Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook

Twitter, Facebook ve LinkedIn Paylaşımlarınızın Dikkat Çekmesini Nasıl Sağlarsınız: Sosyal Medya Rehberi

Sosyal medya üzerinde yaptığınız paylaşımların nasıl daha dikkat çekici hale geleceğinizi merak ediyorsanız bu detaylı rehberimiz tam size göre.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Twitter, Facebook ve LinkedIn Paylaşımlarınızın Dikkat Çekmesini Nasıl Sağlarsınız: Sosyal Medya Rehberi

Sosyal medya kalabalık bir yer. Dikkat çekebilmek için her tür avantaja ihtiyacınız var. Neyse ki sosyal medya paylaşımlarınızı daha etkili kılmak için çokça vakit harcamanıza gerek yok.

Bu yazıda Twitter, Facebook, Google+, LinkedIn ve Pinterest‘te eşsiz ve dikkat çekici paylaşımlar yapabilmenizi sağlayacak bazı basit yöntemler ve sosyal medya stil uygulamalarına değineceğiz. Ayrıca akılda kalıcı paylaşmaya değer blog makaleleri yaratmanıza yardımcı olacak bazı araçlara da göz atacağız.

Hadi başlayalım!

Twitter’da dikkat çekmek için

Sadece 140 karakter ve çok kısa raf ömrü sunan Twitter muhtemelen dikkat çekmesi en zorlu ortam. Twitlerinizden olabildiğince faydalanabilmek için birkaç yöntem:

Semboller ve emotikonlar

Twitlerinize sembol eklemek eğlenceli olmanın ötesinde, twitlerinizi daha kısa ve okunması daha kolay da yapar. The Wall Street Journal bile twitlerine sütun grafiği eklemek için Twitter sembolleri kullanıyor.

Kısa tutun

Kısa twitlerin tutunabilmesi daha kolay oluyor. 120-130 arası karakter kullanmaya çalışın.

Resimlerle değer katın

Buffer‘ın resimli ve resimsiz twitler üzerinde yaptığı araştırmaya göre hem tıklama hem paylaşım yönünden resimli twitler resimsiz olanlardan çok daha iyi performans veriyor. Resimli twitler %18 daha fazla tıklama, %89 daha fazla favori ve %150 daha fazla paylaşım alıyor.

Ve HubSpot’ın yaptığı araştırmaya göre, resimli paylaşımlar ayrıca %55 daha fazla müşteri çekiyor.

Facebook’ta dikkat çekmek için

Facebook’un yakın zamanda yaptığı algoritma değişiklikleri sonucu markalar daha az gösterim alıyor. Bizim de paylaşımlarımızın burda dikkat çekebilmesi için elden gelen herşeye ihtiyacı var. İşte denemeniz için bazı taktikler:

Yaratıcı emotikonlar

Her zaman profesyonel değiller ancak kesinlikle eğlenceliler. Emotikonlar statü güncellemenize heyecan katabilir. Jess3 bazı popüler olanları listeliyor ve nasıl yapacağımızı gösteriyor:

Grafiğin altındaki dipnotun aksine, bu resimler statü güncellemelerinde işe yarıyor, marka sayfalarında bile.

Kısa daha iyi

BlitzLocal yaklaşık 120 milyar Facebook gösterimini inceledi ve paylaşım uzunlukları hakkında ilginç gerçekler keşfetti. Bu araştırmaya göre:

“Daha uzun paylaşımlar genelde daha düşük performans gösteriyor. Ideal düzeyde interaksiyona yol veren paylaşımlar 100 ile 119 karakter uzunlukta. Sorular interaksiyonu %10 ile %20 arasında arttırıyor.”

Paylaşımları pinleyin

Önemli bilgileri, güncel teklifleri ya da görülmesini çok istediğiniz paylaşımları pinlemeyi deneyin. Başka paylaşımlar yapsanız da pinlenmiş paylaşımlar otomatik olarak zaman tünelinizin en tepesinde duruyor.

Paylaşımları işaretleyin (highlight)

Benzer başka bir yöntem de işaretlemek. İşaretlenmiş bir paylaşım sayfanızda iki sutünu da kaplayacak şekilde genişliyor. Dikey bir resmi sayfanızda dikkat çekmesi için işaretleyin.

Başlığı ve özeti değiştirin

Facebook’ta paylaşım yapmanın en iyi yanlarından biri pek çok şeyin ayarlanabilir olması. Bundan faydalanın ve içeriğinizin en paylaşılabilir bölümlerini ön plana çıkarın.

