Sosyal Medya Hesaplarımız

Diğer

12 Adımda Başarılı Sosyal Medya Paylaşımı

Doğru iletişim ve efektif paylaşımlar için 12 adımlık sosyal medya paylaşım kurallarını sizler için bir araya getirdik.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Bir güncelleme yaparken ya da gönder butonuna basmadan önce ne yapıyoruz? Genellikle pek düşünmeden tek tık ile güncellememizi gönderiyoruz. Bu sosyal medya’da başarılı olabilmek için yeterli değil.

Genellikle içgüdüsel olarak paylaşıp üzerine pek düşünmüyoruz. Yazacağımı yazdım, mesajımı da yansıtıyor o halde gönderebilirim. Bu bahsettiğim paylaşım şekli bizi pek başarıya götürmez. Özellikle çok başarılı, insanlar tarafından yayılacak ve faydalı paylaşımlar yapmak istiyorsak.

Takipçilerinizle doğru iletişim içinde olmak, son derece yararlı gönderiler yapabilmek ve en fazla etkileşimi yakalayabilmek için her sosyal medya gönderisinin sahip olması gereken bazı noktalar var. Bunlardan 12 tanesi öne çıkmakta ve bunları sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

12 Adımlık Sosyal Medya Kontrol Listesi

 1. Paylaşım eğitici mi yoksa eğlence üzerine mi?
 2. Paylaşımın tonu doğru mu?
 3. Paylaşım çok uzun mu?
 4. Paylaşımın URL’si uygun mu?
 5. Bu paylaşımla belli bir takipçi kitlesini hedeflemeli miyim?
 6. Paylaşımın etkisini arttırmak için doğru anahtar kelime ve hashtagleri kullandım mı?
 7. Bugün toplam kaç paylaşım yaptım?
 8. Paylaşımın imla kurallarını kontrol ettim mi?
 9. Bu paylaşımı herhangi birinin görmesi beni etkiler mi?
 10. Bu paylaşım duygusal bir refleks mi, yoksa doğru planlanmış bir paylaşım mı?
 11. Paylaşımda görüntü, video ve slayt gibi görselleri doğru kullandım mı?
 12. Güncelleme metni hazırlarken doğru taktikleri kullandım mı?
12 Adımlık Sosyal Medya Kontrol Listesi

12 Adımlık Sosyal Medya Kontrol Listesi

 

Gönder butonuna basmadan önce sorulacak 12 soru

Bu sorulara aslında tecrübe ile de cevap bulabiliriz. Fakat biraz gözlem yaptığımızda ve mantıklı düşündüğümüzde bu 12 sorunun bir paylaşımdan önce cevaplanması gerektiğine ikna olmaktayız.

Aşağıda detaylı olarak bu  soruları inceleyelim.

1.Paylaşım eğitici mi yoksa eğlence üzerine mi?

Eğitici ve eğlence üzerine olan paylaşımların sosyal medya paylaşımları içinde en çok dikkat çeken ve yayılan paylaşımlar olduklarını görüyoruz. İnsanlar ya öğrenmek ya da eğlenmek istiyorlar, aslında bu çok basit bir mantık.

Markalar kendileriyle ve ürünleri ile ilgili insanlara bilgi vermek, eğitmek ve eğlendirmek suretiyle müşterilerini kendilerine çekmekteler.

Bu aşamada sosyal medya gönderilerininin doğruluğunu belirlemek için bir kaç soru eklemek faydalı olacaktır.

 • İçeriğiniz kullanıcıların paylaşacağı ve hakkında gönderi yapabileceği kadar enteresan mı?
 • Benden başka bu içeriğe gerçekten birileri ilgi gösterir mi?
 • Eğer bu gönderiyi kendi zaman tünelinizde görseydiniz durup okur muydunuz ya da paylaşır mıydınız?
 • Gönderiniz okuyucuya gerçekten bir şeyler katabilir mi?

2.Paylaşımın tonu doğru mu?

Tutarlı ve istikarlı bir tonda sosyal medya içeriği paylaşmak çok önemli. Bu durumda her sosyal medya mesajı:

 • Pozitif
 • Yardımcı
 • Önemli

olmalıdır.

Paylaşım tonunuzun bir fark yaratabilmesi için kullandığınız kelimeler çok önemli. Başkalarının kolaylıkla ve rahatsız olmadan paylaşabileceği bir dil kullanmak çok önemli.

Başkaları sizin paylaşımınızı görüp tekrar paylaştığında sizin paylaştığınızda yarattığı etkiyi yaratacak mı? Yoksa anlamsızlaşacak mı?

3.Paylaşım çok uzun mu?

