Eyfel Kulesi ziyaretinden vazgeçmiştir.

 

 

7-Hitler ve kozmetik endüstrisi
7-Hitler ve kozmetik endüstrisi

Hitler en başta savaş ekonomisine ağırlık vermek için kozmetik endüstrisini tamamen kapatmak istiyordu fakat Eva Brown’u hayal kırıklığına uğratmamak için daha kademeli olarak kapatmayı tercih etmiştir.

 

 

8-Amerikan yerlilerinin soykırımı
8-Amerikan yerlilerinin soykırımı

Hitler pek çok kere Amerikalı’ların yerli soykırımında gösterdikleri “verimli    çalışmalarını” övmüştür.

 

 

9-Hitler ve sanat
9-Hitler ve sanat

Hitler’in sanata karşı fazlasıyla eğilimi vardı. 1900’ler de Viyana’ya ilk taşındığında sanat alanında bir kariyer planlıyordu. Fakat başvurduğu Viyana Sanat Akademisi, Hitler’i resim yapmaya yetenekli bulmadığı için reddetti.

 

 

10-Hitler'in aile ortamı
10-Hitler’in aile ortamı

Hitler otoriter bir aile ortamında büyüdü. Babası (Avusturyalı bir gümrük memuru), asabiyeti ve sertliği ile tanınıyordu. Hitlerin’de babasının bu kişisel özelliklerini taşıdığı gözlemlenmiştir.

 

 

11-Hitler'in, Almanların 1.Dünya Savaşı sonunda teslim olmasından dolayı duyduğu rahatsızlık
11-Hitler’in, Almanların 1.Dünya Savaşı sonunda teslim olmasından dolayı duyduğu rahatsızlık

Hitler, 1.Dünya Savaşı sırasında uğradığı bir gaz saldırısından iyileşmeye çalışırken, savaşın sona erdiğini bildiren bir ateşkes duyurusu aldı. Hitler’in kızgınlığına ve Almanlarin kendi liderleri tarafından ihanete uğradığına inanmasına sebep olan da büyük ölçüde bu ateşkes duyurusudur.

 

 

12-İntihar etmeyi reddeden general
12-İntihar etmeyi reddeden general

Almanların, Stalingrad savaşını kaybetmeleri bariz olduğunda Hitler, ordusunun liderinin intihar etmesini bekledi fakat general “bu sıradışı yaratık için kendimi vurmaya hiç niyetim yok” dedi ve 1943’te teslim oldu.

 

 

13-Neden futbolu sevmiyordu?
13-Neden futbolu sevmiyordu?

Hitler daha sonraları futbolu sevmemeye başladı çünkü, ne kadar hile, şike yapmaya çalışsa da Alman olmayanlara karşı Alman galibiyetini garanti etmenin bir yolu yoktu.

 

 

14-Hitler'in orjinal tam ismi
14-Hitler’in orjinal tam ismi

Hitler’in babası 1877’de oğlunun ismini değiştirdi. Değiştirmeseydi insanların Hitler’in tam ismini söylemesi ve hatırlaması zor olacaktı çünkü gerçek ismi Adolf Schicklgruber idi.

 

 

15-Hitler'in "Fahri Aryanları"
15-Hitler’in “Fahri Aryanları”

Hitler’in en yakın arkadaşlarından biri ve aynı zamanda kişisel şoförü, yahudi kökenli olduğu bulunmuş ve bu sebeple Hitler’in partisinden ileri gelenler bu kişinin SS’den atılmasını talep etmişlerdir. Fakat Hitler, bu kişi ve hatta erkek kardeşlerini fahri aryanlar diye tanımlayarak onlara imtiyaz tanımıştır.

 

 

16-Hitler'in asil yahudisi
1
6-Hitler’in asil yahudisi

Hitler’in minnetarlığını kendine has bir biçimde gösterme şekli vardı. Ailesi bir doktorun yüksek ücretini ödeyecek imkanlara sahip değildi. Ne kadar şanslıydı ki Avusturyalı yahudi doktor hiçbir zaman Hitler’in ailesinden ücret istememişti. Hitler başa geçtiğinde bu doktor Nazi liderinin sonsuz minnettarlığından faydalandı ve asla Nazi kamplarına gitmedi. Devlet tarafından dokunulmazlık aldı ve “asil yahudi” ismi ile tanındı.

 

 

17-Hitler'i sorguya çeken avukat
17-Hitler’i sorguya çeken avukat

Politik kariyerinin başlarında Hitler, Hans Litten adında bir yahudi avukat tarafından tanık kürsüsüne çağrıldı ve üç saat boyunca sorguya çekildi. Nazi rejimi sırasında bu yahudi avukat tutuklandı ve 5 sene boyunca işkenceye maruz kaldı. En sonunda intihar etti.

