Sosyal Medya Hesaplarımız

İlişkiler

5 Maddede Yeni Gelin Olmanın Püf Noktaları

Evlenmeden önce hem birbirinizi hem de ilişkinizi yıpratmadan hayalinizdeki düğüne kavuşmanız için 5 maddede yeni gelin olmanın püf noktaları…

Berceste Arıkan

Eklenme Tarihi

-

5 Maddede Yeni Gelin Olmanın Püf Noktaları
Fotoğraf: Luis Tosta - Unsplash

Sevdiniz, sevildiniz. Evlilik teklifi, isteme, söz, nişan derken sıra geldi düğüne… Evlenmeden önce hem birbirinizi hem de ilişkinizi yıpratmadan hayalinizdeki düğüne kavuşmanız için 5 Maddede Yeni Gelin Olmanın Püf Noktaları ile karşınızdayım. Hem çok güzel bir düğüne sahip olmak hem de mutlu bir çift olarak kalmak mümkün. Nasıl mı?

1. Çok Talepkar Olmayın!

“Onu da isterim bunu da”, “Ece şöyle yapmış, benim neyim eksik?”, “en lüks yerde düğün yapalım”, “bütün masalar şeker pembesi olsun”, “aşkım en büyük hayalim tasarım bir gelinlik, sadece 20 bin TL”… Hayatta her istediğimizin olmaması gibi düğününüzde de olmayabilir. Sadece tek bir gece için bu harcamaları yapacağınızı unutmayın. Mesela gelinliğinizi kiralayabilirsiniz çünkü evde boşuna tozlanıp, kirlenip, yer kaplamaktan başka işe yaramayacak. Diyelim ki satın aldınız, kullandıktan sonra bağışlamak hem bir insanı mutlu edecek hem de gelinliğiniz dolapta yer kaplamayacak. Abartıya gerek yok, sevdiğiniz kişiyle evleniyorsunuz hiçbir hayalin bunun üzerine çıkmasına izin vermeyin. Tabii olsun düğününüz, olsun ama makul olsun. Mesela evleneceğiniz kişinin maddi durumunu zorlamayın. Unutmayın düğün sadece bir gece sürecek…
 

2. Kapris Yapıp Kavga Çıkartmayın!

Müstakbel eşiniz “cici kız” dedi, “beni seviyor” dedi, dedi de dedi. Sonra bir baktı kızın içinden canavar çıktı. Çıkmasın o canavar, durdurun kendinizi. Sakin olun. En güzel gecenizi zehir etmeyin. Müstakbel eşinizi mutsuz etmeyin. Unutmayın düğün çoğu zaman kadının talebidir, erkekler genelde düğün hayali kurmazlar. Detayları düşünmezler. Bu sıkıntıları çekiyorsa sevdiği kadını yani sizi mutlu etmek için… Sıkmayın onu.
 

3. Aileleri Dışlamayın!

Olmaz! Herkesin bir fikri var. Büyüklerimizi de dinleyelim, dışlamayalım. Herkesin gönlü olsun. Düğün biraz da aileler için yapılıyor sonuçta. Ailelerin makul taleplerini yanlış anlayıp tatsızlık çıkarmayın. Ama bu arada ipleri de onlara kaptırmayın.
 

4. Bana Şunu Alın, Bunu Alın!

Kimde ne varsa var. Bu sizin evliliğiniz kimseyle kendinizi kıyaslayıp yarışa girmemelisiniz. “Bensu’ya kayınvalidesi gerdanlık almış ama benim kayınvalidem bana kelebekli kolye aldı” Alsın! Ne farkeder, evlilik bir karşılaştırma kurumu değildir. Herkes kendi evliliğini kendince yaşar. Kayınvaliden kelebekli kolye almış, alsın ne fark eder? Belki sana düğün yapacağım derken gerdanlığa parası kalmadı. Ya da parası var, canı kelebekli kolye almak istedi. Düğününüzü, evliliğinizi ve hayatınızı başkalarıyla kıyaslayıp taleplerinizi ona göre şekillendirmeyin. Bu ancak sizi mutsuz eder.
 