Sosyal medya paylaşımlarının ideal uzunluğu hakkında çok fazla araştırma yapıldı. Ama genel olarak aşağıda belirteceğim uzunlukları dikkate almanız yeterli olacaktır:

 • Twitter: 71 – 100 karakter arası
 • Facebook: 40 karakter ( Daha fazla karakter kullanılan gönderilerin de başarılı olduğunun gözlemlendiğini söylemeden geçmeyelim)
 • Google+ Başlıkları: 60 karakter
Sosyal medya paylaşımlarının ideal uzunluğu

Sosyal medya paylaşımlarının ideal uzunluğu

Bahsedilen karakter sayıları önemli çünkü görüntülenen ve paylaşılan gönderimlerin paylaşımın karakter sayısıyla doğrudan ilgisi var. Az karakter kullanıp mesajımızı istediğimiz şekilde verebildiğimizde insanların kısa süre içinde anlayıp paylaşabileceği gönderiler hazırlamış oluyoruz. Unutulmamalı ki bir konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen insanlar daha uzun ve resmi siteleri tercih edecektir. Sosyal medya, göz atarak iletilen mesajı anlayabilmek üzerinedir.

4.Paylaşımın URL’si uygun mu?

 1. Link uygun mu? Planladığınız yere gidiyor mu?
 2. Link sosyal medya gönderinizdeki mesaj ve değerleri ifade edebilecek uygunlukta mı?

Yanlış bir yere giden link ne kadar dikkat çekici ve tıklanabilir olsa da hiçbir şey ifade etmez. Ayrıca takipçilerinizi kandırılmış hissettirip sizden uzaklaştıracaktır. Yani bazı haber sitelerinin yaptığı gibi çok dikkat çekici bir başlıkla insanların meraklarını uyandırıp, içerik olarak tamamen farklı bir bilgi vererek insanların antipatisinden başka bir şey elde edemezsiniz.

5.Bu paylaşımla belli bir takipçi kitlesini hedeflemeli miyim?

Mesajım kimin için?

Çoğu durumda sizin mesajınız bütün takipçilerinizi etkilemek için paylaşılacaktır. Bazı durumlarda ise mesaj sadece bir grup ya da bir kişi için paylaşılabilir. Facebook, kişisel profilinizde yapacağınız gönderimlerin özelliştirilmesini yapmanızı mümkün kılmakta. Sadece belli arkadaşlarınızın, listenizin ya da bağlantılarınızın sizin paylaşımınızı görebileceğini ayarlamanız mümkün. Tabii ki özel mesaj atmanız da mümkün.

Twitter’da @ işaretini kullanarak belli bir kişiden bahsederek (mention) direkt olarak istediğiniz kişiyle istediğiniz gönderiyi paylaşabilirsiniz. Twitter’da da özel mesaj yollayabilirsiniz. (dm)

Burada önemli olan eğer bir gönderinin belli bir grup insanın dikkatini çekebileceğini ya da belli bir grup insanı ilgilendirdiğini düşünüyorsanız sadece o grup insanla paylaşmalısınız. Herkesi ilgilendiriyorsa tabi ki paylaşımı herkesin görebileceği şekilde paylaşmalısınız. Fakat eğer gerçekten kimseyi ilgilendirmiyorsa özel mesaj atmak sizin için en doğru olacak şeydir.

Eğer hashtagler sizin için yeniyse çok başarılı olan bir tarayıcı uzantısı olan RiteTag’ı kullanmanızı öneririm. RiteTag, oluşturduğunuz mesajın hashtag öngörüsünü sizin için eklemektedir.

Ritetag

6.Paylaşımın etkisini arttırmak için doğru anahtar kelime ve hashtagleri kullandım mı?

Klişe gibi görünse de Takipçilerimin dilinden konuşuyor muyum? Sorusu kendinize sormanız gereken bir soru.

 • Bu gönderi çok mu üstü kapalı oldu? Ne demek istediğimi herkes anlayacak mı?
 • Ergen gibi görünmemi sağlayacak çok fazla kısaltma mı kullandım?

Takipçilerinizin kullandığı terminolojiye hakim olmak mesajınızın daha anlamlı ve kolay bulunmasını sağlayacaktır.

Hashtag kullanmak sizi takip eden ya da etmeyen herkese ulaşmanızı sağlar. İnsanlar sosyal medyada hashtagler üzerinden çok fazla arama yapmakta.

7.Bugün toplam kaç paylaşım yaptım?

Sosyal medya’da paylaşım yapma sıklığı çok fazla araştırmaya konu olmuştur. Aşağıda bir çok araştırmanın sonucu olan doğru paylaşım sayısını sizlerle paylaşıyorum:

 • Twitter: Gün içinde 3-5 paylaşım.
 • Facebook: Gün içinde 2 paylaşım.
 • LinkedIn: Gün içinde 1 paylaşım.
 • Google+: Gün içinde 3 paylaşım.
 • Pinterest: Gün içinde 5 paylaşım.
 • Instagram: Gün içinde 1 ya da 2 paylaşım.