 

 

18-Hitler ve Disney
18-Hitler ve Disney

Hitler Disney’i çok seviyordu, hatta pamuk prensesi dünyanın en güzel filmlerinden biri olarak görüyordu. Hatta ve hatta Hitlere atfedilmiş Bashful, Doc ve Pinokyo çizimleri de bulunmuştur.

 

 

19-Hitler'in mezarı
19-Hitler’in mezarı

Hitler’in cesedi yakılıp, külleri rüzgara savrulmadan önce 4 defa toprağa verilmistir.

 

 

20-Hitler'in bıyık tarzı
20-Hitler’in bıyık tarzı

Hitler’in bıyığı önceleri pala bıyık idi. Kendisine göre pala bıyık gaz maskesinin yüzüne tam oturmasına izin vermediği için bıyığını küçültmüştür. 1.Dünya Savaşı sırasında bıyığını bizim şimdiki bildiğimiz haline getirmiştir. Bunun adı diş fırçası stilidir.

 

 

21-Mercedes Benz araba kredisi
21-Mercedes Benz araba kredisi

Hitler hapiste iken yaşadığı yerdeki Mercedes Benz galerisine, araba kredisi için başvuru formu doldurmuş, yıllar sonra bu başvuru formu bir bit pazarında bulunmuştur.

 

 

22-Hitler'in bıyığı kendisi için ne ifade ediyordu
22-Hitler’in bıyığı kendisi için ne ifade ediyordu

Bir takım iddialara göre Hitler burnunu küçük göstersin diye bıyık bırakmıştı.

 

 

23-Başarılı bir olimpiyatcıya Hitler'in hediyesi
23-Başarılı bir olimpiyatcıya Hitler’in hediyesi

Başarılı bir olimpiyatcı olan Amerikalı Jesse Owens, 1936 olimpiyatlarında gösterdiği başarıdan dolayı Hitler’in kendisine hediye vermesine çok şaşırdı çünkü dönemin A.B.D Cumhurbaşkanı Roosevelt başarısını tebrik etmek için bir telegram bile göndermemişti.

 

 

24-Yaralı bir piyade olarak Hitler
24-Yaralı bir piyade olarak Hitler

1.Dünya savaşı sırasında yaralanan Hitler, İngiliz bir askerin sempatisini ve merhametini kazanmıştır.

 

 

25-Hugo Jaeger Hitler'in kişisel fotoğrafçısı idi.
25-Hugo Jaeger Hitler’in kişisel fotoğrafçısı idi.

Bütün yaşadıkları içerisinde Jaeger, Hitler’e sadık kaldı, Hitler’e olan bağlılığı yüzünden mahkemede yargılanmamak için fotoğrafçı nazi liderinin fotoğraflarını saklamaya karar verdi. Yine de 1955’de Life dergisine oldukça yüklü bir ücret karşılığında bu fotoğrafları sattı.

Devamını Oku

Kültür-Sanat

İdam Mahkumlarının Hayret Verici Son Sözleri

İdam konusu her zaman tartışılacak bir konu olsa da idam mahkumlarının hayret verici son sözlerini sizler için bir araya getirdik.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

İdam Mahkumlarının Hayret Verici Son Sözleri

İdam her ne kadar günümüzde tartışmaya açık bir konu olsa da, çoğu insan tarafından insanlık dışı olarak görülmektedir. Ben o insanlardan biri olamadım. Bence idam gerektiği zaman, gerekilen yerde en acı şekilde uygulanmalı ve gösterilmelidir. Suçun büyüklüğü, ölümün en ağırı ile karşılanmalıdır. Kimsenin canını almak bize düşmez diyen idam karşıtlarının idam mahkumlarının neden onlarca kişiyi acımadan öldürürken böyle düşünmediğini gösteren son sözlerin olduğu listemiz:

Robert C. Towery

Robert C. Towery

Suçu: Cinayet – Nitelik: Soygun – Kurban Sayısı: 1 – Cinayet Tarihi: 4 Eylül 1991 – Doğum Tarihi: 20 Temmuz 1964 – Öldürme Metodu: Boğma – Yer: Arizona, USA

Durumu: Yaşlı bir adamın evine soygun amacı ile girip, kurbanını şırınga ile pil asidini damarlarına enjekte ederek öldürdü. 20 Kasım 1992’de idama mahkum edildi. Zehirli iğne ile 8 Mart 2012’de cezası uygulandı.

Son Sözü: “Patates, patates, patates!”

Roy Micheal Roberts

Roy Micheal Roberts

Suçu: Cinayet – Nitelik: Cezaevinde isyan – Kurban Sayısı: 1 – Cinayet Tarihi: 3 Temmuz 1983 – Doğum Tarihi: 18 Aralık 1952 – Öldürme Metodu: Bıçaklama – Yer: Missouri, USA

Durumu: Islah memurunu 3 kere göğsünden, iki kere de kalbinden bıçaklayarak öldürdü. Zehirli iğne ile 10 Mart 1999’da idam edildi.

Son Sözü: “Masum bir insanı öldürüyorsunuz bu yüzden hepiniz kıçımı öpebilirsiniz.”