Tavsiye: Facebook’ta paylaşım yapmak için Buffer kullanıyorsanız da bütün bunlar mümkün (ve daha çok ufak resim seçeneği de sunuyor!)

Resimlerin boyutlarının doğru olmasına dikkat edin

Facebook spesifikasyonlarına uymayan resimlerin boyutlarını otomatik olarak değiştireceğinden, resimlerin boyut ve orantıları çok önemli.

Orantı çok spesifik: resmin eni boyunun 1.91 katı olmalı. Orantısı bu olan resimler hem masaüstünde hem de mobil ekranda doğru olarak görünüyor.

Resimler şimdi haber akışında daha büyük gösteriliyorlar. Orantıyı doğru tutarak resimlerinizin her gösteriminde en iyi şekilde görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Facebook’un mobil gösterim ve masaüstü haber akışı için tavsiye ettiği resim boyutları da değişti. Haber akışı için Facebook küçültülmüş resimlerin (thumbnail) 400×209 pixel olmasını tavsiye ediyor. Bundan daha küçük resimler ya 154×154 ya da 90×90 olarak ufaltılacaklar.

Mobilde, Facebook resim boyutlarının 560×292 olmasını tavsiye ediyor. Bundan daha ufak resimler 100×100 olarak küçültülecek.

Jon Loomer‘dan bu kullanışlı grafik doğru boyutları gösteriyor:

Facebook - Görsel Çözünürlükler

Facebook – Görsel Çözünürlükler

Google+’da dikkat çekmek için

Google+ diğer sosyal ağlardan farklı dikkat çekmenize yardımcı olabilecek bir takım özellikler sunuyor. İşte bu özellikler hakkında bir rehber:

Zengin görsellere öncelik verin

Google+’a çabukça bir göz attığınızda göreceksiniz ki son derece görsel bir sosyal ağ. Bu özellikten sonuna kadar faydalanabilmek için yararlı, ilginc ve etkileyici resimleri tam boy (link’le gelen küçük boyla değil) şu şekilde paylaşın:

Ağ bazı paylaşımları alıp kullanıcının akışında öncelikli yer veriyor.

Seçilenin sizin paylaşımınız olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Google’a göre, “çeşitli faktörler bazı paylaşımların ayrıcalıklı olmasını sağlıyor. Ancak biz kaçırmak istemeyceğinizi düşündüğümüz kişi ve içeriklerin yüzeye çıkmasını sağlamaya çalışıyoruz.”

Fakat şansınızı bolca yüksek çözünürlüklü resim ve video paylaşarak arttırabilirsiniz.

Tavsiye: Buffer’ın tarayıcı ekini yükleyin ve bir resmi Google+ sıranıza tam boy eklemek için resme sağ tuşla tıklayın.

Yararlı, dikkat çeken GIF’ler

Animasyonlu GIF’lerin dikkat çekmemesi mümkün değil ve Google+ onları destekleyen az sayıdaki sosyal ağlardan biri.

Yeni fonksiyonlar eklediğinde Google+ animasyonlu GIF’leri eğitim amaçlı olarak kendisi de kullanıyor, iyi olanları ön plana çıkarıyor. Örneğin New York Fashion Week’ten bir tane:

İzleyicileriniz için yararlı, eğitici ve eğlenceli animasyon GIF’ler nasıl yaratabilirsiniz? Mashable’dan bu yazıyla kendiniz de nasıl yapabileceğinizi ögrenin.

Biraz daha uzun paylaşımlar

Quintly’nin yaptığı araştırmaya gösteriyor ki ortalama Google+ paylaşımı en fazla 156 karakter uzunluğunda, yani 2-3 cümle.

Bu Google+’ın daha derin ve düşünceli tartışmalar için bir yer olduğu felsefesiyle uyuşuyor. (Google+ 100.000 karaktere kadar paylaşım yapmanıza izin veriyor)

Bu ekstra alandan faydalanın, bir konsepti açıklayın, bir istatistik paylaşın, veya okuyucuyu çekmek için değerli bir lokma sunun.

Okunabilirlik için düzenleyin

Google+ aynı zamanda düzenleme için diğer sosyal ağlardan daha çok seçenek sunuyor. Bunların arasında kalın, yanyatık ve üstüçizik yazı da var. Bu seçenekleri başlık yaratmakta ve paylaşımlarınızın okuyuclar tarafından daha kolay bulunmasını sağlamak için iyi değerlendirin.

Hangouts’daki Alt Üçlük (Lower Thirds)

Google+ Hangouts’da katılım gösteriyorsanız, Alt Üçlüğün marka geliştirme olanaklarından olabildiğince faydalanmayı ihmal etmeyin.