Aslında herkes kendisi ya da markası için hangi sıklıkta paylaşım yapması gerektiğini bilir. Başlama noktası olarak yukarıdaki sayıları baz alıp daha sonra gözlemleriniz sonucunda kendiniz için en uygun olan paylaşım sıklığını kendiniz belirleyebilirsiniz. Hedef kitleniz ya da takipçilerinizin tepkilerine göre paylaşım sıklığını düzenlemek en doğrusu olacaktır.

8.Paylaşımın imla kurallarını kontrol ettim mi?

Herkes imla hatası yapabilir, bir kelimeyi yanlış yazmak ya da noktalama işaretleriyle ilgili problem yaşamak gibi. Fakat paylaşımımıza kısaca göz gezdirerek bu hataları kolayca düzeltebiliriz.

Emin olamadığınız durumlarda mesajınızı önce word dosyasında (spell check açıkken) yazıp daha sonra paylaşım yapabilirsiniz. İngilizce paylaşımlar için ise Grammarly uzantısını kullanmanızı tavsiye edebilirim. İmla kuralları ile ilgili daha bir çok uzantı bulunmakta Google’da kısa bir araştırmayla bu uzantılara ulaşabilirsiniz.

9.Bu paylaşımı herhangi birinin görmesi beni etkiler mi?

Özellikle kişisel marka veya profilden paylaşım yapanların bu sorunun çok fazla dallanıp budaklanabileceğini anlaması gerekiyor. Paylaşımlarınızı sadece arkadaşlarınız ve aileniz dışında gelecekte çalışanınız olabilecek, iş arkadaşınız olabilecek ya da sizin için ileride önemli olabilecek kişiler de okuyacak. Yaptığınız paylaşımın bir süre sonra olmadık bir yerde karşınıza çıkması pek hoş olmaz. Arama yapıldığında eskiye dayalı tüm paylaşımlarınız ortaya çıkabilir ya da tek bir screenshot, bir süre sonra canınızı sıkabilir. Bu bakımdan paylaşımlarınızı anlık değil ileriye yönelik olarak da analiz etmeniz gerekir.

10.Bu paylaşım duygusal bir refleks mi, yoksa doğru planlanmış bir paylaşım mı?

Bazen, payalşımdan önce biraz duraklayıp gönderinin arkasındaki duyguyu analiz etmek gerekir. Mesajınız herhangi bir olaya reflex olarak hissetiğiniz duyguları mı içeriyor?

Bununla ilgili aşağıdaki sorular önem taşımakta:

 • Bu içerikle herhangi birini kızdırır yada alınmasını sağlar mıyım? Eğer evet ise, kimi? Bunun bir önemi var mı?
 • Bu sosyal portal için uygun mu yoksa farklı bir şekilde ve yerde mi ifade edilmeli?
 • Bu mesajı bir duygusal boşalma olarak mı yazdım? Eğer böyleyse neden? Duygusal boşalma için bu sosyal portalı kullanmak doğru mu?
 • Bu gerçekten paylaşmak istediğim bir şey mi yoksa sadece rahatlamak mı istiyorum?

11.Paylaşımda görüntü, video ve slayt gibi görselleri doğru kullandım mı?

Görseller sosyal medya içeriklerinin bir numaralı önem taşıyan öğeleridir. Eğer mesajınızda görsel kullanıyorsanız, video, slide vb, bunun tamamen mesajınızı yansıtacak doğru görsel olması gerekir.

Eğer aklınıza pek bir şey gelmiyorsa  dünyada başarılı olduğunu düşündüğünüz sosyal medya kullanıcılarını örnek alabilirsiniz.

12.Güncelleme metni hazırlarken doğru taktikleri kullandım mı?

Bazen daha önce paylaştığımız bir mesajı değiştirme gereği duyarız, bazen bir kelime çıkarmak, eklemek ya da değiştirmek bile bir sürü şeyi değiştirebiliyor. Verilmek istenilen mesajın daha güçlü olmasını sağlamak için bazı değişiklikler yapmak gerekebilir.

Eski bir paylaşımı değiştirmekte hiçbir sorun yok fakat eğer bir bilgi paylaştıysanız ve onunla ilgili bir değişiklik yapmak istiyorsanız temelini de hazırlamanız gerekir. Belki bir anket, quiz ya da istatistik kullanmak çok işinize yarayacaktır.

Eski mesajınızı bir kaç kelime oynamasıyla bile değiştirmek o mesajdan elde etmeyi hedeflediğiniz yararı ikiye katlayabilir.