5. Eşinizi Üzmeyin

Daha evet demeden hayat arkadaşınızı bu kadar üzerseniz işiniz var. Sabırlı olun. Her şey yolunda gitmeyebilir, sakinliğinizi koruyun. Kavga anında sessiz kalın. Fevri hareketler yapmayın. Ağzınızdan çıkan her kelimeye dikkat edin. Kırıcı olmayın. Canını acıtmak için hakaret etmeyin. Sonrasında tüm bunlar kapı gibi yüzünüze çarpar. Hatta haddinizi çok aşarsanız bu evlilik daha başlamadan bitebilir. Bu gergin süreci oldukça sakin geçirmeye çalışın çünkü bunun zararı yine size…

Zaten aylarca beklenen o gün göz açıp kapayana kadar bitiyor. Sonra ki süreçte yaşamış olduğunuz gerginlikler arkanıza dönüp baktığınızda çok gereksiz ve saçma geliyor. Önemli olan sağlam temelli bir evlilik, birbirini seven bir çift, saygı gösterilen aileler… Gerisi önemli değil. 3-5 saatlik bir merasim için tüm bunları riske atmaya değmez.

Biraz nevreste, biraz sünceste, biraz kereste ama aslen Berceste. Uçuk kaçık deseler de yeni evli, oturaklı, kibar ve efendi. 1989 İstanbul doğumlu, “Plaza Çalışanı” her gün egzoz dumanı soluyan, evine gidip kocasına yemek hazırlayan bir hanımefendi. Yine hep beraberiz, yepyeni yazılarla çok dinamik bir dönem bizi bekliyor.

Yorum

İlişkiler

En Güzel Yaz Düğünü Tavsiyeleri

2014 yılı için en güzel yaz düğünü tavsiyeleri makalemiz de en gözde düğün mekanlarını, en güzel gelinlikleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Yaz aylarının en vazgeçilmezlerinden biridir düğünler. Bütün bir kış boyunca planlanır. Gelin adayı ve damat adayı birbirine girer. Onlardan önce kayınvalide ile kaynana girer. Kayınpederler işe hiç karışmaz. Damat tamamen arkadaşları ile eğlenebileceği başka bir gece olarak düşündüğü düğünü, bir prensesin kraliyet ailesine katılımı edasıyla tasarlayan gelin adayından o anlarda gerçekten nefret eder. Bütün bütçemiz bu sözler ile başlayan kavga, sonunda ise gelin adayımızın istediği gibi sonuçlanır. O bütçe gider, yeni bütçe imf gibidir. Ucuyla verilen krediler, sapıyla ödenir. Önlerindeki yıllarda sadece birgün diye anlatılacak bu olaylar sırasında herşey aşırıya kaçar. Sonunda ne siz mutlu olursunuz ne de sizin davetlileriniz. Her düğünün sonunda mutlaka insanların konuşacağı bir detay atlanmış olacaktır. Bu yazıda senenin en trend düğün yerleri, en moda gelinlikleri ve diğer gerekli ayrıntıları paylaşacağım.

En Güzel 2014 Gelinlikleri

Hep bir prenses olmak istemiştiniz. Hatta rüyalarınızda olmuştunuz da..

 

En Gözde Mekanlar

Prensesler saraylarda evlenir. Evlenemez diyenlere inat..

Çırağan Sarayı – Kempinski

Çırağan Sarayı – Kempinski

Çırağan Sarayı – Kempinski

Hem seçkin, hem şık, hem de çok havalııı..Sarayda evleniyorsun daha ne olsun.

Adres : Çırağan Caddesi 32, Istanbul

Telefon : +90 (212) 326 46 46

Four Seasons Bosphorus

Four Seasons Bosphorus

Four Seasons Bosphorus

Boğazın en güzel yerindeki bu otel, denizin mavisi ile bahçesindeki yeşili birleştirerek muhteşem bir ortam sunuyor. Ayrıca düğün planlama hizmetleri ile de gerçekten farkını ortaya koyuyor.

