Sosyal Medya Hesaplarımız

Google+

Google’dan Yeni Logo ve Hızlı Erişim Menüsü

Google, bugün yaptığı resmi açıklama ile yeni logosunu ve hızlı erişim menüsünü kullanıcılarına tanıttı. Haberin detayları makalemiz içerisinde.

Eklenme Tarihi

-

Google’dan Yeni Logo ve Hızlı Erişim Menüsü

Google, bugün yaptığı resmi açıklama ile yeni logosunu ve hızlı erişim menüsünü kullanıcılarına tanıttı. Şirket tarafından yapılan açıklamada bu yeniliğin tüm kullanıcılarda önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde aktif olacağı belirtildi.


Aşağıdaki ekran görüntüsü ile yenilenen logo ve hızlı erişim menüsünün nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz:

Eski Google logosu:

Eski Google Logosu

Yeni Google logosu:

Yeni Google Logosu

Bahsedilen bu değişim sadece tasarımsal gözükebilir fakat tüm Google servislerinde etkin olarak kullanabileceğimiz hızlı erişim menüsü yapacağımız işlemleri oldukça hızlandıracaktır.

Eski erişim menüsü:

Google - Eski Erişim Menüsü

Yeni erişim menüsü:

Google - Yeni Erişim Menüsü

Google Teknoloji Lideri Eddie Kessler yapılan bu değişiklik ile ilgili; “Kullanıcıları standart bir rutinden çıkartıp herhangi bir Google uygulaması içerisindeyken dikkat dağınıklığına yol açmamak istediklerini belirtti”.

Geçtiğimiz günlerde iOS 7 ile güncellenen akıllı cihazlarımızda kullanılan “flat” ikon’ları şimdi Google hayata geçiriyor. Sanırım bir süre tasarım trendi bu yönde ilerleyecek ve basit olanı yapmak her zaman olduğu gibi yine en zor seçim olacak tasarım yönünden. Bu anlamda kullanılan “flat ikon’ların oldukça kullanıcı dostu olduğunu, daha çok beyaz alan bırakarak daha rahat bir erişim imkanı sağladığını düşünüyorum ve günümüzün en büyük İnternet şirketi olan Google tarafından yapılan bu yeniliği oldukça anlaşılır hatta geç kalınmış bir karar olarak görüyorum.

Şahsi fikrim, Google’ın yeni logosunun çok daha günümüz standartlarına uygun hale getirildiği yönünde. Yenilenen erişim menüsü göze hitap ediyor ve kullanımı kolaylaştıracak gibi gözüküyor fakat halen Google hesabımda bu yenilikler etkin olmadığı için kesin olarak bir yorum yapamıyorum, önümüzdeki günlerde tüm bu yenilikler Google hesaplarımızda aktif olduğunda çok daha doyurucu bir fikre sahip olabiliriz.


1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Yorum

Google+

Google Yeniden Yapılanıyor, Alfabe Karşınızda!

Google CEO’su Larry Page yaptığı açıklama ile Alfabe adını verdikleri ve tüm Google servislerini kapsayacak olan yeni bir şirket kurduklarını duyurdu.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Google Yeniden Yapılanıyor, Alfabe Karşınızda!

Bildiğimiz Google’ın bundan sonra olmayacağını söylesek! Google kurucularından ve şirket CEO’su Larry Page yaptığı açıklama ile Alfabe (Alphabet) adını verdikleri ve tüm Google servislerini kapsayacak olan yeni bir şirket kurduklarını duyurdu. Google’ın kuşkusuz en büyük servisi “Google” ve Alfabe, Google dahil tüm servisleri kendi çatısı altında birleştiren devasa bir şirket olarak doğdu diyebiliriz.

Google’ın başkan yardımcılığı görevini üstlenen Sundar Pichai ise bu yeni oluşumla birlikte Alfabe’nin CEO görevine terfi ettirildi.

Önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili olarak çok daha fazla kaynağa ve açıklamaya ulaşacağımız ortada fakat sıcağı sıcağına bu haberi sizlerle paylaşmak istedik. Larry Page tarafından yapılan ve Alfabe’nin kuruluş detaylarına yer verdiği resmi duyuruyu buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Google+

İşletmeler için Google+ Premium Tanıtıldı

Google yaptığı açıklama ile Google Apps kullanan işletmeler – müşteriler için Google+ Premium hizmetini tanıttı.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

İşletmeler için Google+ Premium Tanıtıldı

Google yaptığı açıklama ile Google Apps kullanan işletmeler / müşteriler için Google+ Premium hizmetini tanıttı.

Google Apps kullanan işletmeler için artık videolu görüşmeler (Hangouts) HD kalitesinde gerçekleşecek. Google+ Premium ile birlikte gelişmiş gizlilik ayarları yapılabilecek ve işletmeler dilerse kendi profillerini arama sonuçlarından çıkartabilecek.

İşletmeler için Google+ Premium Tanıtıldı

İşletmeler için Google+ Premium Tanıtıldı

Google+ Premium’un yeni özellikleri şu andan itibaren Google Apps için kayıt olan kullanıcılarda aktif olacak, eski müşteriler ise için önümüzdeki ay devreye girecek.

Devamını Oku

Diğer

Google’dan Türkiye ile İlgili Önemli DNS Açıklaması

Google’ın resmi güvenlik bloğunda, yazılım mühendisi Steven Carstensen tarafından Türkiye ile ilgili çok önemli bir DNS açıklaması yapıldı.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Google'dan Türkiye ile İlgili Önemli DNS Açıklaması

Google‘ın online güvenlik resmi bloğunda, yazılım mühendisi Steven Carstensen tarafından paylaşılan haberin Türkçe çevirisi şu şekilde;

Google DNS sisteminin pek çok Türk İnternet Servis Sağlayıcısı (ISP) tarafından engellendiğine dair çeşitli güvenilir raporlar aldık ve kendi araştırmalarımızla da bu durumu teyit ettik.

DNS sunucusu bilgisayarınıza aradığı sitenin internet adresini belirtir, tıpkı bir telefon numarasını telefon rehberinden bakmanız gibi. Google DNS sunucuları işletiyor çünkü biz inanıyoruz ki herkes hızlıca ve güvenli bir şekilde aradığı siteye ulaşabilmeli, buna örnek olarak YouTube ve Twitter‘ı verebiliriz.

Ama düşünün ki birisi telefon rehberinizi ona çok benzeyen bir başkasıyla değiştirdi fakat birkaç kişinin kayıtları yanlış numaraları gösteriyor. Temel olarak yapılmış olan budur: Türk İnternet Servis Sağlayıcıları, Google’ın DNS sistemiymiş gibi görünen sunucular düzenlediler.

Yukarıda da detaylıca bahsedildiği üzere artık hiçbir Türk internet kullanıcısının şahsi güvenliği söz konusu değil, lütfen internet üzerinden yapacağınız tüm işlemler de TunnelBear ve benzeri VPN servislerini kullanınız. Yakında VPN hizmetleri ile ilgili detaylı bir makaleyi de sizinle paylaşıyor olacağız, birazdan doğacak olan güneşin tüm ülkemize aydınlığı getirmesini temenni ederim.

Devamını Oku

Popüler Makaleler