Sonuç olarak, bu sorular üzerinden giderek bir gönderi hazırlamak daha kaliteli paylaşımlar hazırlamanıza ve paylaşmanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medya’nın sadece bir oyun alanı olmadığını ve dikkatli olmak gerektiğinin bilincinde olmak gerekmekte. Aklınıza gelen her şeyi paylaşmak, istediğiniz tonu kullanmak ve takipçileri ya da size ulaşabilecek herhangi birini önemsememek kesinlikle size eksi puan getirecektir. Televizyonda ya da bir gazetede bize doğru gelmeyen bir tarzla karşılaştığımızda aklımızdan neler geçtiğini bir düşünecek olursak tüm bunlar size daha mantıklı gelecektir.

12 Adımda Başarılı Sosyal Medya Paylaşımı yapmak için biz kendimizce gerekenleri sıraladık, sizin ekleyeceğiniz farklı maddeler var ise duymayı çok isteriz.

Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Yorum

Diğer

Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi (Güncellendi)

Popüler bulut servisleri Google Drive ve Dropbox’a erişim engellendi. Konu ile ilgili gelişmeleri haberimiz içerisinde bulabilirsiniz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Google Drive ve Dropbox'a Erişim Engellendi

Popüler bulut servisleri Google Drive ve Dropbox‘a erişim engellendi. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, tahminimiz yasağın Redhack üyeleri tarafından yayınlanan ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın özel e-posta’larını Google Drive ve Dropbox üzerinden kullanıcılara servis etmesi nedeniyle olduğunu düşünüyoruz.

Google Drive ve Dropbox’a erişim engeli’nin ne kadar süre ile geçerli olacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı fakat gelişmeler konusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Not: Her iki siteye de sadece VPN kullanarak bağlanabilirsiniz, DNS değiştirerek bağlanmak mümkün değil.

Güncelleme: Google Drive‘a erişim sorunsuzca sağlanmakta. DropBox erişimi ise halen devam etmekte. 9 Ekim Pazar günü itibariyle ise Github erişimi engellenmiş durumda. Bahsi geçen dosyaların Github üzerinde saklanması sonucunda bu kararın alınmış olabileceğini düşünüyoruz.

Güncelleme 2: Dropbox‘a erişim sorunsuzca sağlanmakta. (10.10.2016)  Github erişimi ise halen engellenmiş durumda.

Yeni gelişmeler doğrultusunda sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Devamını Oku

Diğer

Sosyal Medya Yöneticisinin Hayatını Kolaylaştıracak 10 Detay

Sizinle paylaşacağımız 10 detayla birlikte sosyal medya yönetimini çok kolaylaştırarak zamanınızı da daha verimli kullanabilirsiniz.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Sosyal Medya Yöneticisinin Hayatını Kolaylaştıracak 10 Detay

Profesyonel seviyede sosyal medya yönetiminin Facebook’a bir görsel yüklemek ve basit bir başlıkla bunu yayınlamak kadar kolay ve sıradan bir iş olduğuna dair genel bir yanlış kanı var. Fakat bu işle ilgilenen insanlar sosyal medya yönetiminin bundan çok daha fazlası olduğunu biliyorlar.

Sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde yönetmek doğru içeriği doğru platformda paylaşmak, marka otoritesini kanıtlamak, fazlaca düşünmek, ilişkiler kurmak, performansınızı ölçmek ve düzenli olarak takip etmek gibi birçok şeyi içinde barındırır.

Temel olarak, sosyal medya yönetimi tam gün bir iş olabilir fakat markanızın sosyal medya görünürlülüğünü yönetmek sadece günlük görevlerinizin arasında yer alıyorsa bu olayı daha da büyütür ve başa çıkmanız gereken bir durum haline dönüşebilir.

Şimdi derin bir nefes alıp aşağıda sizlerle paylaşacağım 10 detayla birlikte sosyal medya yönetimini çok kolaylaştırarak zamanınızı da daha verimli kullanabilirsiniz.

1.Bir Denetim Planlayın (AUDIT)

Korkutucu görünse de sıklıkla sosyal medya denetimi yapmanız gerekir. Eğer daha önce hiç markanız için sosyal medya denetimi yapmadıysanız, bu yazı size yardımcı olacaktır.

Sosyal medya denetimleri, sosyal medya pazarlama hedeflerinizin o ana kadar nasıl ilerlediğini takip etmenizi sağlar. Eğer her şey plan dahilinde ilerliyorsa bile nasıl taktikler geliştirmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olur.

Temel olarak baştan aşağı derin bir inceleme yapmak, sosyal medyada yaptıklarınızı daha sağlıklı gözden geçirme olanağı sağlar.

Aşağıda sıklıkla uygulayabileceğiniz basit bir sosyal medya denetimi için bazı öneriler bulabilirsiniz.

1.Adım: Sosyal medya profillerinizin aktif olduğu tüm platformların bir listesini çıkarın ve profillerinizde diğer profillerinizin linklerini paylaşın.