Adres : Çırağan Cad. No. 28 İstanbul Beşiktaş 34349

Telefon : + 90 (212) 381 40 00

Esma Sultan Yalısı

Esma Sultan Yalısı

Esma Sultan Yalısı

18. yy’ da 1.Abdülhamit kızı için Ortaköy’de yaptırmış. Muhteşem boğaz manzarası ve denizden gelişe imkan sağlayan iskelesi sayesinde yazın en vazgeçilmez ve en tercih edilen düğün mekanlarından.

Adres : Muallim Naci Cad. Yalıçıkmazı Sok No:20 Beşiktaş – Ortaköy

Telefon :+90 (212) 251 46 96

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

En görkemli düğün mekanlarından biri olan yalı Yeniköy’ de bulunuyor. Düğün paketi içerisinde karşılama kokteyli, düğün yemeği, düğün pastası, suit balayı odasında konaklama ve ertesi gün yeni evli çifte özel kahvaltı sunuyor.

Adres : Köybaşı Cd. No:117 Yeniköy, İstanbul

Telefon : +90 (212) 223 05 66

Nikah Şekerleri

Hem seçkin olmalı hem de düğüne gelenlere sizi hatırlatacak bir şey..

Gelin Çiçekleri

Yaz çiçekleri sizin kişiliğiniz yansıtmalı ya da yansıtmamalı 🙂

Gelin Ayakkabıları

Ne kadar ayakkabınız olursa olsun O gün prensinizin ayağınızda görmesini isteyeceğiniz eşssiz ayakkabıyı bulun..

İlk Dans

Damatlara hiç verilmeyen söz hakkını burda kullanmanızı ve gönlünü almanızı tavsiye ederim. Tabi siz seçenekleri sunup aralarından seçmesini isteyeceksiniz..

Gerçek bir klasik olmalı..

http://www.youtube.com/watch?v=7pA5UhNaYw0

Gerçek bir aşk..

Neden olmasın? Bütün aileyi kahır edicek bu şarkıda ki ilk dansınız asla unutulmayacak.

Gerçek dans. Tangoya başlamak için sebebiniz de hazır.

Biraz fazla arzulu görünmenizin damat için bir sakıncası olmamalı…

Tangoyla ömür geçmez diyenlere, hadi günün stresini ilk dansınızda atın.

 

Mutluluklar…

Devamını Oku

İlişkiler

Ayrılırken Bunları Yapmayın

İlişkilerin en hüzünlü kısmı ayrılmak ve ayrılırken kaçınmanız gereken bazı durumları sizler için bir araya getirdik.

Berceste Arıkan

Eklenme Tarihi

-

1) Hakaret Etmeyin

Ne olursa olsun O’nunla bir çok anınız oldu. Kah güldünüz, kah ağladınız. Her şeyden önce bu ilişki için ikinizde emek harcadınız. Bu paylaşımları hiçe sayarak ayrılırken birbirinize hakaret etmeyin, kırmayın, incitmeyin.

image1

2) Ben Zaten Seni Hiç Sevmemiştim!

Bu cümleyi asla kullanmayın. Zamanla insanlar birbirlerinden soğuyabilir veya başka birisine daha çok ilgi hissettiğini düşünebilir. Ayrılırken insanlar genellikle karşı tarafın canını yakmak ister. İntikam ve hırs arzularınızı engellemeye çalışın. O insanla ilişkiye başlarken onu seviyordunuz.

image2

3) Size Verdiği Hediyeleri Kafasına Atmayın veya Geri İstemeyin

Sevgililer günü, ay dönümü, yıl dönümü, doğum günleri derken hediyeler birikiyor. Ayrıldığınızda ise ben şimdi bunları ne yapacağım diye düşünüyorsunuz. Ne yaparsanız yapın ama ayrıldığınız kişinin kafasına atmayın veya O’na aldığınız hediyeleri geri istemeyin. Karşı tarafa aldığınız hediyenin her şeyden önce bir maneviyatı var. Hediyeyi verdiğinizde O’nun yüzünde oluşan gülümsemeyi hatırlamaya çalışın.