Burası size isminizi, ünvanınızı ve daha başka bilgileri herkesin görebileceği bir şekilde paylaşmanıza izin veriyor.

LinkedIn’de dikkat çekmek için

LinkedIn pek çok paylaşım olanakları sunuyor. Örneğin bir kişisel sayfadan veya bir şirket sayfasından paylaşım yapabilirsiniz (Buffer’la ikisini de yapabiliyorsunuz). Bu ikisine de birkaç tavsiye ile değinelim.

Sıkça paylaşım yapın

İlk olarak yapılacak barizmiş gibi görünebilir. Ancak pek çok kişi hala LinkedIn’i CV’sini güncel tutacağı bir yer olarak görüyor. Halbuki, sıkça paylaşım yapmak büyük fark yaratabilir.

LinkedIn araştırmasına göre, LinkedIn ağıyla haftada en az bir kere makale veya içerik paylaşımında bulunanlar paylaşım yapmayanlara kıyasla 10 kat daha fazla işverenler tarafından yeni iş imkanları için aranıyor.

Link ve resim paylaşın

LinkedIn’e paylaşımları söz konusu olduğunda en çok dikkat çeken içerik türleri şöyle.

Facebook’ta olduğu gibi resim paylaşımında bulunurken resmin orantıları önemli. Paylaşımdaki resimler 180 x 110 boyutuna indirgeniyor. Bu yüzden resimlerinizin en iyi şekilde görünmelerini sağlamak için bu en boy orantısını göz önünde bulundurarak işe başlayın.

Ve yine Facebook’a benzer şekilde, paylaşımın pek çok alanları ayarlanabilir. Bu sebeple bunlari ağ’a uygun ve çarpıcı yapın!

Tavsiye: Alanların hepsini LinkedIn için Buffer’da da değiştirebilirsiniz!

Şirket paylaşımlarına sunulan bir başka özellik de LinkedIn’in otomatik olarak bulup paylaşım için kullandığı resimden farklı bir resim yükleyip kullanabiliyorsunuz.

LinkedIn pek çok resimle uyumlu çalışıyor. Fakat infografik gibi uzun görseller paylaşırken dikkatli olun. Çoğu zaman okunabilirliği arttırmak için statünüze bir kısmının resmini çekip koymak bütününü koymaktan daha iyi olabilir.

Şirket sayfasının görsel alanını büyültün

Bir LinkedIn şirket sayfasına harika görseller eklemek için pek çok fırsat var.

Görsel alanınızı en iyi şekilde kullanmayı ihmal etmeyin. HubSpot bu kısa slideshow’unda imkanlarınızı en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Pinterest’te dikkat çekmek için

Pinterest’te pin’lerinizin dikkat çekmesi için resim türü ve boyutları üzerinde duralım.

Zengin pin’ler kullanın

Hala yapmadıysanız, ilaveten faydalı bilgiler içeren zengin pin’lere göz atın. Bu pinlerin türleri şunlar:

 • Makale pinleri: başlık, yazar, hikaye açıklaması ve link içeriyor
 • Ürün pinleri: anlık fiyat bilgisi, stok ve nerden temin edilebilirlik bilgileri içeriyor
 • Tarif pinleri: malzeme, pişirme süresi ve porsiyon bilgileri içeriyor
 • Film pinleri: puanlama (reyting?), oyuncular ve yorumlar eklenebiliyor
 • Mekan pinleri:  adres, telefon numarası ve harita içeriyor

Daha çok pinlenmek için uzun resimler kullanın

Sosyal medya araştırmacısı Dan Zarrella’nın bulgularına gore Pinterest’te bir resim ne kadar uzunsa, tekrar pinlenme olasılığı da o kadar fazla oluyor.

Animasyonlu GIF’ler deneyin

Pinterest animasyonlu GIF’i bir seçenek olarak ekleyeli çok olmadı. Bu sebeple bunları kullanarak dikkat çekmek için hala fırsat var.

Blog yazılarına dikkat çekmek için

Şu araç ve tavsiyeleri kullanarak blog paylaşımlarınıza daha paylaşılır elemanlar eklemeyin.

Bilgileri ve istatistikleri hemen twit edilebilir hale getirin

Pazarlamada çalışıyorsanız, muhtemelen HubSpot’ın blog yazılarının çokca paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Bunu başarabilmelerinin sebeplerinden biri istatistikleri aşağıdaki gibi kolayca paylaşılanbilir hale getirmeleri.