2.Adım: Görsel ya da profil tanımlayıcı nitelikte olan ve güncellenmesi gereken tüm bilgileri düzenli olarak güncelleyin.

3.Adım: Takipçi artışı, ulaşım, etkileşim ve platform üzerinden yaratılan trafikler gibi bazı anahtar ölçütleri belirleyin ve düzenli olarak inceleyin.

4.Adım: Anahtar performans göstergelerinizi kontrol ederek sosyal medya hesaplarınızdaki varlığınızı değerlendirin. Bu şekilde bundan sonra hangi konularda efor sarf etmeniz gerektiği öngörüsüne sahip olabilirsiniz.

Bir Denetim Planlayın

2.Kaliteli İçerik Oluşturmak

Sosyal medya yöneticilerinin çoğu aynı dertten  muzdarip; kaliteli içerik oluşturmak. İşin doğrusu, sosyal medyada paylaşmak için kaliteli ve alakalı içerik bulmak biraz fazla zaman harcamanıza neden olabiliyor. Fakat korkup kaçmak yerine sizin için çalışan bir içerik yaratma sistemi oluşturmanızı tavsiye ederim

Kendi sisteminizi oluşturmak için size yardımcı olabilecek bir sürü araç ve program bulunmakta. Örneğin Feedly.

Feedly: Sevdiğiniz tüm haber kaynaklarını Feedly’de toplayın ve her sabah alakalı ve işinize yarayacak içerik bulabilmek için hepsini tarayın. Bu şekilde kendi içeriğinizi oluşturmak için size ilham verecek bir konu elbette bulacaksınız. Aynı zamanda en çok paylaşılan, en çok okunan içerik tarzına da hakim olup ona göre bir içerik oluşturmanız da mümkün olacak.

3.Görsel İçin Elinizden Geleni Yapın

Paylaşmak için mükemmel içeriği bulduktan sonraki adım içeriği paylaşılabilir hale getirmek. Araştırmaklar görsellerin insan beynine metinlere oranla 60.000 kat daha fazla etki ettiğini kanıtlamakta. Sosyal medya pazarlamasında görsellerin süper güçleri olduğunu unutmayın.

Fakat video düzenlemekte ya da görsel tasarım konusunda uzman olmanıza gerek yok. Bunun içinde kolay yollar var.

Vine ve Instagram gibi sosyal medya programları eğlence yaratmanıza yardımcı oluyor. Kısa videolar da Facebook ve Twitter’da kolayca paylaşılabiliyor. Canva her sosyal medya yöneticisinin mutlaka kullanması gereken bir araç. Canva 3 dakikadan daha kısa bir sürede sosyal medyada paylaşmak için profesyonel görünen görselleri elde etmenizi sağlar. En iyi kısmı ise Canva bütün büyük programlar için görsel boyutu şablonuna sahip olduğundan görsellerinizin boyutları ile ilgili endişelenmeniz gerekmemekte.

Infografikler sıkıcı bir veriyi görselle birleştirip tüm sosyal medya platformlarında kolaylukla paylaşmanızı sağlar. Piktochart birkaç dakika içinde infografik yaratmanızı sağlayacak en doğru araç. Tema seçme ya da şablonunuzu özelleştirmek gibi şanslar da tanıdığından işiniz hem daha kolay hem de hedefe yönelik şekilde çözülecektir.

Görsel İçin Elinizden Geleni Yapın

4.Etkileşim İçin Zaman Yaratın

Etkileşim için zaman oluşturmak bazı sosyal medya yöneticilerinin ihmal ettiği bir durum. Çünkü içeriği oluşturmak ve paylaşımdan sonra takip etmek için harcadıkları zaman ve efor yeterince yorucu olabiliyor. Ama sosyal medya, markanız için bir yayınlama kanalı ya da basın açıklamalarınızı gönderip arkanıza yaslanabileceğiniz platformlar barındırmıyor.

Etkileşim içinde olma ve topluluğunuzla konuşabilme sizin için önemli noktalardan biri olmalı. Günde ayırabildiğiniz kadar zamanı soru sorarak, yorumlara cevap vererek, toplumunuzla etkileşim içinde olmak ve onların içeriklerini paylaşmak gerçekten fark yaratacaktır.

Twitter sohbetleri de sizin için çok uygun olacaktır, marka olarak uzmanlığınızı göstermeniz ve ulaştığınız kitleyi genişletmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde takipçilerinize yardım önerebilir, onlar için faydalı olabilirsiniz ve bu sizin yapıcı anlamda markanızın sesini ve kimliğini de belirleyebilir ve duyurabilirsiniz.

5.Herkesi Twitter Listesine Ekleyin

Twitter listeleri bir sosyal medya yöneticine sonsuz olanak sağlar ve sosyal medya yöneticisinin hayatını çok daha fazla kolaylaştırır.