image3

4) Ortak Olan Arkadaşlarınıza Sırt Çevirmeyin

Bir zamanlar ortak arkadaşlarınız vardı. Ayrılmış olabilirsiniz ama onları sosyal paylaşım ağlarından silmeyin ve ya sizinle iletişime geçtiklerinde mutlaka cevap verin. Potansiyel laf almaya çalışan kişi muamelesi yapmanıza gerek yok. Size değer verdikleri için, sizinle olan dostluklarına devam etmek istiyor olabilirler.

image4

5) Hakkında Kötü Konuşmayın

Bir zamanlar aranızda geçen konuşmalar, paylaşımlar veya arkadaşlarınız ile ilgili olan yorumlarınızı gidip 3. şahıslar ile paylaşmayın. Arkadaşlarınızın sizin özelinizi bilmesine gerek yok. “O zaten..” ile başlayan cümleler kurup kendinizi küçültmeyin. Bırakın anılarınız anılar olarak kalsın. Biten bitmiştir, ardınızda bırakın ve önünüze bakın.

Devamını Oku

İlişkiler

İlişkide Yapılmaması Gereken 10 Altın Kural

Karşınızdaki insana değer veriyor ve onu kaybetmek istemiyorsanız; İlişkide Yapılmaması Gereken 10 Altın Kuralı sizler için hazırladık.

Berceste Arıkan

Eklenme Tarihi

-

İlişkide Yapılmaması Gereken 10 Altın Kural

1) Yalan Söylemeyin

İlişkilerde zaman zaman karşı taraf üzülmesin ya da sinirlenmesin diye yalan söylenir. Bahanemiz hazırdır; öğrenseydi kalbi kırılacaktı, onun yerine beyaz yalan söyledim. Yalan söylemek yerine dürüst olmayı seçin. Yalan yalanı doğurur diye boşuna söylememişler. Ağrımayan başınızı ağrıtmaya ne gerek var, söyleyin doğruyu gitsin. Madem sonunun kötü olacağını düşünüyorsunuz, baştan başlamayın.

img4

2) Aldatmayın

Aldatmak nedir? İçeriği çok kapsamlı olmakla birlikte her bireye göre farklı şekilde değerlendirilip yorumlanabilir. Bazı kişilere göre sevgililerinin yada eşlerinin başka kişilere bakması ya da başka kişileri düşünmesi aldatma olarak değerlendirirken bazı kişilere göre sadece cinsel aktivitede bulunması aldatma olarak değerlendirilebilir. Eğer ille de başka bini istiyorsanız önce sevgilinizden ayrılın.

3) Aşağılamayın

Aşağılama veya küçümseme, bir insanın, bir durumu veya bir kimseyi, kendinden daha az sahip olduğu değerler için kendinden küçük görmektir. Bu kavram çoğu zaman kibir ile aynı anlamda kullanılmaktadır. Herkesin farklı yetenekleri vardır. Kimse sizinle eşdeğer değildir. Kimisi lezzetli yemek yaparken, kimisinin ki samandan farksızdır. İlişkide önemli olan birbirini tamamlayabilmektir. Karşı tarafın eksiklerini kapatmaya çalışarak daha mutlu bir ilişkiye sahip olabilirsiniz. Emin olun o da sizin için aynı şeyi yapacaktır.

img5

 

4) Saygı Çerçevesini Aşmayın

Saygı hem kendimize hem de etrafımızdakilerle göstermemiz gereken bir davranıştır. İnsanın en başta kendisine saygısı olmalıdır. Büyük, küçük, yaşlı, genç demeden saygı göstermelidir insan. İlişkilerde en önemli unsurlardan biridir saygı. İşin içine bir kere küfür, el kol hareketi, hakaret girdimi ilişkinin gidişatı değişir. Böyle bir harekete maruz kalırsanız bir kere uyarın. Herkes hata yapabilir. Sinir anında karşı taraf yanlış bir davranış sergilemiş olabilir. Ancak ikinci kez tekrar edildiğinde affetmeyin. Çünkü bu artık alışkanlık haline gelmiş demektir.