Siz de bu taktiği kullanabilirsiniz. Tweet için Tıkla gibi bir araç kullanarak paylaşılmasını istediğiniz mesajla önceden doldurulmuş twit’ler hazırlayabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımları ekleyin

Twitter, Facebook veya Google+ paylaşımlarınızı direk blog yazılarınıza ekleyerek sosyal medya paylaşımının gücünü blogunuza taşıyın.

Okuyucular eklenmiş paylaşımlar aracılığıyla kullanıcı takip edebilir, beğenme yapabilir, yorum yazabilir ve video paylaşımlarını izleyebilirler.

Daha da iyisi: Sizi henüz takip ya da beğendi etmemiş olanlar sayfadan ayrılmadan bunları yapabilmek için fırsat elde etmiş olacaklar. Bu da ekli paylaşımlar aracılığıyla tüm sosyal ağlardaki takipçi sayınızı arttırma imkanına sahip olacaksınız.

Screenshot’ları eklenmiş paylaşımlarla değiştirin ki okuyucular örneklerinizle etkileşime girebilsinler.

Pinterest board’larını ilave etmesi biraz daha zor, ancak onları eklemek de mümkün. Bunun için Ginny Soskey’den tam bir rehber, ve güzelim örnek board’una da bakın.

Eşsiz, paylaşılabilir resimler yapın

Söz resimleri ve infografikler gibi görseller karşı konulmaz derecede paylaşılabilir ve bunları kolayca ve çabukca yaratabilmenizi sağlayacak pek çok araç mevcut, örneğin Recite gibi.

Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Yorum

Facebook

Facebook, Twitter ve YouTube Kapatıldı! (Sıra Googla’da)

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından Facebook, Twitter ve YouTube erişimi engelledi, detaylar haberimizde.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook, Twitter ve YouTube Kapatıldı!

Son gelen haberlere göre Türkiye saati ile 01:30’a kadar ilgili içerikler kaldırılmazsa Türkiye’nin Google’a erişimi yasaklanacak.

Türkiye giderek kararıyor, biraz önce TİB tarafından yapılan müdahale ile en popüler sosyal medya siteleri olan Facebook, Twitter ve YouTube erişimi engellendi. Erişim engeline sebep olan karar henüz açıklanmazken erişimin ne zaman açılacağına dair bir bilgi de yok.

Geçen yıl tam da bu tarihler de (20 Mart – 27 Mart) Twitter ve YouTube erişimlerimiz TİB tarafından engellenmişti.

Güncelleme 14:26 – İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Bekir Altun imzalı yazı ile, “Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınma görüntüleri nedeniyle” alındığı bildirilen erişim engelleme kararı nedeniyle bugüne kadar yapılan en kapsamlı sosyal medya engellemesi gerçekleştirildi

Konu üzerine Hürriyet’e açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği (ESB) Bülent Kent, yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgilere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyaya bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor.

Güncelleme 14:30 – BTK Başkanı Tayfun Acarer ise Hürriyet Dünyası’na konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook’un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook’a olan yasağın kalktığını kaydetti.

Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı 1/2

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı 2/2

Konu ile ilgili ayrıntılar elimize ulaştıkça bu satırlardan sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Devamını Oku

Facebook

Facebook Sanatçı ve Markaların Fake Takipçilerini Sildi

Facebook aracılığı ile hayranları ile buluşan popüler sanatçıların ve büyük markaların fake takipçileri silindi, ayrıntılar haberimizde.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook Sanatçı ve Markaların Fake Takipçilerini Sildi

Facebook, bu ay başında yaptığı açıklama ile gerçekçi olmayan hayran sayıları ile ilgili olarak inceleme yapacağını duyurdu. Üstelik bu inceleme sonucunda sadece sıradan insanların veya markaların takipçi sayıları değil, Facebook kullanan büyük markaların ve ünlülerin de sayfaları gözlem altına alındı.

Geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde Facebook’un sahibi olduğu popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram üzerindeki yüzmilyonlarca fake takipçi temizlenmiş ve kişiler/markalar gerçek takipçi sayıları ile temsil edilmeye başlamıştı.