 • Dinleyin

İyi bir monitör sistemi çok yararlı bir sosyal medya stratejisidir ve Twitter listeleri, Twitter monitör sistemi oluşturmanızda önemlidir.

Dinleyin

 • İlişki Kurun

Twitter’da kendi alanınızda etkili kişilerle ilişki kurarak, yine kendi alanınızda yeni insanlarla tanışarak çevrenizi genişletebilirsiniz.

Bu şekilde etkili bir biçimde alanınızda otoritenizi güçlendirebilir ve markanızın etrafında güçlü bir topluluk oluşturabilirsiniz.

 • İçerik Oluşturmak

Twitter listeleri gerçek zamanlı alarak neler olduğunu takip etmek ve takipçilerinizle paylaşmak üzere içerik oluşturmanıza yardım eder. Örneğin kendi endüstriniz ve sosyal medyada isim yapmış kişileri güncel olarak takip edebilirsiniz.

Bir Twitter listesi oluşturmak hem Google hem de Twitter arama sonuçlarında yukarılara çıkmanıza yardımcı olur.

6.Bir Planlamanız Olsun

Bir sosyal medya içerik takviminiz olduğunda hesaplarınızı yönetmek çok daha kolay oluyor. Nasıl bir içeriği, ne şekilde hazırlayacağınızı daha önceden organize ederseniz hem zaman kazanmış olursunuz hem de hangi platformda ne şekilde paylaşım yapmanız gerektiğini de daha önceden öngörebilirsiniz.

İçerik takvimi hazırlamanın en kolay yolu her ay için farklı bir sayfa kullanmak ve içeriğinizin devamlılığını planlamak olacaktır. (günlük, aylık vb.)

 • Sosyal Medya İçerik Planını Nasıl Oluşturabilirsiniz?

1.Adım: Her platform için hangi sıklıkla paylaşım yapacağınıza karar verin

Her sosyal medya platformu için paylaşım sıklığı için genel kurallar olsa da, her hesap, her endüstri ve takipçiye bağlı olarak paylaşım sıklıkları değişebilir. Ayrıca içeriğin tipi ve platformun kendisi de paylaşım sıklığı ve paylaşım düzenlemesi açısından çok önem taşımakta.

Buffer araştırmasına göre sosyal medya platformlarında paylaşım sıklığı olarak başlama noktası aşağıdaki gibidir;

Twitter ( Günde en az 3 tweet)

Facebook ( Günde en fazla 2 paylaşım)

LinkedIn (Günde en fazla 2 paylaşım)

Google+ (Günde en fazla 3 paylaşım)

Pinterest (Günde en az 5 pin)

Instagram (Günde en az 1 paylaşım)

Not: Her platformda farklı sıklıklarda paylaşım yapmayı denemekte fayda var. Zamanlama o süre zarfında takipçilerin hangi platformu daha çok kullandığını gözlemleyip ona göre paylaşım yapmakta size kolaylık sağlar.

Twitter’da, Followerwonk size takipçilerinizin ne zaman online olduğunu bildirir ve Twitter Counter ise sizin için takipçilerle etkileşiminizin haftanın en başarılı zamanı ve gününün ölçümünü yapar.

Facebook insights ise Facebook’ta bir gönderinin maksimum düzeyde ulaşma zamanlarını size gösterir. Google+ için ise sabah saat 9:00 ve 11:00 arası en iyi paylaşım zamanı olarak görülüyor.

Sosyal Medya İçerik Planını Nasıl Oluşturabilirsiniz?

2.Adım: Neyi, nerede ve nasıl paylaşacağınıza karar verin

Her platform için ayrı ayrı paylaşım sıklığı ve zamanlamaya karar verdikten sonra yapacağınız paylaşımın içerik tipini belirlemeniz gerekir. İçerik, görseller ve hangi platformları kullanacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.

Aynı içeriği her platformda paylaşmak mümkün olsa bile, platformların özelliklerine göre içeriğin yapısını değiştirmek gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerek.

Mesela twitter’da attığınız tweetlerin %20’si kendi firmanızla ilgiliyse %80’i güvenilir kaynaklara ait olduğunda gönderileriniz daha çok ilgi çekecektir. Ya da Facebook ve LinkedIn görsel paylaşma açısından daha aktif platformlardır. Hem gözlem yaparak hem de konu ile ilgili yazı ya da forumları okuyarak her platformun karakteristik özelliklerini öğrenmeniz çok faydalı olacaktır.

3.Adım: Gönderi uzunlukları farklı olmalı

Sosyal medya’da paylaşım yaparken yazının uzunluğunun önem taşıdığını unutmayalım. Aynı gönderiyi her platformda aynı uzunlukta paylaşmamalısınız, her platform için içeriğiniz revize edilmeli. Örneğin bir araştırmaya göre 100 – 115 karakter arası tweetler çok daha fazla retweet edilmekte.