5) Sahte Davranmayın

Ne olursa olsun ilişkilerinizde sahte davranmayın. Kendiniz gibi olun. Doğallık çok güzeldir. Zaten sizi seviyorsa siz olduğunuz için seviyordur. Karşı taraf sahte davrandığınızı fark ettiğinde sizden soğuyacaktır. Çok sinirlenmiş ve ya çok kırılmış olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey sakinleşmeyi beklemek, doğru zaman geldiğinde saygı çerçevesi içerisinde karşı tarafa sizi rahatsız eden konunun veya davranışın ne olduğundan bahsedin. Sorunların üstünü sakın kapatmayın. Damlaya damlaya göl olur demiş atalarımız. Göl olmadan sorunlarınızı çözün.

img6

6) Agresif Olmayın

Hepimiz sinirleniriz. Önemli olan kendimizi kontrol edebilmektir. Sinirlendiğimizde ağzımızdan zehirli oklar gibi çıkar laflar. O zaman ne dediğimizi bilmeyiz, ne gelirse ağzımıza söyleriz. Karşımızdakini incitip, kırma korkumuz yoktur. Çünkü o an mantığımız devre dışıdır. Kalp atışlarımız yavaşladığında, mantığımız devreye girmeye başladığında pişmanlık duygusu içimizde yayılır. Bu pişmanlıkları yaşamamak için kişi kendini kontrol etmeyi öğrenmelidir. Bunun için nefes egzersizleri yapabiliriz. İlişkilerde taraflar birbirlerinde huzur ararlar, unutmamalıyız.

7) Maddiyatçı Olmayın

Evi olsun, arabası olsun, parası olsun ama her şeyden önce saygı, sevgi, güven olsun. Para bir şekilde kazanılır. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Birlikte çalışır para biriktirirsiniz. Tamam, refah istiyoruz hepimiz. Hiç parasız da olmaz haklısınız. Ama karşı tarafı seviyorsanız sırf az para kazanıyor diye de ilişkinizden vazgeçmeyin. Hiç belli olmaz her an terfi edebilir veya iş değişikliği yapıp farklı bir pozisyonda işe başlayabilir.

img8

8) Abartı Giyinmeyin

Ne gerek var dekolte giyinmeye. Etraftaki erkeklerin vücudunuzun açıkta kalan yerlerine bakması karşı taraf için rahatsız edici olabilir. Karşı tarafın ailesi ile gidilen bir yemekte kıyafetinize özen göstermenizde yarar var. Özellikle büyüklerimiz bu konularda fazlasıyla hassas. Giyinmenin yanı sıra saç ve makyaj da önemli tabi. Doğal olmaya özen gösterin. Çok simli bir far yerine daha doğal tonlarda bir far seçimi yapmak daha iyi olabilir.

9) Ukalalık Yapmayın

Bırakın haklıyım havalarını. Siz kendi açınızdan haklıyken, karşı tarafta kendi açısından haklı olabilir. Hepimiz farklı pencerelerden bakarız. Objektif olmakta yarar var. Hep ben ile cümleye başlamayın. İlişkiler 2 kişiliktir. Karşınızda ki insanın duygu ve düşüncelerine önem verdiğinizi mutlaka hissettirin.

img9

10) Bakımsız Olmayın

Ne çok abartı ne çok bakımsız olun. Kararında olmasına dikkat edin. Ne çok mini bir etek giyin ne de modası geçmiş uzun basit bir etek. Yataktan kalktığınız kıyafetlerle karşı tarafı karşılamayın. Ona değer verdiğinizi ona hissettirin. Mutlaka her gün duş alın. Yağlı saçlar ve ter kokusu karşı taraf için pek hoş olmayabilir. Ve ne olursa olsun gülümseyin. En güzel aksesuarımız gülümsememiz.

Devamını Oku

Popüler Makaleler