Facebook tarafından ay başında yapılan açıklamayı takiben CrowdTangle adlı sosyal medya analiz platformu 80.000 Facebook sayfası üzerinde yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan ilginç istatistikleri bizlerle paylaştı. Ortaya çıkan sonuçlara göre bir çok ünlü ve büyük marka, fake takipçilerinin silinmesi ile karşı karşıya kaldılar. Hem marka değerleri hem de inandırıcılıklarını kaybedenlerin listesine ve istatistiklerine hep beraber göz atalım;

Ünlülerin Fake Takipçi Kayıpları:

 1. Rihanna: -7,986,973 (Beğenilerinin %9.8’i)
 2. Shakira: -6,855,640 (Beğenilerinin %6.8%’i)
 3. Katy Perry: -5,632,634 (Beğenilerinin %7.8’i)
 4. Lady Gaga: -5,470,021 (Beğenilerinin %8.9’u)
 5. Michael Jackson: -5,063,200 (Beğenilerinin %6.7’si)
 6. Beyoncé: -4,937,853 (Beğenilerinin %7.9’u)
 7. Lil Wayne: -4,817,374 (Beğenilerinin %9.3’ü)
 8. AKON: -4,615,180 (Beğenilerinin %8.7’si)
 9. Selena Gomez: -4,540,000 (Beğenilerinin %8.0’i)
 10. Avril Lavigne: -4,417,463 (Beğenilerinin %8.3’ü)

Büyük Markaların Fake Takipçi Kayıpları:

 1. YouTube: -5,796,122 (Beğenilerinin %7.2’si)
 2. Coca-Cola: -5,000,475 (Beğenilerinin %5.6’sı)
 3. MTV: -4,064,977 (Beğenilerinin %8.5’u)
 4. Texas HoldEm Poker: -3,719,075 (Beğenilerinin %5.5’u)
 5. Disney: -3,467,508 (Beğenilerinin %7.4’ü)
 6. Converse: -3,207,291 (Beğenilerinin %8.5’i)
 7. Red Bull: -3,197,328 (Beğenilerinin %7.5’u)
 8. Oreo: -2,621,539 (Beğenilerinin %6.6’sı)
 9. Starbucks: -2,489,603 (Beğenilerinin %7.0’si)
 10. Skype: -2,430,956 (Beğenilerinin %8.0’i)

Popüler Film ve Dizilerin Fake Takipçi Kayıpları:

 1. The Simpsons: -5,220,767 (Beğenilerinin %7.5’i)
 2. Harry Potter: -4,772,742 (Beğenilerinin %6.7’si)
 3. Family Guy: -4,474,455 (Beğenilerinin %8.6’sı)
 4. SpongeBob SquarePants: -4,348,905 (Beğenilerinin %8.0’i)
 5. South Park: -3,952,825 (Beğenilerinin %8.4’ü)
 6. The Twilight Saga: -3,773,484 (Beğenilerinin %8.4’ü)
 7. Titanic: -3,493,285 (Beğenilerinin %6.2’si)
 8. Avatar: -3,445,217 (Beğenilerinin %6.9’u)
 9. Toy Story: -2,623,388 (Beğenilerinin %8.0’i)
 10. House: -2,478,546 (Beğenilerinin %6.0’sı)
En çok fake takipçi kaybeden yıldız; Rihanna!

En çok fake takipçi kaybeden yıldız; Rihanna!

Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda 7.986.973 fake hayranını kaybeden Rihanna listenin başında yer alıyor. Bu kadar büyük isimlerin ve markaların sosyal medya ortamında bu denli kötü temsil edilmesi oldukça üzücü. Karşılaşılan bu tablo sonucunda bir çok firmanın ve ismin yakın zamanda sosyal medya yöneticilerini değiştirmesini ön görebiliriz.

Kaynak: http://www.theverge.com/2015/3/27/8299437/facebook-like-purge-biggest-losers

Devamını Oku

Facebook

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı

Facebook bugün yaptığı açıklama ile tek bir reklam içerisinde 3 farklı görsel-ürün, açıklama ve hedef sunan reklam özelliğini tanıttı.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook bugün yaptığı açıklama ile tek bir reklam içerisinde 3 farklı görsel-ürün, açıklama ve hedef sunan reklam özelliğini tanıttı.

iPhone kullanıcıları için reklamların gözükme şekli:

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı Yapmak Mümkün!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook ayrıca yakın zamanda yürürlüğe soktuğu kullanıcıların internet üzerindeki davranışlarını analiz eden sistemin Facebook Reklamları ile birlikte çok daha etkileşimli reklam geri dönüşleri sağlayacağını belirtti. Bu doğrultuda internet üzerinde gezindiğiniz web sayfaları ile doğru orantıda Facebook üzerinden reklam gösterimine maruz kalacağınız ve hatta size özel indirim teklifleri ile karşılaşacağınız düşünüldüğünde popüler sosyal medya sitesine reklam verenlerin büyük ölçüde memnun kalacağı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta.

Devamını Oku

Popüler Makaleler