Facebook’ta maksimum 40 karakter uzunluğundaki paylaşımlar etkileşim açısından çok daha etkili, fakat Google+ ve LinkedIn’de daha uzun paylaşımlar ilgi görüyor.

4.Adım: İçerik takviminizi doldurun

Sosyal medya içerik stratejisinin en son adımı bir içerik takvimi oluşturmak. Bu şekilde hangi platformda ne paylaştığınızın bir özetine sahip olacaksınız. Ve daha sonraki paylaşımlarınızı bu yolu izleyerek hazırlayabilirsiniz.

Nasıl rahat edeceğinize bağlı olarak bir şablon ya da bir planlama aracı kullanabilirsiniz. Bayram, tatil, özel günler gibi detayları da unutmamak çok önemli.

Sosyal medyada aynı içeriği tekrarlamak problem olmayacaktır. Fakat içerikte biraz değişiklik ya da görseli değiştirmek işinize daha çok yarar.

7.Otomatizasyon Araçları Kullanın

Otomatizasyon aracı kullanmadan farklı birkaç sosyal medya platformu kullanmak neredeyse imkansız. Otomatizasyon araçları işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Mesela Buffer kullanarak Twitter, Facebook, LinkedIn hatta Pinterest için planlamalarınızı internetin olduğu her yerden yapabilirsiniz.

IFTTT’de bir otomatizasyon programı ve en büyük özelliklerinden biri iki servisi birbirine bağlaması yani kısaca “Eğer Instagram’da bir fotoğraf paylaşırsam, o paylaşımı Flickr hesabıma da yükle” komutu verebiliyorsunuz.

Bu programlara ben çok fazla araç var, size en uygun olanı seçip kullanabilirsiniz. Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi otomatizasyon aracı kullanmadan sosyal medya yönetimi yapmak çok daha zorlayıcı ve zaman alan bir durum olacaktır.

8.Bir Bütçe Ayırın

Sosyal medya yöneticilerin o ya da bu şekilde sosyal medya için bütçe ayırmalıdır. Bazı ücretli araçları kullanmanız, bir program satın almanız gerekebilir. Ya da pazarlama amaçlarınız doğrultusunda bir kampanya hazırlamanız, Facebook’ta gönderilerinizin daha çok insana ulaşmasını sağlamak için bir bütçeye ihtiyacınız olabilir.

9.Kendiniz İçin Bir Aksiyon Planı Hazırlayın

Günlük görevlerinizi görselleştirmek işinizi kolaylaştıracak bir yöntemdir. Bu şekilde sosyal medya yönetimini ne şekilde yaptığınızı görüp kendinizi pozitif yönde geliştirebilir ve ilerideki paylaşımlar için değişiklikler yapabilirsiniz.
Kendiniz İçin Bir Aksiyon Planı Hazırlayın

Bu konuda en kullanışlı olanın Google Calendar olduğunu düşünüyorum. Araştırmanızı tavsiye ederim.

10.Analiz ve Test Edin

Her sosyal medya yöneticisi, sosyal medya aktivitelerini analiz ve test etmenin uzun dönemde çok işe yarayacağını bilir.

Bu süreçte performans göstergesini ve bunu nasıl ölçeceğinizi belirlemelisiniz. Ayrıca bir zaman çerçevesi belirlemelisiniz. Mesela, doğru paylaşım sıklığında gönderim yapıyor musunuz? Twitter’da yaptığınız video paylaşımı istediğiniz etkiyi yaratmış mı?  Facebook’da belli bir format daha iyi performans sağlıyor mu? gibi.

Doğru anatilik araçlarına sahip olmak sosyal medyada görünürlüğünüzü arttıracak ya da neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı size gösterecektir.

Devamını Oku

Diğer

Sosyal Medya Hesaplarınıza Gelen Olumsuz Yorumlarla Başa Çıkmanın Yolları

Yönettiğiniz sosyal medya hesaplarına gelen olumsuz yorumlar ile nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Sosyal Medya Hesaplarınıza Gelen Olumsuz Yorumlarla Başa Çıkmanın Yolları

Sosyal medya ilkesi oluşturma süreci size tüm iletişim değerlerinizi organize etme ve kuruluşunuzun tüm değerlerini yansıtma olanağı verir. Yani bu kesinlikle atlanmaması aksine önem verilmesi gereken bir süreçtir.

Sosyal medya ilkesi oluşturma sürecinizde sosyal medya platformlarında karşılaşabileceğiniz tüm olumsuzluklarla ilgili bir planınız olması gerekir. Bu sürecin bir kısmını hatta önemli bir kısmını olumsuzluklarla nasıl başa çıkmanız gerektiğiniz düşünerek geçirmeniz gerekir.