James Donald French

James Donald French

Suçu: Cinayet – Nitelik: Otostop, adam kaçırma – Kurban Sayısı: 2 – Cinayet Tarihi: 17 Ekim 1961 – Doğum Tarihi: 1936 – Öldürme Metodu: Bilinmiyor – Yer: Oklahoma, USA

Durumu: French otostop çekip, kendisini alan motosikletli adamı ve daha sonra yakalanıp hapse atıldığında da hücre arkadaşını öldürmekten idama mahkum oldu. Elektrikli sandalye’de idam edildi.

Son Sözü: “Yarın ki gazete için bu başlık nasıl ? French Fries”

Christopher Scott Emmett

Christopher Scott Emmett

Suçu: Cinayet – Nitelik: Hırsızlık ve adam öldürme – Kurban Sayısı: 1 – Cinayet Tarihi: 27 Nisan 2001 – Doğum Tarihi: 18 Ağustos 1971 – Öldürme Metodu: Lamba ile döverek – Yer: Virginia, USA

Durumu: Kurbanı ile aynı otel odasında kalan Emmett, gece uyurken lambayla döverek arkadaşını öldürmüş ve cebindeki 100 dolar ile kokain almaya gitmiştir. Daha sonra da polisi arayarak oda arkadaşına bir şey olduğunu söylemiştir. Zehirli iğne ile idam edildi.

Son Söz: “Aileme ve arkadaşlarıma, onları sevdiğimi söyleyin, valiye bir oy kaybettiğini söyleyin. Lütfen acele edin, buradan defolup gitmek için sabırsızlanıyorum.”

Robert Alton Harris

Robert Alton Harris

Suçu: Cinayet – Nitelik: Silahla adam öldürme – Kurban Sayısı: 2 – Cinayet Tarihi: 7 Temmuz 1978 – Doğum Tarihi: 15 Ocak 1953 – Öldürme Metodu: Silah ile – Yer: California, USA

Durumu: 16 yaşındaki iki kurbanını bir restorandan kaçırarak arabayla boş bir araziye gitmeye zorlamış ve orda silahla ikisinide öldürmüştür. Daha sonra çalıntı araba ile bir banka soymuştur. Gaz odasında idam edildi.

Son Söz: “Kral veya sokak çöpçüsü olabilirsin fakat unutma ki herkes Azrail ile dans etmek zorundadır.”

Carl Panzram

Carl Panzram

Suçu: Seri Katil – Nitelik: Soygun ve oğlancılık – Kurban Sayısı: 22 – Cinayet Tarihi: 1920 – 1928 – Doğum Tarihi: 28 Haziran 1891 – Öldürme Metodu: Vurarak, boğarak, taş veya demirle döverek – Yer: Kansas, USA

Durumu: Küçük yaşta uğradığı tecavüzlerden sonra Panzram, dünya turuna çıkarak 10 gemiciyi sarhoş ettikten sonra tecavüz etti ve kafalarına kurşun sıkarak denize attı. Aynı şekilde timsah avlamak için 8 hamal kiralayarak, öldürdü ve daha sonra tecavüz edip timsahlara attı. Asılarak idam edildi.

Son Söz: “Acele et seni beyaz varoş piç, sen oyalanırken ben 10 adam öldürebilirdim.”

John Wayne Gacy Jr.

John Wayne Gacy Jr.

Suçu: Seri Katil – Nitelik: Tecavüz – Kurban Sayısı: 33 – Cinayet Tarihi: 1972 – 1978 – Doğum Tarihi: 17 Mart 1942 – Öldürme Metodu: Boğarak öldürme – Yer: Chicago, Illinois, USA

Durumu: 33 cinayetinden çoğu genç erkek çocuklardı. Sadece 12’sinden yargılandı. Kurbanlarına işkence yaptığı, tecavüz ettiği ve kalplerini çıkardığı ortaya çıktı. Zehirli iğne ile öldürüldü.

Son Söz: “Kıçımı öp!”

Edward Anthony Ellis

Edward Anthony Ellis

Suçu: Cinayet – Nitelik: Soygun – Kurban Sayısı: 1 – Cinayet Tarihi: 27 Şubat 1983 – Doğum Tarihi: 15 Haziran 1953 – Öldürme Metodu: Yastıkla boğarak öldürme – Yer: Texas , USA

Durumu: 74 yaşındaki kadın cesedi evinde küvetin içinde bulundu. Elleri bağlı ve yastıkla boğularak öldürülmüştü. Mücevherleri, çekleri ve arabası çalınmıştı. Daha sonra aynı şekilde öldürülmüş iki kadın cesedi daha bulundu fakat tek suçtan idama mahkum edildi. İğneyle öldürülerek idam edildi.

Son Söz: “Herkesin bilmesini isterim ki savcı ve Bill Scott üzgün birer o. çocuğudur. Ve ailemi seviyorum.”

Devamını Oku

Popüler Makaleler