Üzgün, sinirli ya da hayal kırıklığı yaşayan ve bunu sosyal medya platformlarında ifade etmeyi tercih eden müşterilerle doğru şekilde ilgilenmek için birkaç basit yol var.

Negatif bir yorumla karşı karşıya kalmak biraz korkutucu olabilir. Sadece kaçıp saklanmak istersiniz fakat ne yazık ki bu problemi çözmek en önemli görevlerinizden biridir.

Ya da bu durum sizin kızmanıza ve alınmanıza sebep olabilir. Özellikle de müşterileriniz için mükemmel bir hizmet vermek için çok fazla uğraşıyorsanız. Fakat insanlar kötü bir gün geçiriyor olabilir, bir problem çıkabilir yani müşterilerin keyfini kaçırabilen durumlar oluşabilir.

Problemle hızlıca ilgilenirseniz ve konu ne olursa olsun müşteriyle temasa geçerseniz bu sizin yararınıza olacaktır. Bunu aklınızda tutarak aşağıdaki prensipleri dikkate alınız;

Beklemeyin!

Olumsuz yorumları hızlıca cevaplandırın. Müşterilerin büyük bir çoğunluğu 60 dakika içinde sizden bir cevap bekleyeceklerdir. Ayrıca unutmamak gerekir ki sadece olumsuz bir müşteriyle uğraşmaktan ziyade sizin takipçileriniz ve müşterinizin takipçilerini göz önüne alacak olursak yüzlerce hatta binlerce takipçiyle uğraşıyor olacaksınız.

Problemi Kabul Edin

“Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz” demek kadar kolay bir cümle bile sizi çok ileriye taşıyabilir. Eğer herkes problemi biliyorsa ve siz bunun farkında değilseniz bütün durum fazlasıyla saçma bir hal alabilir. Hatta ana problem üzerine çok daha fazla eleştirilebilirsiniz.

Müşteriyi Çevrimdışı Alana Yönlendirin

Eğer karmaşık bir problemse ve olayı hemen orada çözemiyorsanız ya da daha kişisel bir yaklaşım gerektiren bir durum varsa, müşterinize tweet ya da mesaj atarak e-posta ya da telefon üzerinden konuşmayı önerin. İstedikleri ilgiyi onlara verin ama bunu çevrimiçi olarak herkesin gözüne sokarak yapmanıza gerek yok.

Dürüst ve Açık Olun

Eğer bir şikayet ya da suçlama ile uğraşıyorsanız ve konu gittikçe kızışıyorsa ya da belki başka insanlarda dahil olup şikayetçi kişiye hak veriyorsa cevap vermekten asla vazgeçmeyin. Ne düşündüğünüzü, olayın sizin perspektifinizden nasıl olduğunu daha doğrusu sizin de bir insan olduğunuzu onlara hissettirecek şekilde cevap verin. Derin bir nefes alın ve “Böyle bir tecrübe yaşadığınız için üzgünüz, müşterilerimiz için her zaman en iyisini yapmaya çalışıyoruz ve bu problemi çözmek için de elimizden geleni yapacağız” benzeri bir cümleyi onlarla paylaşın.

Troller

Eğer bir trolle karşı karşıyaysanız, yani sürekli problem çıkaran ve belki ilgi çekmeye çalışan kişi, cevap vermezseniz çok daha iyi olabilir. FAKAT bu insanları çok dikkatli izleyin, gözünüzün önünde tutun ve yorumlarının ekran görüntülerini alın. Eğer trolleme devam ederse gerektiğinde onları uyarıp, bloklayabilirsiniz çünkü onlarla çok fazla iletişime geçmemek sizin yararınıza olacaktır. Eğer yine de devam ederlerse yorumlarını silin ve özelden sizin sosyal medya kurallarınızı çiğnediğini belirtin.

Bilgi Alın

Google Alerts kullanarak itibarınıza göz kulak olun. Bir anahtar kelime giriyorsunuz, örneğin şirket isminiz gibi. Google Alerts servisi interneti tarar ve bir eşleşme bulduğu zaman size mail gönderir.

Çoğu şirket için sosyal medya genelde müşterileriyle olumlu yönde bir iletişim kurma aracıdır. Ama çevrimdışı hayatta olduğu gibi her an olumsuzluk ve mutsuz müşterilerle ilgilenmek için hazırlıklı olmalısınız. Müşterilerinize cevap verin, onlarla iletişime geçin ve sosyal medyadaki tüm müşterilerinize onların fikirlerine gerçekten değer verdiğinizi hissettirin. Bu sayede sosyal medya hesaplarınıza gelen olumsuz yorumlarla başa çıkabileceğinizi umuyoruz.

Devamını Oku

Popüler Makaleler